Więcej pociągów na Sylwestra. Nowak: Staramy się zapobiec dantejskim scenom

Lotniska na "porządnym europejskim poziomie", dwa razy krótsza podróż pociągiem z Warszawy do Wrocławia - m.in. takie deklaracje składał w TOK FM minister transportu Sławomir Nowak. Po Nowym Roku do pociągu z Zakopanego będzie mogło wsiąść ponad 3 razy więcej pasażerów niż na co dzień, a pociągi do większych miast będą kursować częściej.
- Nie da się przeskoczyć zapóźnień z poniedziałku na wtorek, ale staramy się. Wydaje się, że pierwszy świąteczny szczyt przeszliśmy dość dobrze - mówił w Poranku Radia TOK FM minister transportu Sławomir Nowak. Minister powiedział, że komunikacyjnego chaosu w okresie świątecznym udało się uniknąć, bo na tory wyjechało o 35 proc. więcej wagonów niż rok temu. Choć przyznał, że nie wszystko się udało - np. tłum ludzi jechał pociągiem z Wrocławia do Przemyśla.

Minister zachęcał też do sprawdzania w internecie "zajętości" pociągu, zapewnił też, że ich wielkość będzie dopasowywana do potrzeb w najdłuższych relacjach. - Bilety na podróże w okolicach Sylwestra najlepiej kupić już teraz - radził minister. - Można to zrobić także przez internet - przypomniał.

Z Zakopanego będzie mogło wyjechać 3 razy więcej osób

Czy znów będziemy oglądali sceny wsiadania do pociągu z Zakopanego przez okno, jak było po ostatnim Sylwestrze? - W standardowym dniu kolej może wywieźć z Zakopanego ok. 1200 osób. W pierwszych dniach stycznia przepustowość zwiększy się do 4,5 tys. - zapowiadał minister Nowak. - Pomaga nam pogoda. Jeśli jednak spadnie śnieg, zaczną pękać szyny, trudno przewidzieć, czy unikniemy dantejskich scen - zaznaczył.

Więcej pociągów w góry i z powrotem

Na razie wiadomo, że PKP Intercity uruchomi dodatkowe połączenia - 6 ekspresów i 22 TLK. Będą to przede wszystkim pociągi jadące do i z górskich miejscowości turystycznych, takich jak Zakopane, Wisła czy Krynica, a wyruszać będą m. in. z Warszawy, Gdańska, Szczecina czy Krakowa. Pociągi będą jeździć nawet co 30-40 minut. Więcej pociągów ma też być przygotowanych na długi weekend z okazji Trzech Króli. Szczegóły można znaleźć na stronie intercity.pl.Ze stolicy do Wrocławia w 3 i pół godziny już w 2014

Jak mówił minister, głośna ostatnio decyzja o rezygnacji z uruchomienia kolei szybkich prędkości jest tylko czasowa. - Przesuwamy jego realizację z perspektywy 2020 na 2030 rok - zapowiedział. Za to już niedługo na trasie Gdańsk-Warszawa-Kraków/Wrocław pojadą pociągi dużych prędkości, ale o niższym standardzie, tzn. osiągające prędkość 200-230 km/h. - Zamiast budować od zera modernizujemy obecny tabor i linie kolejowe. Tak, żeby choćby ze stolicy do Wrocławia dojeżdżać w 3,5 godziny - deklarował minister transportu.

Lotniska na europejskim poziomie

- Ostatnio panuje moda na budowanie lotnisk - zauważyła prowadząca Poranek, Janina Paradowska. - To dobry trend - uważa Nowak. - Polska musi mieć 11-12 kluczowych portów lotniczych w dużych miastach. Budujemy port w Modlinie, powstaje lotnisko Świdniku koło Lublina; cały nowy terminal budowany jest w Gdańsku, we Wrocławiu - wyliczał. I dodał: - Kiedy zakończymy te inwestycje będziemy na porządnym europejskim poziomie.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (7)
Więcej pociągów na Sylwestra. Nowak: Staramy się zapobiec dantejskim scenom
Zaloguj się
 • adalbert.13

  Oceniono 1 raz 1

  wprowadźcie stany wyjątkowy, co się będziecie z podróżnymi certolić

 • hydrograf

  Oceniono 1 raz 1

  Czekamy ma przywrócenie prędkości pociągów Gdańsk-Warszawa do stanu z lat 30-tych XX wieku....

 • atleista

  0

  A jak się znowu nie uda zapanować nad żywiołem o nazwie PKP, to można sięgnąć po stare sprawdzone metody i na każdym obiekcie kolejowym walnąć tabliczkę ZAKAZ FOTOGRAFOWANIA. Plus uzbrojony wartownik, egzekwujący przestrzeganie zakazu. I będzie cicho w mediach.

 • nautilus77

  0

  ale co by nie powiedzieć na stronach internetowych nagle mogło pojawić się więcej informacji, dokładna rozpiska ewentualnych opóźnień, znalazło się więcej wagonów, znalazł się realistyczny pomysł na skrócenie drogi do Wrocławia. Tak dziadostwo dalej by siedziało i pierdziało w stołek.

 • pageup-down

  0

  Dlaczego PKP nie sprzedaje tylu biletow ile jest miejsc w pociagu? przeciez w pociagach dalekobieznych korytarze sluza do chodzenia a nie stania z barku miejsc ... dlaczego w samolocie i w autobusie wszyscuy musza siedzec? PKP nie jest w stanie tego przebrnac? Ludzie by nie wchodzili do wagonow w ktorych nie maja miejsc oknami .... O ile rozumiem doplacanie do klasy 2 to juz jedynka to powinna byc wolan amerykanka jak bilety na samolot...

 • figa.7

  0

  Podziękujmy panu ministrowi. Przecież to dzięki jego osobistemu zaangażowaniu, a trzeba pamiętać, że był czas świąt, do pociągu relacji Wrocław-Przemyśl doczepiono jeden wagon. Brawo, więcej takich odważnych decyzji!!!

 • skodabodzio

  0

  Tak wygląda pomysł Nowaka na połączenie Wrocławia z Warszawą

  demotywatory.pl/3620172/czerwona-linia

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX