Pokolenie ACTA? "Nie zachłystujmy się - może być jak z pokoleniem JP II"

Wielotysięczne demonstracje w całym kraju, sukces akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum - przeciwnicy ACTA mają powody do zadowolenia. Ale zdaniem socjologa dr. Grzegorza Makowskiego to za mało, żeby mówić "pokoleniu ACTA". - Może być jak z pokoleniem JP II - ocenia. Z kolei wg dr. Macieja Gduli przeciwnicy ACTA przypominają "oburzonych": - Wydawało się, że polscy oburzeni śpią. A może oni po prostu uczestniczyli w kulturze, a teraz się obudzili?
Wg Tomasza Lisa bunt młodych przeciwko umowie ACTA "to jest najbardziej autentyczny obywatelski ruch w Polsce od 1989 roku".

Manifestacje organizowane od tygodnia w różnych miejscach Polski cieszą się dużym powodzeniem. A organizatorzy akcji zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie umowy chwalą się, że w półtora tygodnia zebrali ponad 250 tys. podpisów.

Temat codziennie komentują też internauci. - GIODO olano, bo zapewne przeczuwano, że może robić kłopoty. Po co my go w ogóle utrzymujemy? - zastanawia się na Tokfm.pl Marbopierwszy.

Markowski: Pamiętajmy o pokoleniu JP II

Czy możemy już mówić o pokoleniu ACTA i przebudzeniu społeczeństwa obywatelskiego? Dr Grzegorz Makowski reaguje powściągliwie. - Przestrzegałbym przed zachłystywaniem się tą mobilizacją. Choć, oczywiście, bardzo się cieszę, że ktoś się za to zabrał, że chce korzystać z prawa do referendum, że ludzie czytają konstytucję. Mam nadzieję, że to będzie miało walor edukacyjny - mówił programie "OFF Czarek" socjolog, kierownik programu Społeczeństwa Obywatelskiego w Instytucie Spraw Publicznych.I przypominał, że Polaków aktywizuje nie tylko sprawa ACTA. W grudniu 2011 roku związki zawodowe zaczęły zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum ws. podwyższenia wieku emerytalnego. Do tej pory udało się zebrać już milion podpisów przeciwników propozycji rządu.

- Przestrzegałbym przed wyrokowaniem, że rodzi się nowe pokolenie. Bo może być tak, jak z pokoleniem JP II. Ja poczekałbym chwilę. A poza tym społeczeństwo obywatelskie nie samym internetem żyje - mówił dr Makowski.

Gość programu "OFF Czarek" wytykał też Polakom, że niechętnie angażują się w bardziej tradycyjne formy aktywności. - Okazji do partycypacji jest znacznie więcej. Oczekiwałbym, że nasi obywatele rozejrzą się np. po samorządach. Nasz paradoks polega na tym, że w wyborach samorządowych jest najniższa frekwencja. W samorządach jest naprawdę słabo - stwierdził socjolog z ISP.

Gdula: Oburzeni się obudzili

- To nowy rodzaj protestu. Zaprotestowały jednostki, a my jesteśmy przyzwyczajeni do protestów grup interesu, np. rolników. A to jest protest jednostek oburzonych tym, że ktoś chce im odciąć dostęp do kultury. To nie są ludzie połączeni jednym interesem rozumianym jako miejsce pracy. Oni są połączeni problemem dostępu - ocenił z kolei w "Popołudniu Radia TOK FM" dr Maciej Gdula, socjolog i członek redakcji "Krytyki Politycznej".

Czy zatem mamy polskich oburzonych? - Wydawało się, że jak przez Europę przetaczały się protesty, to że polscy oburzeni śpią. A może oni po prostu uczestniczyli w kulturze, a teraz się obudzili? - mówił Gdula przekonując, że protestujący przeciw ACTA Polacy są po wieloma względami podobni do oburzonych w krajach Europy Zachodniej: są młodzi, narażeni na umowy śmieciowe.Jak tłumaczył, konflikt o ACTA pokazuje, jak zmieniło się życie społeczne przez ostatnie 20 lat i jakie sprzeczności z tego wynikają: - Mówi się nam, że jesteśmy coraz bardziej odpowiedzialni za organizację życia, a państwo będzie się coraz bardziej wycofywać. Te protesty ujawnił sprzeczności w tym modelu. Bo - z jednej strony - państwo się cieszy, że ludzie się organizują i sami o siebie zatroszczą. Z drugiej, ogranicza im możliwości organizowania sobie życia. Wprowadzenie ACTA to rodzaj zabrania nam paszportu. Właśnie dostęp to jest teraz kategoria, która rusza ludzi - mówił socjolog.Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (71)
Pokolenie ACTA? "Nie zachłystujmy się - może być jak z pokoleniem JP II"
Zaloguj się
 • szalom-1

  Oceniono 27 razy 21

  Piractwo Tuskówny!
  Donaldzie Tusk, twa córka Kasia, to pirat, łamie prawa własności zgodnie z ACTA,które podpisałeś.
  Katarzyna Tusk, na swym Blogu wkleja zdjęcia ze światowych pism modowych, nie mając na to ich zgody. Katarzyna Tusk jest piratem i złodziejem.Panna Katarzyna Tusk, kradnie prawa intelektualne.

 • kurcze_pieczone01

  Oceniono 21 razy 15

  Błędna opinia pana naukowca.
  Ludzie protestujący przeciw ACTA zrobią swoje(czego im życzę) i wycofają się w cień dalej obserwując i trzymając rękę na pulsie. A kiedy władzy znowu się potknie przypomną o swoim istnieniu. Dlatego teza kaczora o "krótkiej pamięci społecznej" jest nieuprawnionym idiotyzmem charakterystycznym dla jej tfurcy.
  Internet pamięta i nie ma nic wspólnego z społeczeństwem obywatelskim
  A pokolenie jp2 zostało wykreowane przez ideologów w czerni na potrzeby propagandowe ich patronów.
  I zdechło w momencie kiedy zorientowało się że jest wykorzystywane na bieżące potrzeby katabasów.
  Tym różni się szczery ruch broniący własnych idei do sztucznego tworu na potrzeby reżimu kk.
  Trzeba być kierownikiem by takich prostych różnic nie zauważać.

 • be-rtil

  Oceniono 11 razy 9

  Przyglądam się temu sporowi od samego początku i mimo że niby wszyscy znają ACTA nie mam pojęcia dlaczego wiąże się go tylko z Internetem. W mediach mówi się o ACTA jako o problemie Internetu ale jeżeli przeczyta się ten dokument uważne to widać że internet to tylko mała część jakiej on dotyczy. ... rozwiń całośćACTA jest traktatem handlowym narzuconym przez USA, na warunkach USA. Nacisk jest wręcz fizycznie odczuwalny. Jak wiemy ACTA dotyczy przeciwdziałania rozpowszechniania podróbek nie tylko w Internecie ale przede wszystkim w świecie realnym. ACTA będą miały zastosowanie wszędzie tam gdzie zostanie naruszenia zasada rzekomej oryginalności. Narzuci to rozprowadzanie produktów opartych na konkretnych patentach. Do czego zmierzam? Otóż ACTA zakładają na sygnotariuszy stosowanie wyrobów które są poparte patentami zarejestrowanymi w wielkich korporacjach zachodu (czytaj USA). A dlaczego bo nie mamy własnych które mogłyby konkurować z tamtymi. To od razu eliminuje konkurencje krajów rozwijających się takich jak Polska. Nie będziemy mogli niczego wyprodukować bez kupna licencji od korporacji zachodnich inaczej będziemy odpowiadać za podrabianie, czyli będziemy biedni ponieważ licencje są tak drogie że nie sprzedamy niczego taniej od nich. To będzie miało wpływ na wiele gałęzi przemysłu jak na przykład przemysł około-samochodowy. Nie znajdziemy tanich części zamiennych. To samo dotyczy przemysłu IT. Nie mamy żadnych patentów z tej dziedziny. Nawet przemysł rolniczy ucierpi ponieważ licencje na żywność modyfikowaną genetycznie mają tylko amerykanie. Jednym słowem spowolni to lub nawet zatrzyma wzrost gospodarczy. Dlatego takie kraje jak Chiny Rosja czy Indie nie podpisały tego dokumentu. Tam gospodarka idzie do przodu i będzie szła. To oni będą konkurencją dla zachodu. Jak ratyfikujemy ACTA stracimy również całkowitą kontrole nad wydobyciem gazu łupkowego ponieważ licencje na technologie wydobycia mają tylko amerykanie. Czyli nie zrobimy nic bez amerykanów nawet jak się na nich obrazimy. Jak dotkniemy tych złóż bez nich to za to odpowiemy. Jeżeli nie podpiszemy ACTA to możemy dyktować jakieś warunki bo ponoć mamy jedne z największych złóż na świecie. Biorąc pod uwagę krzywą wzrostu zapotrzebowania na jakieś 300 do 400 lat. ACTA jest dobre dla takich krajów jak USA ponieważ to oni mają wszystkie patenty a takie kraje jak nasz doprowadzi do pozycji "wyrobników" dla zapewnienia ich dobrobytu. Ratyfikowanie ACTA będzie jednym z największych przekrętów w dziejach polski. " kopiuj / wklej dalej -to nie moje słowa tylko innego użytkownika Proszę wasz o kopiowanie i wklejanie tego na inne strony

 • asteroida2

  Oceniono 13 razy 9

  Utożsamianie kopiowania informacji z kradzieżą to piramidalna bzdura.

  Czy jeśli poszedłeś do kina, to wolno ci opowiedzieć komuś innemu o czym był film? Czy wolno ci zanucić piosenkę, która w nim leciała? Czy wolno ci narysować sylwetkę głównego bohatera?
  Robiąc którąkolwiek z tych rzeczy, KOPIUJESZ czyjąś własność intelektualną, do której nie masz podobno prawa. Czyli jesteś złodziejem?

 • marac

  Oceniono 9 razy 7

  Córka premiera "kradnie" zdjęcia? Czy jej blog będzie pierwszy do zamknięcia, gdy ACTA wejdzie w życie? Czy będzie ekstradycja do USA (tak jak angielskiego studenta, któremu grozi 10 lat za zamieszczanie linków: tech.wp.pl/kat,1009785,title,Student-pierwsza-ofiara-miedzynarodowych-porozumien-antypirackich,wid,14199686,wiadomosc.html)?

  Zobaczcie np. ten post: www.makelifeeasier.pl/moda/must-have-pastele/
  Wszystkie zdjęcia powyżej tych z Kasią są ściągnięte z sieci (jest teoretyczna i nieprawdopodobna możliwość, że dziewczyny mają pozwolenie od autorów wszystkich tych zdjęć, dlatego znaki zapytania powyżej).
  Jak możecie to sprawdzić? Kopiujemy link do zdjęcia, np. tych różowych bucików:
  www.makelifeeasier.pl/img/image/Paris-Pascal-Le-Segretain--590x393.jpg i wklejamy go w googlową wyszukiwarkę zdjęć:
  www.google.com/imghp?hl=en&tab=ii
  Teraz wybieramy "For matching images, try search by image":
  www.google.com/searchbyimage?hl=en&safe=off&biw=1288&bih=1333&gbv=2&site=search&image_url=http://www.makelifeeasier.pl/img/image/Paris-Pascal-Le-Segretain--590x393.jpg&sa=X&ei=7wwiT-C1JMfs-gbq6626CA&ved=0CEIQ9Q8
  I... cóż za niespodzianka! Sprawdźcie sami...
  Ciekawe czy premier wie, że jego córka pójdzie siedzieć, a on będzie musiał spłacać jej milionową grzywnę (jej blog jest komercyjny, więc zarabia na tych zdjęciach kasę)?

  Nie wierzcie mi na słowo - sprawdźcie sami. Jeśli mam rację, kliknijcie kciuk w górę i podajcie to info dalej.

 • zbyszeks01

  Oceniono 11 razy 7

  Dobrze ze ludzie protestuja, w spoleczenstwie demokratycznym to my powinnismy podejmowac decyzje.
  Zobacz interesujacy artykul o zaangazowaniu Amerykamow w ACTA: www.polonia360.com/Article_280_7_346_amerykanie-naciskali-na-polski-sejm-w-sprawie-acta.aspx

 • marac

  Oceniono 7 razy 5

  Jeśli masz jakieś wątpliwości, czy rząd kłamie w sprawie ACTA, sprawdź sam:
  di.com.pl/news/43066,0,Wszystko_o_ACTA_2008-2012.html
  i bardziej prawniczym językiem:
  prawo.vagla.pl/acta
  Szybka odpowiedź dla leniwych - każde słowo Tuska i Zdrojewskiego na temat ACTA to kłamstwo. Każde. Tylko Boniemu czasem się wypsnie parę słów prawdy (ale rzadko).

  Niektórzy pytają, dlaczego *tak naprawdę* rząd uważa, że Polska musi podpisać ACTA. Odpowiedź jest prosta.

  Otóż USA szantażują rząd, że w razie niepodpisania ponownie umieszczą nas na liście państw niewystarczająco entuzjastycznie zabiegających o interesy amerykańskich koncernów (tak, jest taka lista! -> di.com.pl/news/31568,0,USA_nie_uznaje_Polski_za_pirata_Cieszyc_sie.html ). Polska została z niej usunięta w 2010, gdy grzecznie zaczęła pracować nad ACTA. Zdrojewski chwalił się w zeszłym roku tym olbrzymim sukcesem, podobnie jak w listopadzie przepchnięciem ACTA (www.wykop.pl/ramka/1016143/acta-juz-nie-jest-sukcesem-polskiej-prezydencji/). Jak wiadomo zadowolenie Wielkiego Brata jest priorytetem każdego polskiego rządu po '89 r. (wcześniejszych też, tylko Brat był inny) i w przypadku konfliktu ochrona praw podstawowych własnych obywateli musi tu ustąpić.

  Kolejny dowód na to, że USA nadzorują w tej sprawie polskich polityków: youtu.be/g32zLT2nJxo

  [Jeśli uważasz, że powyższy komentarz zasługuje na uwagę, kliknij proszę kciuk w górę - to nic nie kosztuje, a ułatwi innym zapoznanie się z nim.]

 • arezo

  Oceniono 15 razy 5

  Pokolenie JPII ? ha ha, to moherowe berety ze średnią wieku 65 lat...a te dzieci co siłą zaciągnęli na czyrakowate spektakle religijne, już nogą nie wdepną do pedofilskiego kościoła.
  Ta młodzież, domaga sie o swoje, domaga się być usłyszana, tu się rozgrywa ich przyszłość a nie interesy zapyziałych skorumpowanych politykierów, Tusków, Kaczorów i innych Pawlaków nic nie rozumiejących z ich marzeń. Oni nie chcą lekcji religii, wojenek w Afganistanie ale przede wszystkim kraju z zakazami. Wiedzą ze im więcej ustaw i zakazów tym mniej demokracji.

 • kokoszynel

  Oceniono 6 razy 4

  Niestety, drodzy pismacy pasieni monsantowską kukurydzą, dyskredytacja się nie uda. Piszcie co chcecie, ale biegu wydarzeń już nie odwrócicie. Próbujecie ośmieszać i trywializować podpinając pod ten ruch rozmaitych debili - a to pseudopokolenie JPII, a to jakąś blondi z Redtube, a to Palikota, a to kiboli. Nic z tego. Wasze korporacyjne knowania są równie widoczne jak żenujące.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX