Kraków bez Selectora i Coke Festival? Możliwe. Miasto chce oszczędzać

Koniec Coke Live Music Festiwal, Selectora czy Off Camery. Jeśli kryzysowy scenariusz się sprawdzi, największe i najbardziej znane festiwale w tym roku znikną spod Wawelu, bo radni nie chcą dać na nie pieniędzy.


W ramach oszczędności Krakowskie Biuro Festiwalowe ma dostać prawie 14 milionów złotych mniej. Połowę z tego zabrał prezydent. - Od początku wiedzieliśmy , że rok będzie trudny i trzeba będzie oszczędzać - mówi Izabela Helbin, szefowa KBF-u. - Ale byłam przekonana, że damy radę i w tak uszczuplonym budżecie mimo wszystko jesteśmy w stanie się zamknąć, ale takie ograniczenie dotacji oznacza, że z dziewięciu festiwali może zostać jeden.Selector - 2 mln. Ile miasto wykłada na festiwale? Czytaj więcej>>

Kulturalne wizytówki Krakowa

Biuro współorganizuje m.in. festiwal muzyki elektronicznej Selector, Coke Live Muscic Festiwal, filmową Off Camerę, festiwal Opera Rara, czy teatralną Boską Komedię. Większą część pieniędzy na nie wykładają sponsorzy. Oprócz tego KBF obsługuje punkty Informacji Turystycznej, powstające Centrum Kongresowe czy wydaje miesięcznik "Karnet".

Są inne priorytety

Dla radnych PO to jednak za mało. Zgłosili poprawkę do uchwały budżetowej, która zbierze biuru dodatkowo 6 mln 700 tysięcy złotych. - Mamy inne priorytety - mówi radny PO Dominik Jaśkowiec. - Jest kryzys i nie powinniśmy kosztem likwidacji domów kultury czy szkół promować miasta w świecie festiwalami. Zresztą ta promocja jest bardzo wątpliwa i jej efekty dotyczą tylko wąskiego grona elit, a nie masowego odbiorcy - twierdzi radny.

Miasto straci?

Ale na takich cięciach miasto może więcej stracić niż zaoszczędzić. - Na Coke przyjeżdża 30 tysięcy ludzi, na Selectora 15 tysięcy, proszę mi wskazać lepszy sposób na promocję miasta kultury jak nie poprzez kulturę - denerwuje się Helbin. -Wszystkie większe miasta walczą o te wydarzenia na zabój, jestem przekonana, że jeśli teraz mamy informację, że mogą być niedofinansowane, to ktoś inny kupi je za dwa razy tyle - ostrzega.

Według radnych sytuacja nie jest tak dramatyczna. - Poprawkę pewnie przegłosujemy, bo jako klub mamy większość w radzie - mówi Jaśkowiec - Ale prezydent ma przecież do dyspozycji 10 milionów rezerwy budżetowej i jeśli będzie chciał zrealizować któryś z festiwali, to nic nie stoi na przeszkodzie - kwituje.

Głosowanie nad poprawką radnych w najbliższą środę.

2011. Rok protestów. Świat się wkurzył
Kliknij, by obejrzeć galerięNowy album zdjęć seksownej Marilyn. Sesja 6 tygodni przed śmiercią
Kliknij, by obejrzeć galerięOszczędzanie na kulturze to dobry pomysł?
Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (17)
Kraków bez Selectora i Coke Festival? Możliwe. Miasto chce oszczędzać
Zaloguj się
 • jbest2

  Oceniono 2 razy 2

  Proponuję w tym roku strzelić festiwal discopolo tak jak przedwczoraj w Warszawce. Występy okrasić przemówieniami radnych, tak jak to uczyniła bufetowa. Będziecie mieli dwie pieczenie na jednym ogniu. Będzie masowy odbiorca, a politycy się trochę POlansują. Strategia sprawdzona, spytajcie filipińską pijaczyne

 • schuwald

  Oceniono 2 razy 2

  Odwołujcie, odwołujcie, a wszyscy wyjedziemy w końcu z tego zasyfiałego miasta i ciekawe, na kim będziecie zarabiać. Bo wycieczki na Wawel raczej nie wystarczą.

 • amandami

  Oceniono 1 raz 1

  Do Katowic! Ale Lublinowi też się należy, więc możemy się podzielić :)

 • icc217

  Oceniono 1 raz 1

  Krakow! Szczury wytrute???

 • zuuuraw

  Oceniono 1 raz 1

  Do jasnej ch**** !
  Czy to znaczy że my, podatnicy, dopłacamy do festiwali krakowskich 14 mln złotych ???
  No ale z drugiej strony trudno się dziwić, Krakowem rządzi komuch więc miasto zamiast zarabiać na festiwalach, jak choćby OPENER (gwarantuję, że organizatorzy nie dopłacaja nawet złotówki) traci miliony. do czego nie dotkną się komuniści, socjaliści czy inne lewactwo zawsze to przyniesie stratę. żeby tylko jeszcze płacili z własnej kieszeni.

 • swoboda_t

  Oceniono 1 raz 1

  Władze Krk powinny jednak sprawę przemyśleć. Promocja, to raz. Dochody z gości, to dwa. Czy warto sponsorować? Nie wiem, na pewno warto się zastanowić. Ja tam się nie martwię - jestem z Katowic, które od pewnego czasu na kulturę sypią kasą aż miło. W przeciwieństwie do Krk czy Wro Kato są mało zadłużone, kondycja finansowa dobra, ładnie wykiełkowały ostatnio TNM i OFF, kasa jest, więc Selektora i Coke też możemy łyknąć ;-) W sumie to nawet bym się cieszył, ale póki co Coke=Kraków.

 • lubelskie

  Oceniono 1 raz 1

  zapraszamy Selectora i Coke Festival do LUBLINA !!!!! Prawdziwej Europejskiej Stolicy Kultury 2016 !!! Wrocław wygrał z Lublinem tylko dzięki wrocławskiemu ministrowi kultury - Zdrojewskiemu osdzystowi !

 • mrarm

  Oceniono 1 raz 1

  Dajcie trochę więcej na kościół!

 • regedarek

  Oceniono 2 razy 0

  mieszkam obok lotniska na ktorym te festiwale sie odbywaja i wcale nie żałuję, że ich może nie być
  jeżeli miasto ma płacić za takie pijaństwo, to niech mi dołoży do Juwenalii wtedy sobie pójdę na Kazika i też się spiję

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX