Kosiniak-Kamysz: Rolnikom też podniesiemy wiek emerytalny [POSŁUCHAJ]

Wiek emerytalny dla ubezpieczonych w KRUS będzie podwyższany od 1 stycznia 2013 roku tak samo jak innym grupom - mówił w Radiu TOK FM minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Podczas audycji słuchacze zadawali ministrowi pytania na temat reformy systemu emerytalnego w Polsce.
- Co ma pan do zaproponowania bezrobotnym ludziom po sześćdziesiątce z 42-letnim stażem pracy, którzy nie mogą zdobyć pracy, a nie mają już zasiłku dla bezrobotnych? I drugie: ile budżet państwa dołoży do niepodwyższania przez kolejne pięć lat wieku emerytalnego w KRUS-ie? - zapytał jeden ze słuchaczy TOK FM.

Kosimiak-Kamysz tłumaczył, że propozycją rządu jest właśnie przejście na częściową emeryturę - dla mężczyzn po 65., a dla kobiet po 62. roku życia.

- Jeśli chodzi o KRUS, to pamiętajmy, że to są dwa różne systemy. Mamy system kapitałowy, tj. system powszechny funduszu ubezpieczeń społecznych ZUS, i mamy system KRUS-owski, gdzie mamy zdefiniowaną emeryturę podstawową. Czyli w jednym mamy zdefiniowaną składkę, a w drugim zdefiniowane świadczenia - tłumaczył.

- Który system jest wydolniejszy? - spytał prowadzący Grzegorz Chlasta.- Tutaj trzeba uwzględnić specyfikę rolnictwa i charakter, jaki ma ta praca, i siłę nabywczą dotyczącą zakupu żywności przez każdego z nas - odpowiedział minister. - Jeśli chodzi o kwestię podwyższania wieku emerytalnego dla ubezpieczonych w KRUS, to ten wiek będzie tak samo podwyższany dla kobiet i mężczyzn od 1 stycznia 2013 roku. Bo dzisiaj wiek ustawowy dla rolników wynosi tak samo 65 dla mężczyzn i 60 dla kobiet. I tutaj nie ma różnic. Tak samo sędziowie i prokuratorzy będą mieli wydłużany wiek przejścia w stan spoczynku od 1 stycznia 2013 r. - dodał.

Na pytanie, "czy jest wyznania pawlakowego" (Waldemar Pawlak powiedział ostatnio, że "w kwestii emerytur nie liczy na państwo") minister odpowiedział, że "są różne sposoby oszczędzania do emerytury".

Wcześniejsza emerytura wyborem pracownika

Kosiniak-Kamysz stwierdził, że jedyną rzeczą, jaka pozostaje przez pięć lat, jest prawo do wcześniejszej emerytury. - I ono wygaśnie po pięciu latach - dodał.

Maciej Głogowski z redakcji ekonomicznej TOK FM zadał ministrowi pytanie, czy nie obawia się, że emerytury częściowe posłużą pracodawcom do "wypychania" pracowników, by zmniejszyć sobie koszty utrzymania pracownika.

- Emerytura częściowa będzie wolnym wyborem. Każdy pracownik będzie mógł sam zdecydować, czy chce z tego korzystać czy nie. Na pewno jest bardziej skierowana do tych ludzi, którzy będą w trudniejszej sytuacji. Nie obawiałbym się tak bardzo, że przez emerytury częściowe osoby będą wypychane z rynku pracy. To jest ten wentyl bezpieczeństwa dla osób, które będą bez pracy, a możliwość łączenia tego z pracą będzie wolnym wyborem - mówił.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (31)
Kosiniak-Kamysz: Rolnikom też podniesiemy wiek emerytalny [POSŁUCHAJ]
Zaloguj się
 • 60-czyli-kopa-kwadratowych-jaj

  Oceniono 10 razy 10

  niezły bełkot w wykonaniu małoletniego w sumie dygnitarza
  jak poćwiczy dalej tak bezkarnie to szybko stanie się lepszy od Wincentego

 • genio53

  Oceniono 7 razy 7

  Słuchałem co ten nieopierzony facet wygadywał to kompromitacja a prowadzacy jak chłopcy wysłuchiwali tych bredni

 • czarna.beata

  Oceniono 6 razy 6

  ...no to się chłopak naopowiadał :)

 • mikado111

  Oceniono 8 razy 6

  Tzw. rolnicy (bo 70% ubezpieczonych w KRUS to nie rolnicy, tylko cwaniacy) otrzymują emerytury DZIESIĘCIOKROTNIE wyższe od płaconych składek. Na tej samej zasadzie samozatrudniony, który buli 1000 złotych miesięcznie na ZUS, powinien mieć zapewnioną emeryturę w wysokości 10 tysięcy.

 • mikado111

  Oceniono 8 razy 6

  Słuchałam go dziś w radio TOK FM i stwierdzam, że takiego kretyna dawno w polskim rządzie nie było. Nie wiem, czy jest aż tak głupi, czy po prostu gada to, co mu kazali, bo chce się utrzymać na stołku. Jego wypowiedzi w obronie organizacji przestępczej o nazwie KRUS były wręcz żenujące.

 • andrzb55

  Oceniono 5 razy 5

  PO i Tusk, PSL i Pawlak dokonują największego oszustwa i rabunku na swoim narodzie podnosząc wiek emerytalny prostym ludziom pracy - głównie z miast i miasteczek. Zamiast najpierw wykonać porządną pracę - zlikwidować przywileje wielu grup, w tym mundurowych, rolników i górników oraz kościoła katolickiego; wprowadzić strukturalne reformy w skali całego państwa np. zlikwidować powiaty, ograniczyć zatrudnienie w urzędach, uprościć i ujednolicić przepisy, zlikwidować senat, zmniejszyć sejm, obniżyć podatki aby chętnie w Polsce inwestowano; stworzyć wieloletni plan specjalizacji gospodarczej Polski, słowem, stworzyć Polskę tanią, efektywną, dostatnią, aby młodzi ludzie zostawali u nas, pracowali i zakładali rodziny - oni z całą bezwzględnością chcą zabrać ludziom wypracowane i odłożone przez wiele lat pieniądze. Mówią, że później zrobią inne reformy np. emerytury mundurowych. A my mówimy, najpierw reformy strukturalne, a później możemy mówić o emeryturach, po podliczeniu efektów finansowych tych reform. W innym przypadku, jako oszukani wyborcy powinniśmy dopilnować, aby żaden z posłów, który podniesie rękę za tzw. reformą emerytalną Tuska, obojętnie z jakiej byłby partii już nigdy nie wszedł do sejmu.

 • kokokotek

  Oceniono 9 razy 5

  powiem wiecej, on sie tak cieszy jakby naszczal ciotce do kapelusza. tak wlasnie raduje sie waadza jak zrobi w jajo obywateli. albo jeszcze bardziej.

 • bogota1-1

  Oceniono 7 razy 5

  Ale sie dajecie wrobic w polityckie gadanie. Politycy (ministrowie) i inni tacy zarabiaja duzo wiecej od normalnych ludzi a staraja sie pokazac jak to oni rownie beda traktowac innych obywateli. A to ze rolnikom tez podniosa emeryture tak jak innym pracownikom, a zeby starac sie nie wydawac ludzkich pieniedzy na glupoty i do wlasnych kieszeni to nie chca tego robic. Sobie jakos nie obcinaja pensji (przeciez to "elity") co za debil wymyslil ta nazwe. (Ciekawe co czyni tych zwyklych ludzi elitami?) Chyba miejsce przy korycie i okazje do kradziezy publicznych piniedzy. Patrzcie jaki on sprawiedliwy minister. Jak to komunisci innym co i tak maja malo zabrac wiecej a "swoim" sie dobrze zyje.
  Dla tych co narzekaja na rolnikow moze jeden z drugim zucicie zycie w miescie i zobaczycie jak slodko byc takim rolnikiem.
  Nie mowie tutaj o cwaniakach co to pokradli (po znajomosci kupili za psie pieniadze panstwowe ziemie) duzo ziemi i porownuja sie do rolnikow. A wy ludzie z miasta lykacie te wszystkie klamstwa i myslicie ze wiecie jak wyglada zycie na wsi.

 • kokokotek

  Oceniono 9 razy 5

  jak on sie cieszy jakby zrobil ciotce dowcip i odsunal krzeslo jak siadala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX