Fundusz Kościelny rozgrzał Sejm. "Walka z Kościołem", "skok na kasę"... [KOMENTARZE]

Dość leniwe posiedzenie parlamentu zelektryzowała propozycja rządu dotycząca dotowania Kościoła. Kościoły i związki wyznaniowe mają samodzielnie płacić składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne duchownych, w zamian obywatele będą mogli przeznaczać 0,3 proc. należnego podatku rocznego na ich działalność.
- To jest otwieranie pól do walki z Kościołem - ostro komentuje szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. - Dotychczasowy system był systemem sprawiedliwym. Tu nie są konieczne zmiany. Jeżeli tych zmian dokonuje rząd Donalda Tuska, to wyłącznie z przyczyn politycznych. Licytuje się z Palikotem - dodaje.

Z kieszeni biskupa do kieszeni biskupa

Błaszczak dodaje, że gdyby te propozycje przeszły, to on wpłaci 0,3 proc. na Kościół. Na pewno nie zrobi tego Andrzej Rozenek z Ruchu Palikota.

- To jest skok na kasę. Ta propozycja jest nie do przyjęcia. Nie należy się nic za likwidację Funduszu Kościelnego, powinien być zlikwidowany bezwarunkowo. To jest przełożenie pieniędzy z jednej kieszeni do drugiej, ale zawsze jest to kieszeń biskupa - mówi poseł Ruchu Palikota. - Nie ma powodu, by Kościołowi cokolwiek płacić. Państwo płaci Kościołowi prawie dwa miliardy co roku. W formie różnych dotacji, do lekcji religii, szkół kościelnych, do wielu instytucji, które po prostu ciągną pieniądze - dodaje.

Nie wiadomo, czy 0,3 proc. to ostateczna wysokość odpisu na Kościół, czy ta kwota wzrośnie, czy zmaleje. Arkadiusz Mularczyk z Solidarnej Polski ma nadzieję, że sprawa nie będzie postawiona na ostrzu noża.

- Chciałbym, by te zmiany, które rząd wprowadzi do stosunków państwo - Kościół, były wynikiem dialogu - mówi poseł SP.

Kościół nie zgodzi się na to, by stracić

Platforma zaznacza, że wstępny kształt reformy był ustalany przez grupy robocze.

- Jak Kościół się na coś godzi, to nie po to, by stracić, i o tym wiedzą wszyscy - mówi Dariusz Joński z SLD. Do reformy odnosi się krytycznie. - Wolimy, by odpis na Kościół odbywał się w ramach 1 proc. To byłoby przejrzyste. Fundusz Kościelny to 89 milionów złotych, a odpis 0,3 proc. to według szacunków polskiego Kościoła 300 milionów. My się z tym nie zgadzamy - dodaje.

- Jakaś formuła finansowania Kościołów musi być - mówi Jan Bury z PSL. - W wielu krajach w Europie Zachodniej taka formuła udziału w podatkach istnieje. Ona będzie przejrzysta i myślę, że także Kościół jest tym zainteresowany - uważa.

Większy porządek

- To jest racjonalna propozycja - ripostuje Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. - Na pewno jest to jaśniejsze, czytelniejsze i uporządkowane. Szacunkowo liczy się, że będzie to nawet kwota większa niż zawarta w Funduszu Kościelnym. Ważne, żeby to było zrobione za porozumieniem, by nie budzić konfliktów, ale na pewno trzeba wprowadzać bardziej nowoczesne rozwiązania - dodaje.

Zgodnie z propozycjami rządu prawo przekazywania części podatku na cele związane z misją publiczną Kościołów i związków wyznaniowych obowiązywałoby od 1 stycznia 2013 roku, natomiast usamodzielnienie płacenia składek miałoby nastąpić od 1 stycznia 2014 roku. Kościoły i związki wyznaniowe mają miesiąc na zaopiniowanie tego projektu.

Koniec z Funduszem Kościelnym? Bartoś dla tokfm.pl: "Będą musieli być milsi, jeżeli będą chcieli pieniędzy"

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (63)
Fundusz Kościelny rozgrzał Sejm. "Walka z Kościołem", "skok na kasę"... [KOMENTARZE]
Zaloguj się
 • watyklan

  Oceniono 63 razy 63

  My polscy patrioci domagamy się natychmiastowego, jednostronnego wypowiedzenia konkordatu. Ta hańbiąca polską niepodległość umowa została zawarta z pogwałceniem prawa. Nie dość na tym. Zdrajcy narodu polskiego, sługusy obcego państwa naginają teraz konkordatowe zapisy by nadal mieć nieskrępowany niczym dostęp do czystych umysłów naszych dzieci. Bez obciążeń finansowych (a wręcz przeciwnie z dodatkowym nieopodatkowanym zyskiem) móc je nadal kalać mitami i zabobonami. Móc je wykorzystywać seksualnie. Móc ukrywać przestępców przed sprawiedliwością nie dbając o zdrowie i przyszłość ich ofiar - naszych polskich dzieci.

  Wbrew prawu o ściganiu zbrodni pedofilii w całym cywilizowanym świecie oraz w Polsce, ONI nie mają obowiązku ZGŁASZAĆ do prokuratury i policji tych ZBOCZEŃCÓW.
  Co na to polska Policja i prokuratura??? ONI nawołują do ŁAMANIA prawa! Przez takich jak ONI wiele polskich dzieci może zostać skrzywdzonych i NIKT tego WAM nawet nie zgłosi.
  Zapamiętajcie to!

  Zapamiętajcie twarze zdrajców narodu polskiego. Dobrze je zapamiętajcie.
  Zapamiętajcie pod jaką flagą się wypowiadają. Czy ten bohomaz nie przypomina wam czegoś?
  Zapamiętajcie gdzie mają godło Polski.

 • jacz3

  Oceniono 46 razy 46

  Kościół się nie zgodzi aby na niego nie płacić ?? Dobre.
  Z chęcią zaryzykuję i proszę nie pobierać mojej części podatku co idzie na panów w sukienkach.

 • arezo

  Oceniono 41 razy 39

  Czy zboczeniec i miliarder Paetz, też się wypowiadał o pedofilii i finansach?

 • supon1954

  Oceniono 36 razy 36

  jak to jest?
  Skoro fundusz kościelny powstał jako rekompensata za zabrany majątek a majątek został zwrócony (nawet z nawiązką) to powinien być zlikwidowany BEZ WARUNKÓW.
  KK ma POTĘŻNE dochody z dzierżaw swoich majątków i powinno to im wystarczyć!
  Dodatkowo otrzymują ok. 2 mld. zł. w postaci uposażeń katechetów, kapelanów oraz dopłat do imprez i budów (Świątynia Opatrzności).
  Pazerność KK nie zna granic!

 • szarlej-1

  Oceniono 34 razy 34

  W całej tej sprawie nie kasa jest najważniejsza -tej Krk ma i bez tego po sufit ..z przekrętów tzw. Komisji Majatkowej, z dzierżawy , z wynajmu nieruchomości , z nieopodatkowanej działalności gospodarczej ,z dopłat unijnych do ziemi której są największym w Polsce posiadaczem.... z głodu nie pomrą !!! Oni boją się jak ognia nadciągającego tsunami wystąpień z KRK którego przyczyną może być opodatkowanie nominalnych wiernych !..Do tej pory mogli szafować 90-cio procentowym katolicyzmem Polski..a tu się może okazać że nawet 50% to marzenie ściętej głowy...

 • kazek100

  Oceniono 34 razy 32

  "To jest otwieranie pól do walki z Kościołem - ostro komentuje szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. - Dotychczasowy system był systemem sprawiedliwym."

  Fantastyczny jest ten poseł Błaszczak. Ja, ateista, płacę na utrzymanie jego kultu religijnego, a on nazywa to "sprawiedliwym". Wie pan co, panie Błaszczak - ja za swoje ideologiczne fantazję płacę sam.

 • puzonik48

  Oceniono 32 razy 32

  Palikot ma rację :):) Żadnych rokowań .Najlepszym rozwiązaniem jest wprowadzenie systemu niemieckiego !Wierni powinni wziąć na swoje barki utrzymanie swoich kościołów .Niech się opodatkują na ten cel .Zobaczymy ilu wiernych ma KK ?

 • erwinkokoszka001

  Oceniono 31 razy 31

  Nie lękajcie się! Kościół NA PEWNO na tym nie straci. Gdyby mógł stracić, to nie zgodzi się NA PEWNO

 • passtorian

  Oceniono 33 razy 31

  Buce w czerwonych czapeczkach walcza o (dobry)byt, o przetrwanie. Modlitwa o pomoc do glownego Krola i jego jedynaka ani nie wystarcza ani nie pomaga.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX