Dziennikarze z Francji i Holandii: BBC pokazała tanie dziennikarstwo. To było mocno przesadzone

- Wiadomo, że na Ukrainie i w Polsce istnieją demony rasizmu, ale oba kraje nie są pod tym względem unikalne. Materiał BBC jest bardzo tani i nie fair - komentował na antenie TOK FM Ekke Overbeek, korespondent holenderskich mediów w Polsce. - Polska nie jest mniej tolerancyjna, ale nie przyzwyczajona do wielokulturowości - uważa Damien Simonart, dziennikarz mediów francuskich.
W "Panoramie", programie informacyjnym brytyjskiej telewizji publicznej BBC One, pokazano w poniedziałek materiał dokumentujący antysemityzm na stadionach w Polsce i rasistowską przemoc na Ukrainie. Zostańcie w domu, obejrzyjcie imprezę w telewizji... Nawet nie ryzykujcie" - poradził fanom piłki nożnej Sol Campbell, b. kapitan reprezentacji Anglii. Interwencję zapowiedział prezes spółki PL.2012, już wystosowano zaproszenie do Campbella, żeby mógł na miejscu zmienić zdanie.

- Wiadomo, że istnieją bardzo silne stereotypy wobec obu krajów. Jednym z pierwszych skojarzeń u ludzi, którzy nigdy nie byli w Polsce, to jest bardzo silny stereotyp, że panuje tu antysemityzm. W momencie, gdy angielski dziennikarz pokazuje komuś obrazki z trybuny, gdzie kibice wykrzykują takie hasła, co się zresztą dzieje nie tylko w tym kraju, to wiadomo, że to jest strzał przed otwartą bramką - mówił Ekke Overbeek. Podkreślał, że problem rasizmu w Polsce i na Ukrainie istnieje. - Z drugiej strony, żeby to wyciągać w ten sposób, jak to zrobiła BB, to było bardzo tanie i nie fair wobec Polski i Ukrainy - krytykował.

"Szkoda, że tuż przed Euro mówimy o takich sprawach"

- Wczorajsze wypowiedzi (w BBC) są mocno przesadzone - uważa Damien Simonart, dziennikarz francuskich mediów w Polsce. - Polska może być traktowana jako kraj, może nie jest mniej tolerancyjny, ale nie przyzwyczajony do wielokulturowości. We Francji na przykład, jest dużo różnych kultur - tłumaczył.

Simonart zażartował z Anglików: - Jeśli się angielska federacja martwi o swoich dwóch czarnoskórnych reprezentantów, to co ma Francja powiedzieć? Połowa drużyny byłaby zagrożona - mówił. Jak podkreślał, na mistrzostwach to narody, a nie kluby, walczą ze sobą, w sensie sportowym. - Wtedy zachowania na stadionach są umiarkowane - dodał. Francuski dziennikarz jest przekonany, że "nie będzie żadnego problemu".

- Szkoda troszeczkę, że tak blisko przed rozpoczęciem Euro mówimy o takich sprawach, a nie całym klimacie i tym, co zostało zrobione przed tą imprezą - zwrócił uwagę Simonart.

Polska już wygrała Euro

Overbeek opowiadał, że w swoich korespondencjach do Holandii pisze o Polsce, jako o kraju, który "już wygrał Euro". Nie chodzi bynajmniej o sens sportowy. - To, że orły nie wyjdą z grupy, to wiadomo. Może być tylko lepiej, niż się spodziewamy. O wiele ciekawsze jest to, jak kraj przeżywa całą sprawę. W Polsce panuje ogromny głód uznania przez zagranicę, ludzie bardzo chcą pokazać, że są Europejczykami pełną gębą. To Euro jest taką wizytówką wołającą: "przyjdźcie do nas i zobaczcie, jaki mamy fajny kraj i ile już osiągnęliśmy!". To jest bardzo silne - opisywał holenderski dziennikarz.

Zdaniem Simonarta, zachodni kibice kiedy przyjadą do Polski, będą pozytywnie zaskoczeni stadionami. - Ale jak będą jeździć samochodem po Polsce, to będą w ciężkim szoku - przyznał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (113)
Dziennikarze z Francji i Holandii: BBC pokazała tanie dziennikarstwo. To było mocno przesadzone
Zaloguj się
 • kralik111

  Oceniono 50 razy 46

  W Anglii mieszkalem wiekszosc swojego zycia i z cala stanowczeoscia moge stwierdzic, ze material BBC nie szkodzi wizerunkowi Polski na wyspach, a wrecz przeciwnie, wielu brytyjczykow spojzy teraz na Polakow, jak na braci o bardzo podobnych pogladach na rasy ludzkie...;DDDDDDDDDDDD

 • wedrowieczdaleka

  Oceniono 45 razy 43

  Sprawa jest prosta, chodzi o pieniadze!!
  Jesli kibice Euro 2012 wydadza pieniadze w Polsce i na Ukrainie to beda mieli mniej do wydania na olimpiade w Londynie ktora sie zaczyna kilka tygodni pozniej.

 • mako75

  Oceniono 42 razy 38

  Brytyjczycy... hm... to tam na bal książe poszedł w hitlerowskim mundurze? Czy to tam ostatnimi czasy były te zamieszki gdzie z powodów rasistowskich palono dzielnice?? Faktycznie tam problemu nienawiści i rasizmu nie ma....

 • morsick

  Oceniono 32 razy 28

  "W Polsce panuje ogromny głód uznania przez zagranicę, ludzie bardzo chcą pokazać, że są Europejczykami pełną gębą." - bardzo trafne spostrzeżenie. Jesteśmy jak zakompleksione dzieci, które chcą być zauważone i docenione przez starszaków. Jak sieroty garnące się do innych, zamiast próbować szukać własnej drogi, albo jak ofiary, widzące wszędzie zagrożenie.

 • lodzermensz1

  Oceniono 36 razy 20

  Ojej - jakie oburzenie! Jacy niedobrzy ci Angole!
  Jak znam życie połowa najgłośniej pokrzykujących sama w wolnej chwili gania "Żydów" na stadionach, a kto wie ilu sprajem maluje krzyże celtyckie i gwiazdy Dawida.
  Tak - materiał BBC jest nieobiektywny, a redaktor przesadził. Efekciarstwem były słowa Campbella o trumnach.
  Ale z drugiej strony ten problem istnieje. Prawdziwi patrioci na stadionach tak się właśnie zachowują. Tutaj w Łodzi nie ma muru, na którym nie byłoby obraźliwych antysemickich napisów. Większość z tych ludzi nigdy nie spotkała Żyda, ale to nie przeszkadza im nienawidzić.
  Zresztą - poczytajmy komentarze na gazeta.pl - ile jest tam wyzywania od Żydów, szechterów, pejsów etc. Ile tropienia żydowskich wpływów w rządzie, w Unii Europejskiej, USA.
  Nie potrafię zrozumieć skąd w narodzie, który poniósł takie ofiary i cierpienia podczas wojny, jest taka miłość do Hitlera.

 • polujacy_na_kaczki

  Oceniono 23 razy 19

  Wkrótce po Euro 2012 odbędzie się kolejna wielka impreza sportowa- Igrzyska Olimpijskie w... Londynie! Anglicy doskonale zdają sobie sprawę z tego, że kibice sportowi, którzy odwiedzą Polskę lub Ukrainę w trakcie Euro nie pojadą do Londynu na olimpiadę. Dla tego zrobią wszystko, żeby zniechęcić ludzi do wyjazdu na Euro.

 • mitko32

  Oceniono 28 razy 18

  "We Francji na przykład, jest dużo różnych kultur - tłumaczył."

  Właśnie. A jak wspaniale się te kultury objawiły podczas zamieszek w Paryżu ze 2-3 lata temu! Tak, że nawet wzmocnione siły policyjne nie były w stanie sobie z nimi poradzić i co wieczór płonęły setki aut. Cóż za wspaniała sprawa ta "multikulturowość". Jak najszybkiej trza ją do Polski ściągnąć!

 • gw_jest_nedzna

  Oceniono 15 razy 15

  1. Faktem jest, że polscy huligani, jak zresztą niemal wszyscy w Europie, to rasiści i antysemici. I to jest wstyd. Wstydliwe jest też to, że żaden rząd, z PiSowskim pseudopraworządnym na czele, nic z tym nie robił. Tych ludzi trzeba pałować i dotkliwie karać finansowo, bo to jest najdotkliwsze. Np. podobnie jak w Anglii, karą w wysokości 5000 złotych za samo przekroczenie granicy murawy. Dopóki nie poradzimy sobie z huliganami, to jesteśmy jako Polacy współwinni rasizmowi i chamstwu na stadionach. Mamy teraz za swoje.
  2. Nieuprawnionym uogólnieniem jest sugerowanie, że zachowania na stadionach przekładają się na to, co się dzieje codziennie na ulicach. Tak po prostu nie jest. To nie w Polsce tylko we Francji Arabowie jeżdżą po ulicach i strzelają do żydowskich dzieci i nauczycieli. To nie w Polsce tylko w Niemczech partia faszystkowska odnosi sukcesy w wyborach. To nie w Polsce tylko w Rosji skinheadzi mordują ludzi pochodzących z Kaukazu. To nie w Polsce tylko na Słowacji regularnie bici są Cyganie. Polska nie jest w niczym gorsza od innych krajów Europy.
  3. I na koniec niuans. W Krakowie huligani Wisły krzyczą na huliganów Cracovii Żydzi, bo huligani Cracovii sami nazywają siebie Jude Gang, co akurat wynika z uwarunkowań historycznych. Dlatego aspekt antysemicki w Krakowie ma nieco inny wydźwięk niż w innych miastach.

 • jolyon72able

  Oceniono 17 razy 15

  Dlaczego BBC nie pokaże młodych czarnych rasistowskich chłopców,hasający po londyńskich parkach???

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX