Schetyna wspiera Orbana: To precedens, że wzywa się premiera i ostro przesłuchuje

Wiceszef PO nie jest zachwycony działaniami UE wobec Węgier. - Unia ma prawo rozmawiać o wewnętrznej sytuacji krajów, ale to było bardzo ostro postawione, jak nigdy wcześniej. To precedens, że wzywa się szefa rządu, regularnie przesłuchuje. I to w ostry sposób - mówił Schetyna w TOK FM. Zdaniem polityka do momentu zakończenia śledztwa smoleńskiego prok. Parulski powinien pozostać na stanowisku.
Grzegorz Schetyna wspiera rząd Viktora Orbana. Tak jak premier. - Będę do dyspozycji premiera Victora Orbana, jeśli mógłbym się przydać tam, gdzie opinie na temat Węgier są przesadzone albo niesprawiedliwe. A mam wrażenie, że część reakcji jest przesadzonych - stwierdził wczoraj Donald Tusk.Schetynie nie podoba się sposób w jaki instytucje unijne traktują władze Węgier. - UE, Parlament Europejski mają prawo rozmawiać i analizować sytuację wewnętrzną krajów członkowskich. Ale wczoraj to było bardzo ostro postawiono, jak nigdy wcześniej. To precedens, że wzywa się szefa rządu i regularnie przesłuchuje. I to w ostry sposób - uważa szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych.

- Zobaczymy, jaki będzie efekt wczorajszego spotkania. Mam nadzieję, że to da Węgrom do myślenia - dodał.

Przypomnijmy, że podczas środowej - gorącej - debaty w PE w obronie premiera Orbana wystąpił Jacek Kurski.

Mimo wątpliwości co do sposobu dyskusji o węgierskich sprawach Grzegorz Schetyna przyznał, że nie jest zwolennikiem wszystkich decyzji, które zapadają w Budapeszcie. Najwięcej wątpliwości wiceszefa PO wzbudzają ustawowe zmiany dotyczące sądownictwa, "które mają realizować personalne oczekiwania".

Najpierw finał śledztwa - potem dymisje

Zdaniem Schetyny obecnie nie należy podejmować żadnych decyzji nt. prok. Krzysztofa Parulskiego i przyszłości prokuratury wojskowej, bo najważniejsze jest zakończenie śledztwa dotyczącego katastrofy smoleńskiej.

- Przykro mi, że sprawa dotycząca tak ważnej instytucji, przez personalny konflikt, uwikłana jest w politykę. To musi się skończyć, bo utrudnia pracę prokuratorów. Na razie nie robiłbym żadnych ruchów - stwierdził gość Poranka Radia TOK FM.Według Schetyny krytyka należy się obu prokuratorom - Seremetowi i Parulskiemu. - Niedopuszczalny jest publiczny dyskurs, który prowadzą. To niedobrze, że panowie nie potrafią zostawić różnicy zdań w budynku prokuratury, tylko staje się to własnością mediów i opinii publicznej. Jak najciszej o prokuraturze - apelował.

"Nie skrytykowałem"

Jeszcze tydzień temu Grzegorz Schetyna wytykał, że prace nad wprowadzenia ustawy refundacyjnej zaczęły się zbyt późno. Ale dziś zapewnia, że to nie była krytyka rządu. - Nie skrytykowałem i nie ma podziałów w PO - mówił ze śmiechem.

I podkreślał zalety ustawy, której celem jest obniżenie cen leków. - To dobre dla pacjentów. Ale m.in. kampania wyborcza, zmiana rządu spowodowały, że wejście w życie ustawy było otoczone mgła tajemnicy. Pod koniec roku nic nie było wiadomo. I już wtedy mówiłem, że trzeba wspierać min. Bartosza Arłukowicza. Uważam, że sobie z tym poradził - ocenił wiceszef PO.

Schetyna nie ma wątpliwości, że "jak skończy się to medialne zamieszanie, to będziemy się cieszyć, że ta ustawa weszła w życie". - Bo wszyscy będziemy płacić mniej za lekarstwa - stwierdził.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (49)
Schetyna wspiera Orbana: To precedens, że wzywa się premiera i ostro przesłuchuje
Zaloguj się
 • epupecki

  Oceniono 5 razy 3

  Po co to mówi? Gdyby tak we właściwym momencie potraktowali Greków dziś mielibyśmy mniejszy bałagan!

 • wegier1

  Oceniono 2 razy 2

  Niestety mówi i delikatnie mówiąc nieprawdy. Sam Viktor Orbán napisał list, w którym prosił o umożliwienie przedstawienia własnych argumentów i wyraził chęć wzięcia udziału dyskusji. Więc nikt nikogo nie wzywał przed oblicze PE.

 • ogabignac

  Oceniono 2 razy 2

  Raczka raczke myje?
  Nie panie Schetyna - tak trzeba - ostro i konsekwentnie.
  Wy tam na gorze zalozyliscie sobie unikanie wszelkich konsekwencji przed sadami. To w wyniku tej niepisanej umowy do tej pory nikt z odpowiedzialnych za zlodziejska prywatyzacje Polski, za udzial w zagranicznych wojenkach, za tortury obywateli obcych panstw na terenie Polski nie gnije w wiezieniu.
  Wszyscy macie za uszami i dzis broniac zlodziei, lapownikow i bandziorow na gorze sami liczycie ze i wam sie upieka wasze przekrety. Te bzdury o roznych partiach i demokratycznym systemie w Polsce mozecie sobie wciskac ciemnym masom - miedzy soba klepiecie sie po plecach i nic was nie rozni - PO, PiS; SLD czy PSL.

 • smok61

  Oceniono 2 razy 2

  Rozróżniajcie:
  Schetyna nie broni stanowiska Węgier , ale wskazuje na niedopuszczalny atak większości europy na
  rząd suwerennego kraju.
  To bardzo niebezpieczne, dla nas też.
  Za chwilę np. będzie debata na temat gazu łupkowego i my też możemy być sami przeciwko całej europie.

 • ultra_mega_orzel

  Oceniono 3 razy 1

  Wegry, posluchajcie rady madrego, czyli mnie.

  Odlaczcie sie od UE razem z nami, dogadamy sie z ukraina i litwa i zalozymy WLASNA UNIE SLOWIANSKA.

  I ani ruskie ani germanskie pacholki nam nie podskocza.

  PS. To jest jeden z powodow smierci sp. Prezydenta L. Kaczynskiego. Leszek probowal i go zamordowali.

 • qielih

  Oceniono 1 raz 1

  A może Tusk i Schetyna chcą to samo zrobić w polsce? Może ktoś chce przejąć czyjś elektorat? Lekki ruch w prawo? Może Budapeszt w Sopocie?

 • arezo

  Oceniono 5 razy 1

  Czy Schetyna powiedział by to samo, gdyby w 36-ym roku Parlament Europejski przesłuchał nijakiego Adolfa Hitlera ze skutkiem uratowania świata przed wojną? Tak jak Orban, Adolf był wybrany demokratycznie i wspierany przez sporą większość narodu. Siła przebicia i zapędy intelektualne tego rodzaju psychopatów oceniamy dopiero na zgliszczach wojennych, a więc niech Schetyna zamknie dziubek bo pierniczy głupoty. Patrząc na niego, w łepetynie ma takie samo siano jak Giertych, Kaczyński i inni Gowinowe...Trzeba się strzec ludzi patrzących z uwielbieniem na rządy "rózgi"

 • sin26

  Oceniono 3 razy 1

  schetyna to pisowiec

 • cheffin

  Oceniono 2 razy 0

  Koles Schetyna wybiera sie z prezesem do Budapesztu ? cos nowego popisal sie , juz wyzej nie podskoczy. Jak zwykle robi odpust w pcimiu.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX