"To akt terroru, najpewniej ukraińskich przestępców. To bardzo zaszkodzi Ukrainie przed Euro 2012"

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną serii eksplozji w Dniepropietrowsku są rozliczenia wewnętrzne świata przestępczego. Ale jeśli ktoś umieszcza bombę w koszu, to jest to zamach terrorystyczny. I będzie miał złe konsekwencje dla wizerunku Ukrainy - komentował na gorąco w TOK FM Sławomir Matuszak, ekspert Ośrodka Studiów Wschodnich. - Ukraina, w przeciwieństwie do Rosji, nie ma doświadczenia w tego typu sytuacjach.


Cztery ładunki wybuchowe eksplodowały dziś przed południem w Dniepropietrowsku na wschodniej Ukrainie. Co najmniej 27 osób zostało rannych. Doniesienia na temat liczby wybuchów ciągle się zmieniają. Prokuratura ukraińska mówi o "akcie terrorystycznym" - czytaj więcej >>>

Ekspert OSW podkreślił w programie "Nisza", że na razie nie wiadomo prawie nic - ani o przyczynach, ani o szczegółach zamachu. Media dostają sprzeczne informacje. - Pokazuje to, że panuje tam chaos i panika w mieście. Sieć komórkowa w centrum miasta przestała działać. Nie wiemy nic. Jedyne, co wyraźnie widać, że najpewniej nie ma ofiar śmiertelnych - mówił Matuszak. Wg eksperta informacje DPA o pięciu ofiarach śmiertelnych, to pomyłka.

Podkreślił też, że reakcja władz Ukrainy, w tym oświadczenie prezydenta Janukowyczna w godzinę po zamachu, była bardzo szybka. Jednak Ukraina to - w przeciwieństwie np. do Rosji - państwo niedoświadczone w tego typu sytuacjach: - Władze Ukrainy zareagowały bardzo szybko, został powołany sztab z szefem MSW na czele, na ulice miasta wprowadzono wojsko. Ale widać, że ludzi to nie uspokoiło, że boją się opuszczać swoje miejsca pracy.

Ekspert: Przestępcy czy nie - to zamach, bez wątpienia

Wg Matuszaka - niezależnie od przyczyn ataku i tego, kto jest ich organizatorem - wizerunek Ukrainy ucierpi, co będzie miało złe konsekwencje dla czerwcowych mistrzostw Europy. - Co prawda w tym mieście nie będzie żadnego meczu, ale informacja o serii zamachów odstraszy potencjalnych kibiców - ocenił ekspert.

- Najbardziej prawdopodobną przyczyną są rozliczenia wewnętrzne świata przestępczego. Ale jeśli ktoś umieszcza bombę w koszu, to jest to zamach terrorystyczny. I będzie miał złe konsekwencje dla wizerunku Ukrainy - stwierdził Matuszak.

Potwierdził, że i to, i m.in. uwięzienie Julii Tymoszenko składają się na "złą passę" wokół Ukrainy - dodał.

Podobnie pisze Jarosław Bińczyk ze Sport.pl: - Zamachy nie pomogą Ukrainie w ściągnięciu kibiców z Zachodu. Dotychczas ludzi odstraszają horrendalne ceny hoteli, które mimo apeli rządu i UEFA, zdrożały nawet dziesięciokrotnie. I nie tylko one.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (12)
"To akt terroru, najpewniej ukraińskich przestępców. To bardzo zaszkodzi Ukrainie przed Euro 2012"
Zaloguj się
  • swiatloniesien666

    Oceniono 6 razy 6

    tak..oczywiscie..ukrainscy przestepcy nie maja co robic tylko bomby we wlasnym kraju podkladac na krotko przed Euro zeby wystraszyc kibicow na ktorych moga zarobic krocie hrywien... taki sam z dupy wziety pomysł jak złodziej samochodow zabijajacy Papałe((((

  • jagger2009

    Oceniono 3 razy 3

    wiec niech ten dyktator jak mu tam janukowich nie mysli ze jest BOGIEM a za nieludzkie traktowanie julii tymoszenko gdzie reszta swiata ma to w dupie wiec moz ktos chce zwrocic uwage na to co dzieje sie w tej ukrainie

  • wojtusz

    Oceniono 3 razy 3

    "To akt terroru, najpewniej ukraińskich przestępców. To bardzo zaszkodzi Ukrainie przed Euro 2012"
    =============================================================================
    Terroryści niewątpliwie są przestępcami. Kryminaliści takiego fajerwerku raczej by nie urządzili,
    oni jednak wolą cisze i spokój.

  • jan.urbaniak1

    Oceniono 11 razy 3

    UPA ? Wypróbowany towarzysz broni NSZ i WiN ?

  • queserasera

    Oceniono 4 razy 2

    Ukraina to ten bratni kraj od polityki jagiellońskiej Lecha Kaczyńskiego, gdzie rodzeństwo Kaczyńskich ma kuzynów?

  • maxstirner

    Oceniono 2 razy 2

    Najgorsze jest w tym to że teraz ludzie projektujący i zarabiający na systemach szpiegujących typu Indect dostali argument do ręki i na pewno postarają się to wykorzystać. Lawina takich pomysłów teraz nadejdzie zobaczycie.

  • pretender75

    Oceniono 12 razy 2

    Ruscy już wiedzą jak siać zamęt na Ukrainie.
    Robią to skutecznie od stuleci

  • anakonda22

    Oceniono 5 razy 1

    ..naczelnemu talibowi pislamu, Macierence, popieprzyły się adresy.......

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX