"Murzynek głosuje z wami". Antropolog: słowa absolutnie rasistowskie, pielęgnowanie uprzedzeń

Wypowiedź posła Marka Suskiego jest rasistowska, lekceważąca i dyskredytująca posła Godsona - uważa dr Maria Łukowska z Uniwersytetu Łódzkiego, badacz kultury Afryki, zajmująca się m.in stereotypami. - Takie słowa są niedopuszczalne w dyskursie publicznym, to pielęgnowanie uprzedzeń - ocenia antropolog z Uniwersytetu Łódzkiego.
Poseł PiS Marek Suski podczas posiedzenia sejmowej komisji powiedział o czarnoskórym pośle PO Johnie Godsonie:"Wasz Murzynek głosuje razem z wami". Zdanie skierowane było do innych posłów, zarejestrował je mikrofon jednej z telewizji. Poseł stwierdził, że to nie jest obraźliwe, nie jest mu wstyd, a cała afera jest rozdmuchana przez dziennikarzy.

- Tego typu słowa są pobłażliwe ,w stylu dziecięcego "da, da", ale jest to wypowiedź absolutnie rasistowska - mówi dr Maria Łukowska z Uniwersytetu Łódzkiego.

"Pielęgnowanie uprzedzeń"

- Nie wolno do dyskursu publicznego wprowadzać pewnych kategorii inności człowieka, który jest na dodatek obywatelem Polski, wybranym przez naród do reprezentowania w Sejmie. Jest to myślenie typu: "aha, inny, czarnoskóry, czyli jest to ktoś gorszy, kto nie zasługuje na poważną rozmowę". Jeżeli poseł wprowadza tego typu dyskurs to znaczy, że na pozostałych polach postrzega takich ludzi jako nieswoich, innych, czyli niepełnej kategorii. Jest to wręcz niedopuszczalne, to pielęgnowanie uprzedzeń - dodaje naukowiec.

Co z tym"murzynem"?

- Murzyn jest pojęciem historycznym. Wierszyk o Murzynku Bambo (o którym mówił poseł Suski tłumacząc się z wpadki - red.) powstał w latach 20-tych, kiedy Polska miała ogromne ambicje kolonialne. Semantyka tego słowa jest neutralna. W potocznym obiegu było to słowa obojętne. Teraz już takie nie jest - jeśli wprowadza się go w publiczny dyskurs - mówi Łukowska. - Tam, gdzie inność, mniejszość i emigracja postkolonialna stanowiła problem, tam wypracowano już sposoby współistnienia. W Stanach Zjednoczonych o czarnoskórych mieszkańcach mówi się Afroamerykanie i nie jest to nacechowane negatywnie. Takie wypowiedzi, jakie padły z usta posła PiS, postrzegane są tam także jako obraźliwe i dyskredytujące. W Polsce zmierzamy w kierunku rozróżnienia, wyodrębniania nowej kategorii ludzi na przykład o innej orientacji seksualnej czy transwestytów. Są to kategorie nieswojskości - dodaje antropolog.

Zawsze znajdzie się"ten obcy"

Żart o "murzynku" uchodzi? - Rozróżnianie kogoś na "Swój" i "obcy" nigdy nie było zabawne, a miało swoje konsekwencje w wydarzeniach historycznych. Zawsze znajdzie się jednak taka grupa osób, która będzie uważała siebie za swoich, a wszystkich innych o odmiennych obyczajach czy wyglądzie za obcych - tłumaczy badaczka z UŁ.

I dodaje: Jesteśmy nadal społeczeństwem zamkniętym. Kierujemy się stereotypami etnicznymi i mitami związanymi z różnymi grupami. To spadek po wcześniejszym ustroju. Sytuacja polityczna i społeczna wypracowała w nas zachowania typu - jeżeli się nie nachapiemy sami to nikt nam nie pomoże. Stąd niechęć do innych. Długo jeszcze będziemy pracować nad tym, żeby zmienić Polaków w empatyczne istoty.

Z czym posłowi Suskiemu kojarzą się związki partnerskie? CZYTAJ

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (138)
"Murzynek głosuje z wami". Antropolog: słowa absolutnie rasistowskie, pielęgnowanie uprzedzeń
Zaloguj się
 • limanowa2009

  Oceniono 16 razy 14

  Nie powinno się przejmować wypowiedziami tej osoby, już nie raz udowodnił że debil z niego 100%.
  Zwykłe buraczysko, wystarczy spojrzeć na buźkę ile na niej inteligencji - ale w tej formacji którą reprezentuje nie ma komu się za niego wstydzić - bo większość jest taka sama.

 • piastpiastun

  Oceniono 30 razy 10

  Wolałbym mieć skórę czarną jak węgiel niż mieć taką mordę jak ten cham, prostak, rasistowska świnia Suski.

 • atleista

  Oceniono 8 razy 8

  Dziwne, że nie poleciał klasykiem: "Boże, gdzieś ty się nie mył?"

 • peter-123

  Oceniono 13 razy 7

  Suski wybitny PISuarowy mlot , ledwo z matura wkomponowal sie ze swoim plebejskim prymitywem w Sejmowe podwoje i zachowuje sie jak barbazynca. Typowy przedstawiciel PISu , geba napita i tepy wyraz twarzy , inteligencja wrodzona i nabyta = zero. Dla takiego faszystowskiego typa nie powinno byc miejsce w Sejmie.

 • macattack76

  Oceniono 7 razy 5

  Moj komentarz bedzie krotki.
  Gdyby odwrocic sytuacje i gdyby to Godson wyrazil sie o Suskim w podobnym tonie, uzywajac rownie "neutralnego" slowa, powiedzmy "pulpet" albo "grubasek".
  "Wasz PULPECIK glosuje razem z wami".albo "wasz "grubasek" glosuje razem z wami"
  Czy w ocenie obroncow Suskiego na tym forum, takie stwierdzenie mialo by dowartosciowac Suskiego, czy moze go zdyskredytowac?
  No moim zdaniem to chyba zdyskredytowac i osmieszyc....
  Wiecej: Suski w tym celu uzyl slowa Murzyn w odniesieniu do Godsona - ktore faktycznie odnosi sie do jego przynaleznosci rasowej. I tu niestety mamy do czynienia z rasizmem.
  I jeszcze jedno slowo do obroncow rasizmu na tym forum.
  Dla Was Godson jest jeb... czarnuchem.
  Dla Anglikow jestescie: fuck..g Polish people.
  Dla Amerkanow: stupid Poles...
  Dla Niemcow jestesmy narodem drobnych zlodziejaszkow.
  Wszystko to tez sa, "niewienne" uprzedzenia rasowe. Ale jak sie z nimi czujemy?
  Polecam artukul na yahoo.com o wynikach badan ludzi rasowo uprzedzonych.
  Rasizm bezposrednio wiaze sie z niskim poziomem IQ "rasisty".
  Ot w koncu nauka potwierdzila co zawsze podpowiadala mi intuicja.

 • demonsbaby

  Oceniono 11 razy 5

  Ze słownika zaściankowych Polaków: "biały murzyn", murzyn może odejść", "murzyn zrobił swoje". Jeśli nawet "murzynek Bambo" był zapożyczeniem od Maura, to stracił na wartości, kiedy zapożyczenie zaczęto identyfikować ze sługusem w myśl powyższych cytatów. Nie ma jak piastować odpowiedzialne stanowisko i twierdzić, "nic się nie stało". Jasne, wszem i wobec tym samym wiadomo "słoma z butów ... albo " ... atrament wypije".

 • ciemnyludd

  Oceniono 9 razy 5

  Tu nie potrzeba antropologa tylko psychiatry. To są skutki "genetycznego patriotyzmu" tego posła, jak kiedyś o sobie powiedział. To zresztą można usłyszeć prawie z każdej ambony.

 • burzumtvn24

  Oceniono 7 razy 5

  No przebił Węgrzyna, ciekawe czy sprawiedliwi z PiSu zrobią z nim porządek.
  Rasistowska ś....a .

 • arvelli_net

  Oceniono 4 razy 4

  ... kogo Wy słuchacie?... nie dość że pijak to i bandzior, na Cyprze jest w dalszym ciągu poszukiwany :) a ze wychowany został przez ludzi którzy maja uprzedzenia rasowe? co się dziwić.....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX