"Ograniczymy CO2, albo pójdziemy jak lemingi ku globalnemu samobójstwu" [OPINIA]

- A może z obniżaniem CO2 to obsesja? Rosja, Chiny, USA, czyli nasi najwięksi konkurenci, w ogóle nie wchodzą w grę bezemisyjną. Tylko Europa niszczy swoją gospodarkę - zwrócił uwagę Jacek Żakowski.- Mamy więc autentyczny dylemat - przyznał prof. Aleksander Smolar. - Czy wobec tego powinniśmy stanowić dobry przykład, czy przeciwnie: iść jak lemingi ku globalnemu samobójstwu - porównywał prezes Fundacji Batorego.
Polska zawetowała unijne plany zbijania emisji CO2 do 2050 roku, ale komisarz ds. klimatu Connie Hedegaard oświadczyła, że polskie weto nie powstrzyma Europy przed przechodzeniem do gospodarki niskoemisyjnej. Jak mówił później minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz, Polska miała koalicję państw w sprawie weta, ale w finale partnerzy ci, uznali, że to "co jest na stole jest dla nich do zaakceptowania".

- Osamotnienie wynika ze względów merytorycznych. Nie można kontynuować polityki energetycznej, która jest groźna z punktu widzenia zdrowia mieszkańców - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" prof. Aleksander Smolar, prezes Fundacji Batorego. - Zostały także przyjęte przez wszystkie kraje, również przez Polskę, strategiczne wytyczne, które mimo weta Polska będzie musiała respektować - tłumaczył.

- Czyli wetujemy coś, na co się wcześniej zgodziliśmy? - dopytywał Jacek Żakowski. - Zgodziliśmy się na generalną wytyczną, próbujemy zahamować rozporządzenia wykonawcze. Ale to nie zablokuje historycznego procesu, za którym są wszystkie pozostałe kraje - ocenia Smolar.

Konarska-Bobińska:Polska nie zatrzyma radykalnej polityki klimatyczno-energetycznej [BLOG]

- Co nam grozi? Zostaniemy zmuszeni do zamykania hut i kopalń? Będziemy płacili jakieś kary? - pytał Żakowski. - To może być na poziomie kar i środków unijnych. Nie do pogodzenia będzie otrzymywanie istotnych środków ze strony Unii w momencie, gdy nie będziemy respektować strategicznych decyzji podjętych przez całą Unię - podkreślił gość TOK FM. - Potrzebna jest szeroka debata narodowa i wyznaczenie kierunku, który by pokazał Europie, że jest wola czynników politycznych - iść w kierunku, w którym idzie cała Unia. Nie możemy mówić, że jesteśmy prounijni i jednocześnie w jednej ze spraw fundamentalnych stawać przeciwko całej Europie - ocenia Smolar.- A może to obsesja? Rosja, Chiny, Indie, Brazylia, USA - nasi najwięksi konkurenci - w ogóle nie wchodzą w tę bezemisyjną grę europejską. Tylko Europa niszczy swoją gospodarkę - zwrócił uwagę Żakowski. - To jest autentyczny dylemat - przyznał Smolar. - Czy wobec tego, że inni nie są gotowi pójść tak daleko, powinniśmy stanowić dobry przykład, czy przeciwnie: iść razem z innymi jak lemingi ku globalnemu samobójstwu - porównywał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (27)
"Ograniczymy CO2, albo pójdziemy jak lemingi ku globalnemu samobójstwu" [OPINIA]
Zaloguj się
 • kibic_rudego

  Oceniono 6 razy 6

  dlaczego w III RP
  prof. jest prawie równoznaczne z oszustwem albo głupotą ?

  Klimat taki ?

 • jacz3

  Oceniono 8 razy 6

  panie profesorku. Profesor to ktoś miłujący prawdę.
  Wiadomo , że 2 tlenek węgla nie ma wpływu na temperaturę, a jest odwrotnie.
  To temperatura zwiększa lub zmniejsza jego wydzielanie z oceanów.
  Wiadomo, ze CO2 ma niewielki wpływ na efekt cieplarniany.
  wiadomo, ze CO2 to 0,03 % gazów.
  wiadomo, że ludzie produkuja 10% z tych 0,03 %

  POLSKA produkuje śladowe , k. śladowe ilości CO2 w skali Ziemi.
  Za co tu płacić ?

  Profesor powinien nawoływać aby winnych oszustwa o globalnym ocipieniu wsadzić do wiezienia.

  Ktoś musi biurokratom powiedzieć : dość tego debilizmu.
  Ani grosza.
  Modernizacja , proszę bardzo ale nie kosztem zniszczenia Polski.

  Przy okazji : Ziemia już weszła w cykl oziębienia.

  Co z tymi mądrymi ?
  Wszystko takie politycznie poprawne , że zapomnieli o logicznym myśleniu.

  Grzałka wsadzona do Wisły nie podnosi temperatury w Australii.

 • limanowa2009

  Oceniono 8 razy 6

  Ta mądra gadka Panie profesorze to do USA i Chin bo wychodzi na to ze my powinniśmy zarzynać gospodarkę a oni i tak będą mieli wszystko w dupie.
  Identycznie jak z karą śmierci.- cały świat oburzony a oni robią swoje

 • antyszwed

  Oceniono 7 razy 5

  ulegajcie sobie tej ułudzie ograniczania CO2, wydajcie miliardy na coś na co człowiek ma znikomy wpływ i zróbice z Europy zadupie świata

 • superjacenty

  Oceniono 4 razy 4

  Ile pan zarabia na "walce" z globalnym ociepleniem? Bierze pan jakieś granty na to, publikuje pan za pieniądze itd, czy też nie? Warto by to wyjaśnić. Bo jeśli nie to ok. A jeśli pan na tym zarabia to pana wypowiedzi są jakby mniej wiarygodne...?

 • dumpty

  Oceniono 4 razy 4

  A skąd Pan Profesor wie, że idziemy do zbiorowego samobójstwa? A jak zaniechamy spalania węgla to skąd weźmiemy energię? Z wiatraczków? A raport PAN w sprawie zmian klimatycznych Pan Profesor czytał?

 • prawdziwy-pireansot

  Oceniono 7 razy 3

  Założę się, że za kilkanaście lat rozmaici "profesorowie", "eksperci" itp. będą wieszczyć globalne ochłodzenie z którym rzecz jasna trzeba będzie walczyć. Potem okaże się, że ludzkość generuje zbyt duże drgania skorupy ziemskiej, zakłócamy prądy telluryczne, musimy kontrolować wahania ciśnienia atmosferycznego, a w ogóle to gdyby nie człowiek, to ta planeta nie poradziłaby sobie sama. Całe szczęście, że nosi na swym łonie odpowiednich specjalistów.

 • langston

  Oceniono 5 razy 3

  co za głupek!

 • i_ona_wie_o_co_chodzi

  Oceniono 7 razy 3

  Smolar, ty się na tym nie znasz. Wpływ człowieka na ocieplenie to oczywisty absurd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX