"Imperialna historia Rosji obraca się przeciwko niej. To ogromne państwo umiera" [PUBLICYŚCI]

- Rosja znajduje się na kursie, który prowadzi do stopniowego umierania tego ogromnego państwa - uważa publicysta Waldemar Kuczyński. Zdaniem Andrzeja Stankiewicza opozycja jest za słaba, a kluczowe dla zmian jest dotarcie do mniejszych miejscowości, bo to "tam wygrał Putin". Agata Nowakowska docenia kilkudziesięciotysięczne protesty w Moskwie - To wcale nie jest takie proste wyjść na ulice, gdy się ryzykuje zatrzymanie pod byle pretekstem - mówiła w TOK FM dziennikarka. Władimir Putin wygrał wybory prezydenckie w pierwszej turze.
- Wygląda na to, że Rosja jeszcze nie ma swojego Lecha Wałęsy - zagadnęła swoich gości Dominika Wielowieyska, nawiązując do niedzielnych wyborów prezydenckich w Rosji. Wygrał je w pierwszej turze wynikiem 64,63 proc. (cząstkowe) Władimir Putin. To będzie już trzecia kadencja tego polityka (z przerwą na premierostwo).- W Rosji nie ma warunków, aby mogło dojść do radykalnej zmiany - uważa Waldemar Kuczyński. - Rosja znajduje się na kursie, który prowadzi do stopniowego umierania tego ogromnego państwa. Przy czym trwa w stanie kompletnego znieczulenia związanego z bardzo wysokimi cenami ropy naftowej i gazu. Dzięki surowcom są pieniądze, które pozwalają stabilizować sytuację - ocenia publicysta. - Bez wstrząsu gospodarczego ten gigantyczny masyw się nie poruszy. Na wschodzie wyrasta im potęga oparta na pracy [Chiny - przyp. red.], podczas gdy oni mają mentalność społeczeństwa i elit, która uniemożliwia tak wielki gospodarczy postęp. Cała imperialna historia Rosji obraca się przeciwko niej - mówił Kuczyński.

Pytanie, czy w czasie kadencji Putina opozycja wykształci lidera

Według Andrzeja Stankiewicza z "Newsweeka" kłopot jest też z samą opozycją. - Nie ma wspólnej strategii zachowania się po tych wyborach i to jest problem. Do wyborów parlamentarnych było bardzo wiele zastrzeżeń. Można było oczekiwać, że opozycja jakoś przygotuje sobie reakcję na zwycięstwo Putina, które było niemal pewne - komentował dziennikarz.

Zdaniem Stankiewicza skala obecnych protestów (m.in. 20 tys. w Moskwie; według organizatorów) jest niewielka.

- Pytanie jest takie, czy w czasie kadencji Putina opozycja wykształci lidera, czy przygotuje społeczeństwo. Czy ten ruch, który rodzi się w miastach, dotrze do mniejszych miejscowości w Rosji. Bo to tam Putin został wybrany. Gdyby głosowały same duże miasta, to być może on by wygrał, ale na pewno nie w pierwszej turze - uważa dziennikarz.

Nie zgodziła się z nim Agata Nowakowska z "Gazety Wyborczej". - Oczywiście, te 20 tys. można porównywać do ogromnej liczby mieszkańców całej Rosji. Jednak to jest jakaś nowa jakość. Łatwo zmobilizować tysiące np. w internecie. Natomiast wyjść na ulice, ryzykując zatrzymanie pod byle pretekstem, to wcale nie jest takie proste - zwracała uwagę publicystka.

Co Putin zrobi z opozycją?

Jak podkreślała Nowakowska, najciekawsze jest pytanie, czy opozycja jest na tyle słaba, że będzie można ją zlekceważyć, czy Kreml będzie rozwiązywał sprawę siłowo, wsadzając opozycjonistów do więzienia, zwalniając ich z pracy albo zamykając demokratyczne wyspy, np. media. - A może ten ruch będzie na tyle trwały, narastający, że będzie to kropla drążąca skałę, która zmusi władzę do pójścia na jakieś kompromisy? - zastanawiała się dziennikarka "Gazety Wyborczej".

- Już są takie gesty - zauważył Andrzej Stankiewicz, przywołując wypowiedź Miedwiediewa sugerującą możliwą amnestię dla Chodorkowskiego i Lebiediewa.

Miedwiediew otoczony ludźmi Putina

Ogólnie jednak, uważa dziennikarz, kadencję Miedwiediewa można określić jako rozczarowującą. - Wielu polityków na Zachodzie uważało, że to będzie realny prezydent Rosji, który będzie ten kraj demokratyzował. Nic z tego nie wyszło. Okazał się politykiem zupełnie zwasalizowanym, którego ten urząd nie zbudował. Dał się obudować pewnymi strukturami putinowskimi, a sam nie był w stanie stworzyć konkurencyjnych - mówił Stankiewicz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (9)
"Imperialna historia Rosji obraca się przeciwko niej. To ogromne państwo umiera" [PUBLICYŚCI]
Zaloguj się
 • 1stanczyk

  Oceniono 4 razy 4

  Kuczynski pieprzy trzy po trzy: pobożne życzenia licznych w naszym kraju odmozdzonych rusofobów.
  Jest najzwyczajniej ślepy na to co się wokół Niego dzieje co przekłada sie później na ten Jego bełkot.

  "Rosja znajduje się na kursie, który prowadzi do stopniowego umierania tego ogromnego państwa."

  Dla takich jak Kuczyński, licznych niepojetych durniów w naszym kraju, Rosja znajduje się na tym kursie już od wieków: nic to, że wygrała II WS nic to że nie oddala, jak nasz kraj, ani swoich rynków ani swoich surowców złodziejom

  I na jakim kursie był (i jak się okazuje po tych dwudziestu kilku latach naszej suwerenności nadal jest ) nasz kraj skoro stracił, za "umierającej Rosji" sprawa swoją suwerenność na przeszło sto lat .

  Takim "patriotycznym" pajacowaniem Kuczyński się ośmiesza

 • kroliklesny

  Oceniono 4 razy 4

  Przestali by sie wyglupiac, szanowni "publicysci". Umiera, i jakos umrzec nie moze. Dajcie se spoko z Rosja i wezcie do uczciwej roboty. Proponuje zajac sie ostoja demokracji. W USA wlasnie pojawily sie pomysly, zeby prewencyjnie zabijac kazdego, kto westchnie nie tak jak trzeba. Muysle, ze to lepszy temat od Rosji, gdzie jak na razie kazdy wzdychac moze do upojenia i bez zagrozenia...

 • ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  "Rosja umiera"... W Chinach jeszcze mniej demokracji, ale jakoś Chiny nie umierają. RACZEJ PRZECIWNIE... Gdyby marzenia naszych rusofobów się spełniały, to już od dawna po Rosji BYŁBY JEDEN WIELKI LEJ... W każdym razie dla świata "umierająca Rosja" ma nieporównywalnie większe znaczenie niż "kwitnąca" wolna i demokratyczna Polska, z jej wszystkimi patriotyczno-smoleńskimi WZMOŻENIAMI...

 • country_boner

  Oceniono 3 razy 3

  Kuczyński był w ekipie, która z Polaków zrobiła nędzarzy i najemnych parobków, genetycznych/strukturalnych gastarbeiterów. I takie coś w ogóle ma czelność głos zabierać. Drugi Rotfeld, którego 2 dni temu bolało, że w Rosji są ośrodki przemysłowe wokół których mieszkają pracujący tam Rosjanie. On by to wszystko rozpie..ł i wtedy byłoby nowocześnie.
  Niech szanowni mędrcy wytłumaczą, jak to jest z tą 'zieloną' wyspą, zadłużoną po uszy, z 2 dekadami ciągłego deficytu, z permanentnie coraz bardziej ujemnym saldem bilansu handlowego, kilkunastoprocentowym bezrobociem i martwą giełdą? Kraju, którego nie stać na budowę infrastruktury, wypłacanie godnych świadczeń, leczenie ludzi, ani nawet na wybudowanie 100-metrowego okręciku raz na dekadę. Niech te wskaźniki porównają z Rosją.
  Buty czyścić mogą Putinowi i nic więcej. Rosjanie mają szczęście, bo Putin partię ichniejszych Kuczyńskich i Rotfeldów skutecznie od żłoba odstawił.

 • dio62

  Oceniono 2 razy 0

  czyżby p.Kuczyński przewidywał w najbliższym czasie gwałtowne spadki cen ropy i gazu?A co do rosyjskich elit,to gdyby nasze "elyty" osiągały chociaż 10% ich poziomu.

 • passtorian

  0

  Marzenia scietej glowy zawzietego rusofoba.

 • andy_1

  0

  srali muchy będzie wiosna...

 • wuzuwela

  Oceniono 1 raz -1

  nie ma to jak zbierze się w jednym miejscu towarzystwo wzajemnej adoracji i zaczynają kadzić!sobie nawzajem:))))według nich przeciętny rosjanin powinie owinąć się białym prześcieradłem i wolnym krokiem naprawić się prosta na cmentarz!
  Takich co wiedzieli Rosję już martwa było wielu,nie wyszło im to na zdrowie,a Rosja wciąż żyje i daje innym powód do kolejnej przepowiedni o swoim końcu:)))
  I za co takim niemotom płacą?tyle to pierwszy lepszy rusofob z pod budki z piwem jest w stanie z siebie wydusić...
  Na miejscu tych mądralińskich zastanowiłbym się nad losem Polski,integracja z unia daje marne perspektywy co do państwowości Polski w przyszłości,Rosja była i pozostanie Rosją,jej takie łączenie się w jednym kotle nie potrzebne bo sama jest w stanie wyżyć w każdych warunkach,historia to udowodniła.
  Śmieszne ludziki z mądrym wyrazem na twarzy coś plotą o losie potężnego narodu:)))no ,ale jak im od tego lżej a tym bardziej są tacy co im za to placą...

 • zyks

  Oceniono 4 razy -2

  Bełkot Łubianki na tym forum świadczy o wielkiej nerwowości w tym budynku, gdzie unosi się zapach krwi dziesiątków tysięcy pomordowanych w jego piwnicach. Szczur aż się popłakał ze strachu, jak go wybrali: rozumie, że jego przyszłość ponura, może pójść na latarnię.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX