Zakonne Towarzystwo pozywa Skarb Państwa. Za grzechy Komisji Majątkowej

Pierwsze prawne reperkusje nieprawidłowości w Komisji Majątkowej MSWiA. Działające przy krakowskim zakonie albertynek Towarzystwo Pomocy im. Brata Alberta domaga się od Skarbu Państwa 27 mln zł. Powód? Komisja przekazała mu rekompensatę za majątek utracony w czasach PRL-u na podstawie sfałszowanej opinii biegłych.
Pozew Towarzystwa trafił do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Domaga się ono 27 mln zł lub równowartości tej kwoty w postaci gruntów. Sprawa dotyczy decyzji, jaką Komisja Majątkowa MSWIA, która zajmowała się przyznawaniem instytucjom kościelnym rekompensaty za majątek utracony w czasach PRL-u., podjęła w grudniu 2007 r. Wtedy to Towarzystwo dostało ponad 40 hektarów w Zabrzu. Reprezentujący jego interesy Marek P., były oficer SB, przedstawił na posiedzeniu Komisji operat, z którego wynikało, że ta ziemia jest warta niecałe 7 mln zł.

Wycena sfałszowana

Jednak gliwicka prokuratura, która badała nieprawidłowości w pracach Komisji Majątkowej, ustaliła, że wycena gruntów w Zabrzu została sfałszowana. Biegły, który ją przygotował, przyznał, że zaniżył wartość ziemi i został już za to prawomocnie skazany. Działki, które dostało Towarzystwo tak naprawdę były warte prawie 34 mln zł, jego szefowie nic jednak o tym nie wiedzieli. A Marek P. zaraz po decyzji Komisji Majątkowej namówił Towarzystwo do sprzedaży otrzymanych gruntów w Zabrzu. - Marek P. zbywając te grunty po cenie, wynikającej z oceny biegłego, przyjętej przez Komisję Majątkową, świadomie działał na szkodę Towarzystwa - twierdzi pełnomocnik zakonu, mec. Ryszard Kryj Radziszewski

Towarzystwo czuje się oszukane

Ziemię za niecałe 7 mln zł kupiła katowicka firma należąca do Tomasza D., śląskiego biznesmena, którego majątek jest szacowany na 1,3 mld zł. Kiedy Towarzystwo dowiedziało się, że wycena ich ziem została sfałszowana, poczuło się oszukane. Uznało bowiem, że w tej sytuacji Komisja Majątkowa nie zaspokoiła ich roszczeń.

- Chodzi o tę różnicę pomiędzy wartością majątku pozostawionego Skarbowi Państwa a wartością majątku wydanego Towarzystwu przez Komisję Majątkową - mówi mec. Ryszard Kryj Radziszewski. Członkowie Komisji, którzy podpisali się pod decyzją o przekazaniu Towarzystwu gruntów w Zabrzu, pod koniec grudnia zostali oskarżeni o działanie na szkodę Skarbu Państwa. Według śledczych mieli nie tylko możliwości, ale wręcz obowiązek sprawdzania wiarygodności przedstawianych wycen. Nigdy tego jednak nie robili.

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (25)
Zakonne Towarzystwo pozywa Skarb Państwa. Za grzechy Komisji Majątkowej
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 13 razy 11

  Panienki w habitach czują się oszukane ? A było brać czterdzieści hektarów za psią wycenę , wiedząc, że grunty są kilkakrotnie więcej warte ? A było zaraz sprzedawać bez ponownej wyceny komuś, kto maczał w tym brudne paluchy ? A teraz panienki chciałyby rekompensatę za grunty, które im się nie należały ? A może z panienkami należałoby do pierdla ?

 • franca08

  Oceniono 13 razy 11

  Mam pytanie. Ziemia została wyceniona na 7 mil. zł a była warta 34 mil zł. Jak by One tej ziemi nie sprzedały, lub sprzedały za te 34 mil. zł, to rozumiem, że jak teraz wyszło, że wycena była sfałszowana, to różnicę oddały by Państwu, prawda ??!!

 • demolka666

  Oceniono 11 razy 9

  no sroce spod ogona te dziewice nie wypadły (a może wypadły? dlatego taki smród robią) i też chcą swoje dostać, ubek je oszwabił to teraz od nas chcą kasiory... czarne maciory

 • wazps

  Oceniono 9 razy 9

  Zaraz oszukal je pelnomocnik koscielny i teraz one chca od panstwa odzkodowania,jakim prawem siostrzyczki z Krakowa dostaly ziemie w Zabrzu?

 • jans0091

  Oceniono 14 razy 8

  najświętrze panienki zaprządz do pracy młode zdrowe pod latarnie kasa za friko nieopodakowane .

 • wykiwany

  Oceniono 8 razy 8

  Dostały ekwiwalent za ziemię w Krakowie która był dobrze wyceniona. Sprzedały odzyskaną na wolnym rynku. Ile z tej transakcji poszło pod stołem i czy to nie Albertynki wzięły? tego się nie dowiem. To Skarb Państwa powinien oskarżyć wszystkie strony tego ciemnego interesu,

 • augustusgermanicus

  Oceniono 9 razy 7

  Powiem krotko. Jesli te czarne leniwe ku... dostana choc grosz jeszcze z moich podatkow to wynosze sie z tej kolonii okupowanej przez Watykan. Chciwe czarne lapska.....

 • adalbert.13

  Oceniono 7 razy 7

  Super! xi Libera z kumplami dyma swoje siostrzenice na kasę. A te przeliczywszy utracone chcą dalej dymać podatnika. To jakieś pieprzone perpetum mobile ten kościół katolicki. Pytanie: czemu xi. Libera nie kibluje.

 • gaissa

  Oceniono 6 razy 6

  Ubożuchne, pokorne siostrzyczki - jeszcze mało tym chciwym harpiom?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX