Komentarze (317)
Urban: Dlaczego 0,3? Odpis na Kościół powinien być większy
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • jasiukon1

  Oceniono 33 razy 29

  Skandalem jest dotowanie KK z części odprowadzanego do budżetu podatku PIT. To są nasze wspólne pieniądze na służby struktur państwa , naszego wspólnego dobra.
  KK powinien być utrzymywany przez swoich wyznawców , członków wspólnoty religijnej z dobrowolnych darowizn , które są z pieniędzy już opodatkowanych. Taka instytucja darowizny na rzecz KK już w polskim prawie istnieje.
  Jest to spełnienie zasady odzielenia państwa od kościoła.
  Tylko te wspólnoty religijne zyskają swoich donatorów , które będą potrafiły swą rzetelną pracą pasterską zjednać jak największą rzeszę swoich wyznawców .

 • mavro

  Oceniono 29 razy 29

  Po pierwsze: zakaz katechezy w szkołach!

  Nauka religii za państwowe pieniądze, w sensie przekazania wiedzy o świecie - proszę bardzo. Ale im nie chodzi o naukę, o wiedzę. Im chodzi o to, żeby wyprodukować wiernych sługusów, którzy będą płacić kasę przy każdej okazji do końca życia i jeszcze po jego zakończeniu za pochówek. Za taką "edukację" drodzy katolicy płaćcie sobie sami!

 • antybiurokrata

  Oceniono 29 razy 29

  Urban ma racje.

  Ale aby system działał trzeba zlikwidować nie tylko Fundusz Koscielny ale wszystkie inne formy finansowania kościoła i sportu z budżetu, w zamian pozwalajac przy tym ludziom na przekazywanie czesci podatku do specyficznych Fundacji kościelnych albo sportowych. Zupelnie niekostytucyjne jest rabowanie mnie aby budowac puste bazyliki i stadiony albo pomniki smolenskie.

  Natychmiast skończyłaby sie korupcja i w kosciele i w sporcie a watazkowie musieliby sie nauczyc szanowac ludzi.

  Finansowanie religii albo sportu z budżetu niszczy prawdziwa religie i prawdziwy sport bo ludzie nie maja żadnych narzedzi aby powstrzymać rosnące patologie. Podobnie jest z nauka - finansowanie jej z budzetu takze niszczy nauke w ten sam sposob.

 • starkol

  Oceniono 30 razy 26

  Dla mnie to może być i 10%,tylko że była by to kwota, oprócz podatku ustawowo
  należnemu państwu,deklarowana osobno przez każdego wiernego na rzecz danego
  kościoła.W przeciwnym wypadku będzie to zwykła ściema,bo przecież i tak w efekcie
  będzie finansowało to państwo.

 • bihepi

  Oceniono 27 razy 25

  1, Kasa fiskalna w każdej parafii.
  2, Likwidacja Komisji Wspólnej Episkopatu i Rządu.
  3, Religia w kościele.
  4, Parlament z symbolami WYŁĄCZNIE państwowymi.

  Wiele jeszcze jest do zrobienia, ale na początek tych kilka małych kroków..

 • prorock

  Oceniono 39 razy 25

  Tylko dziesięcina. Chrześcijanin powinien płacić 10% przychodu na kościół.

 • tajemniczy_don_pedro

  Oceniono 27 razy 25

  Ja czegoś tu nie rozumiem. Jest konstytucyjny rozdział Kościoła od państwa, jakie więc znowu odpisy (czyli finansowanie prywatnej instytucji za pośrednictwem aparatu fiskalnego państwa)? Czy ktoś może mi wyjaśnić, PO CO państwo miałoby spełniać rolę ministranta z tacą?

 • wtyka82

  Oceniono 25 razy 25

  W internecie 87% głosujących twierdzi , że kościół sam winien finansować religię w szkołach. Natomiast ogupiające media żarliwie broniących biskópów / kościół / podają odwrotne proporcje !!!!!!!!
  W końcu polacy powoli nabierają rozumu i widzą to złodziejstwo i zachłanność kościoła !!!!

 • asteroida2

  Oceniono 31 razy 25

  Też mnie zastanawia, czemu kluby piłkarskie nie mają takich przywilejów, jak religie.

  Ludzie przecież często podporządkowują całe swoje życie ukochanemu klubowi piłkarskiemu. A mimo to nie ma w Polsce prawa, które chroniłoby takich ludzi przed obrazą ich uczuć piłkarskich. Każdy może sobie do woli ich obrażać i szydzić z ich uczuć.

 • janpower2

  Oceniono 28 razy 24

  a ja się ciągle łudzę, że to tylko obrzydliwy sen, że w xxi wieku , w środku europy nie tylko prowadzi swój biznes, ale jeszcze jest wspierana przez państwo polskie organizacja produkująca armie pedofilii. Toż to jest wymazanie instynktu samozachowawczego narodu, które można osiągnąć tylko poprzez wielowiekowe pranie mózgu...

 • i_ona_wie_o_co_chodzi

  Oceniono 24 razy 24

  Żadnego dofinansowywania religii! To absurdalne. Profesjonalne kluby też oczywiście nie, może sekcje młodzieżowe żeby popierać sport wśród młodzieży.

 • starzec63

  Oceniono 24 razy 24

  Udają katolików a nie znają i nie stosują nauk Jezusa oraz 10 przykazań Bożych. Pan Semka broniący finansów kościoła w programie „Tak jest” to przykład stosowania z upodobaniem jednego z siedmiu grzechów głównych, czyli – nieumiarkowanie w jedzeniu i piciu. Może myśli że udawaną troską o finanse kościoła oszuka Boga ? Pani Kolenda-Zalewska w rozmowach popisuje się aż dwoma grzechami głównymi czyli : gniewem i pychą. W ostatniej, wczorajszej rozmowie z księdzem Isakowiczem-Zalewskim, postawiła mu zarzut kalania własnego gniazda tylko dlatego że chce zlikwidowania pojawiającego się czasami zła w kościele katolickim. Prezes Kaczyński powiedział „Kto atakuje Kościół, ten atakuje Polskę”. Szanowny Panie prezesie przydałoby się przeczytać Pismo Święte a nie udawać katolika. Popełnia Pan ciągle kilka z siedmiu grzechów głównych : pychę, zazdrość i gniew. Jezus nauczał : „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie ! Nie zdobywajcie, złota ani srebra, ani miedzi do swoich trzosów. Nie bierzcie na drogę torby ani dwóch sukien, ani sandałów, ani laski ! ” Ewangelia według św. Mateusza „Mowa Misyjna” oraz ” Czyż życie nie znaczy więcej niż pokarm, a ciało więcej niż odzienie ? Przypatrzcie się ptakom w powietrzu : nie sieją ani żną i nie zbierają do spichlerzy, a Ojciec wasz niebieski je żywi. Czyż wy nie jesteście ważniejsi niż one ? ” Ewangelia według św. Mateusza „Zbytnie troski”. Czym jeżeli nie chciwością jest żądanie dofinansowania własnej partii i kościoła katolickiego ? Dla was polityków i dla dziennikarzy mających pełne gęby demokracji, wolności słowa i wyznania, liczy się kościół katolicki bo bliższa koszula ciału. Za nic macie prawo obywateli do swobodnego decydowania o zarobionych przez siebie pieniądzach. Minister Boni też tylko chce zmiany kosmetycznej. Niby nie z budżetu ale nie mogę przeznaczyć tych 0,3 % na inny cel charytatywny. Kto sprawdzi czy kościół nie otrzymuje więcej ?. Ale u nas zawsze szwindelek gdy chodzi o instytucję kościoła katolickiego. Zdrowe zasady bez furtek i bramek służących oszustwu, mogą mieć Niemcy czy Francuzi, my nie. Wszak pieniądze nadal będą płynąć z budżetu szerokim strumieniem do kieszeni sług Bożych. Wiadomo – jeden sługa Boży spacyfikuje więcej hołoty niż batalion policji czy wojska. Dodatkowo wmówi ludziom że to dla ich dobra. Tak się dzieje od wieków. Bo rządzący wychowani przez kościół katolicki nie potrafią inaczej.

 • ww-77

  Oceniono 28 razy 24

  Rząd sobie jaja z nas robi.

  Fundusz Kościelny powstał w latach 50. jako rekompensata dla Kościoła za nieruchomości przejęte przez PRL. Po 1989 nieruchomości te Kościół odzyskał z nawiązką, i osiąga dzięki nim znacznie większe przychody niż wynosi Fundusz.

  Na Fundusz budżet przeznacza ok. 80 mln rocznie, a na Kościół w ogóle - blisko dwa miliardy, w tym ponad miliard na pensje katechetów.

  Dobrowolny podatek kościelny powinien pokrywać WSZYSTKIE koszty Kościoła finansowane obecnie z budżetu, czyli 2 miliardy, nie 80 milionów. Poza tym nie powinien to być odpis od podatku dochodowego, który i tak płacimy, ale DODATKOWY PODATEK, tak jak w Niemczech.

  Te dwa miliardy należy po prostu podzielić pomiędzy podatników, którzy deklarują przynależność do Kościoła. Wtedy będzie można mówić o uczciwym finansowaniu KK, ale wyjdzie tego znacznie więcej niż 0,3% . Urban ma rację.

 • fankover

  Oceniono 26 razy 24

  Coś mi tu nie pasuje. Sprawdzam to by było dopiero wtedy jakby ktoś musiał wyjąć pieniądze z własnej kieszeni, czyli naprawdę opodatkować się na rzecz swojego kościoła. Darowanie odpisu podatkowego nic nie kosztuje. To są pieniądze publiczne, które i tak podatnik płaci. Jestem stanowczo przeciw odpisowi 0,3% z pieniędzy publicznych na kościół katolicki czy inny. To sa pieniądze, które powinny pójść na drogi, służbę zdrowia etc. 1% na organizacje pożytku publicznego wystarczy.

 • puzonik48

  Oceniono 24 razy 22

  Zgadzam się z Urbanem ,że osoby niewierzące powinny mieć możliwość przekazania tego 0,3 % cz 0,4 % na inne ,bliższe im światopoglądowo organizacje , humanistyczne, racjonalistyczne, ateistyczne oraz... kluby sportowe.

 • mrfx

  Oceniono 22 razy 22

  Co za głupia ankieta. Co to w ogóle za pytanie "czy pedofile powinni sami płacić za uczenie w szkołach?" Tą sektę katolicką powinno się czym prędzej zdelegalizować a nie zastanawiać się czy im płacić pieniądze!

 • partia_niewidzialnych

  Oceniono 22 razy 22

  Jakby powiedział "0,5%", przed kościołami zaczęli by stawiać mu pomniki, a przy "0,6%" ruszyłby proces beatyfikacyjny za życia. Wszystko da się załatwić.

 • mjojo

  Oceniono 25 razy 21

  Kościół wie co robi, bo już teraz zauważył, że kończy się jego złota era. Jeżeli nie będzie finansowania państwa tej instytucji, to za kilka lat kiedy wymrą moherowe berety i skończą się nawiedzeni poje...ańcy to kaska się skończy. Kto im da bez papierów cokolwiek, bo ja na pewno nie. Co dam, to muszę mieć na to papier, bo inaczej to skarbówka znajdzie jakiś haczyk i będę bulił. A klechy? Na gębę, wg uznania, a przed kasą fiskalną bronią się jak diabeł przed święconą wodą. pozdrawiam.

 • logitec76

  Oceniono 21 razy 19

  w każdym zdrowym społeczeństwie wystarczyłaby 1/10 tego , co ta bandycka organizacja zrobiła, żeby ją oskarżyć i ukarać za zbrodnie przeciw ludzkości. A u nas ciągle uchodzi za autorytety moralne, to tylko pokazuje, w jak ogromnym stopniu zindoktrynowane jest nasze społeczeństwo i jak daleka droga przed nami do normalności. Ale chyba mimo wszystko coś się ruszyło, mam nadzieję, że to początek nowej, świeckiej tradycji, zresztą te zwierzęta prędzej czy później wymrą z przyczyn naturalnych..

 • te_rence

  Oceniono 21 razy 19

  Urban jest zajebisty! dobrze gada, niech płącą nawet 1% , ale ilu da?

  Urbana felietony w NIE to majstersztyk! Polecam! Tylko dla nich pożyczam tę gazetę od teścia :)

 • mavro

  Oceniono 27 razy 19

  Po pierwsze: zakaz katechezy w szkołach!

  Nauka religii za państwowe pieniądze, w sensie przekazania pewnej wiedzy o świecie - proszę bardzo. Ale im nie chodzi o naukę, o wiedzę. Im chodzi o to, żeby wyprodukować wiernych sługusów, którzy będą płacić kasę przy każdej okazji do końca życia i jeszcze po jego zakończeniu za pochówek. Za taką edukację (a raczej indoktrynację) drodzy katolicy płaćcie sobie sami!

 • vontomke

  Oceniono 21 razy 19

  Urban swoim intelektem mógłby obdzielić pół sejmu, szkoda że tak wielu ludzi go postrzega poprzez stereotyp NIE.

 • pokon

  Oceniono 20 razy 18

  Państwo w ogóle nie powinno finansować Krk. Powinno pobierać stosowne podatki jak od innych organizacji osiągających dochody w tym również powinno pobierać podatki od nieruchomości.
  . Kościół powinien być finansowany przez wiernych podobnie jak toruńskie radio przez słuchających go oszołomów.

 • komarrek

  Oceniono 42 razy 18

  Brawa dla pana Urbana. Jak zwykle trafił w sedno.

 • ooooboje

  Oceniono 18 razy 18

  Ja bym postulowała o 1% zamiast 0,3 czy 0,4%
  I to nie od podatku, a od dochodu przed opodatkowaniem. Weryfikacja byłaby jeszcze pełniejsza.
  Aha, a oświadczenie o braku chęci do finansowania swoim procentem instytucji Kościoła Katolickiego winno być jednoznaczne z apostazją. Byłoby uczciwie.
  A coś takiego jak "uczucia religijne" po prostu nie istnieje, więc prawo powinno przestać tego "bronić".

 • squat_kromera

  Oceniono 23 razy 17

  Konkordat uczynił z Polski kondominium Watykanu.

 • jola5033

  Oceniono 21 razy 17

  Dlaczego wszyscy mają płacić na kościół z obowiązkowych podatków, jeżeli nie ma pieniędzy na żłobki, przedszkola, szkolnictwo i lecznictwo?
  Niech na poszczególne religie płacą ich wyznawcy- ile tylko będą chcieli!!!!

 • kaschubowski

  Oceniono 17 razy 17

  Witam i w czym problem...w temacie czy w dyskutantach..???
  Tematem sa finanse instytucji religijnej jaka jest kosciol katolicki...i o tym nalezy dyskutowac... nie ma tematow tabu...

 • starzec63

  Oceniono 17 razy 17

  Broniący finansowania kościoła tak jak obecnie to ludzie nie dający na kościół ani grosza. Boją się jasnych kryteriów bo wyszło by szydło z worka. Okazałoby się ze są oszustami chcącymi żeby ktoś inny płacił za nich.
  Bóg i tak was rozliczy. No i ten strach partii politycznych i kościoła że jak sam kościół głosi "Polska to w 95 % kraj katolicki" co będzie jak się okaże że płacić chce tylko 20-30 procent ?. Nie będzie straszaka na rząd.

 • szarak1111

  Oceniono 19 razy 17

  Rząd chcąc likwidacji Funduszu Kościelnego tylko zamydla faktyczną sytuację, czyli prawdziwą ilość przekazywanych jednemu słusznemu Kościołowi pieniędzy publicznych, bo te 90 mln zł idących z naszych podatków na pasibrzuchów to tylko 5% całej sumy przekazywanej rocznie przez nasze państwo na tą zbrodniczą instytucję, nie licząc ulg.
  To raz, a dwa - likwidacja funduszu i zastąpienie go odpisem od podatku faktycznie nie zmieni ilości środków przekazywanych z budżetu, bo dalej tych pieniędzy będzie mniej, o te 0,3%.
  Jeśli już, to powinno finansowanie Kościołów być obok podatków - chcesz należeć - płacisz składkę, tak jak np. w Niemczech, jednocześnie likwidując (w co niestety nie wierzę) całkowicie finansowanie Kościoła z budżetu państwa.

 • passtorian

  Oceniono 36 razy 16

  Urban .Jeden z najmadrzejszych facetow jakich Polska miala w ostatnich dziesiecioleciach. I nadal popularny. Widac po ilosci wpisow. Ani klika zydowska ani klika katolicka nie "uformowala" tego niezaleznego goscia.
  Urban wie co mowi, jest szalenie dobrze poinformowany, ma glowe na karku i wie co to zdrowy rozsadek czyli - nie nalezy do sfory prezentujacej tutaj pokazy nienawisci i glupoty.

 • personale

  Oceniono 18 razy 16

  Podatek na Kosciol - zgoda !!!
  Niech Kuria w Polsce ustanowi symboliczna oplate za odprawianie mszy sw.(np.Kuria w Rzymie ustalila oplate 10 euro),kto chce dac wiecej,jego sprawa.
  Kazdy ksiadz twierdzi,ze sakramenty nie sa platne,tylko ja sie pytam,skad te niebotyczne kwoty w Polsce za sluby,chrzty i pogrzeby ???
  Na zach.Europy kwoty te sa o wiele nizsze niz w Polsce,prosze mi wierzyc,wiem,co pisze.

 • caido

  Oceniono 18 razy 16

  Jakie płacić na kościół? Przecież nikt nie będzie niczego płacił, a jedynie wyda dyspozycję by 0.3% jego podatku, który musi zapłacić do budżetu tak czy inaczej poszło na konkretny cel. Prawdziwa reforma by była, gdyby ludzie musieli faktycznie wydać te pieniądze by potem móc sobie je odliczyć (tak jak jest np. z ulgą na internet). Wówczas dopiero by się okazało kto chce płacić na kościół. Ja jestem ateistą, ale jak wprowadzą zmianę zadeklaruję odpis na Ruch Świadomości Babadżi Herakhandi Samadź, albo na Buddyjski Związek Diamentowej Drogi Linii Karma Kagyu bo nic mnie to nie kosztuje, a Rostowski dostanie mniej kasy na pensje dla urzędników.

 • ula-56

  Oceniono 15 razy 15

  Ja zawsze mówię, że mogę płacić podatek na kościół ,ale kościół musi znieść wszystkie dodatkowe opłaty takie jak pogrzeb ,chrzest ITD.no i taca na mszy ,a o kolędzie to już nie wspomnie to jest zarobek w ciągu 15 minut .Ja w życiu tyle nie zarobię w 15 minutach

 • wesolyfantom

  Oceniono 21 razy 15

  Jak wszyscy to wszyscy. Opodatkować PZPN. Nienawidzę piłki dlaczego moje pieniądze idą na to g...
  Wolałbym je przekazać w podatku na np Justynę Królową Śniegu

 • darla152

  Oceniono 16 razy 14

  0,3% wystarczy w zupełności, przecież katolików u nas aż 95%, co da kolosalna kwotę !!!!

 • papawulon1

  Oceniono 19 razy 13

  Najważniejszym działaniem, jest likwidacja Konkordatu, jako niekorzystnej a nawet przestępczej umowy z Watykanem, skutkującej konsekwencjami finansowymi dla całegp Narodu.. Konieczne i niezbędne jest skierowanie sprawy do sądu wobec osób, które ten konkordat z Watykanem zawarły i wyjaśnienie publicznie co było powodem takich działań.

 • hetmanwiechu

  Oceniono 17 razy 13

  czas pogonic tych zlodzieji. Mam nadzieje ze wola ludu wygra z watykanska osmiornica.

 • ahab_1

  Oceniono 14 razy 12

  Stary łobuz Urban, ale co by nie mówić ............ma cholera rację.

 • emeryt21

  Oceniono 11 razy 11

  Lubie Urbana....To taki Palikot,tylko troche starszy,z poprzedniej epoki......Dawniej czesto czytalem Nie,bo zawieralo informacje i poglady,ktorych brakuje mi na "poprawnych" lamach prasy....
  Jestem za jego propozycja,ale kosciol powinien dodatkowo placic za nauke religii z wlasnej kieszeni......
  Moze wtedy lekcje religii wroca do salek katechetycznych,opuszcza mury publicznych szkol....
  Wiem,ze to jest nierealne,bo kosciol umie dobrze liczyc a rzad boi sie manifestacji radia Maryja.....
  Jednak niech ten rzeczony rzad wezmie pod uwage,ze zwolennikow Ruchu Palikota jest coraz wiecej i na koniec sam Palikot moze zostac premierem.Facet zna sie na interesach i napewno gospodarka ruszylaby z miejsca a nie tak jak teraz slimaczyla sie w nieskonczonosc.....

 • sid_6.8

  Oceniono 16 razy 10

  Duchowieństwo ma powrócić do ubóstwa i cnoty wczesnego chrześcijaństwa metodą oczywistą: sprzedając swoje dobra, a zysk ze sprzedaży rozdając biednym. Państwo musi pośpieszyć z pomocą, jeśli Kościół nie okaże wystarczającej ku temu chęci.

 • onefoks

  Oceniono 12 razy 10

  tu nie chodzi czykośćiół ma dostać 1 zł c zy2 kośćiół ma być na tych samych zasadach co firmy czy partie czyli kasa fiskalna i razliczanie ,a jeśli chce odebrać wszystko co żekomo mu się należy to niech zwróci wszelki dotacje od czasu komuny.

 • ciemnyludd

  Oceniono 10 razy 10

  "JAKA WIARA TAKA OFIARA, twierdzi "ojciec" Rydzyk... Wiara rządu III RP jest na tyle MOCNA aby pozostawić Kościołowi ten "drobny" MILIARD złotych na pranie mózgów naszym dzieciom w szkołach RELIGIĄ, zamiast matematyką... a o drobiazgach z darowaniem przekrętów GRUNTOWYCH Kościołowi oraz ze ze zwolnieniem z opodatkowania setek BIZNESÓW KOŚCIELNYCH (vide Stella Maris) nawet nie warto wspominać....

 • ari69

  Oceniono 13 razy 9

  Ja tez jestem za tym zeby dac wiecej na czarnych zobaczymy ilu prawdziwych katolików odda swoje pieniądze a ilu to tylko pokrzykujące popierdółki.

 • tygrysiewicz

  Oceniono 11 razy 9

  A jak już do tego dojdzie, to z pewnością proboszczowie NAKAŻĄ wiernym stawianie się w parafiach z PIT-ami, bo inaczej.... nie będzie: chrztów, ślubów, komunii, pogrzebów.
  he he he!
  A owieczki zaczną tam z PIT-ami łazić... he he he!
  Wszak: nakazane przez Kościół... etc. etc. etc.

 • sztucznamgla

  Oceniono 9 razy 9

  po pierwsze NIE powinno być ani funduszu, ani niczego co go zamienia - bo wygasł powód przekazywania tych pieniedzy

  po drugie jesli ma byc odpis na kosciół (jakikolwiek), to powinien być wybór także na inny cel

  po trzecie i ostatnie chierarchowie koscioła katolickiego nie maja żadnego moralnego autorytetu, z ich pazernoscią i chciwością, chronieniem pedofilii wśród swoich i zwykłym ordynarnym ŁŻENIEM, jak to zrobił flaszka-głodx, twierdzac że o propozycji dowiedział się od dziennikarzy, widac był na tyle pijany na zebraniu, ze nie usłyszał co mówiono

 • eurotram

  Oceniono 8 razy 8

  A mnie nasunęły się nieco inne wnioski.Otóż Fundusz Kościelny powołano po odebraniu klerowi jego majątków; w wyniku działań kontrwersyjnej (by nie powiedzieć w świetle ostatnich danych: niesławnej) Komisji ds. zwrotu mienia KK została Kościołowi zwrócona naprawdę ładna kasa (i to często to mienie zwracano wg mocno zaniżanych wycen,na czym KK zdrowo zarabiał przy natychmiastowej odsprzedaży).
  Dlatego pytam się: czy należy (zwłaszcza Kościołowi Katolickiemu) dawać możliwość przejęcia aż 0,3 % naszych podatków?O ile w ogóle jeszcze coś im się należy...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX