"Nie będzie wody, nie będzie tu Palestyńczyków" - jak izraelskie wojsko burzy cysterny PAH

Wpływ do cysterny zawalony kamieniem

Wpływ do cysterny zawalony kamieniem (Fot. Michał Janczura / TOK FM)

Obszar C - zarządzany przez wojsko izraelskie teren Zachodniego Brzegu. Pustynia. PAH, między innymi za pieniądze z MSZ, remontuje cysterny dla mieszkających tam Beduinów. To jedyna możliwość magazynowania wody. Zbiorniki dobrze działają, póki nie zostaje wydany "demolition order" - rozkaz zniszczenia. Wojsko izraelskie wie: "nie będzie wody, nie będzie tu Palestyńczyków". Jak dowiedziało się TOK FM, właśnie dokonano nowego zniszczenia.
Polska Akcja Humanitarna pracuje w tzw. Obszarze C na Zachodnim Brzegu, obszarze zarządzanym przez wojsko izraelskie. PAH pracuje z ludnością palestyńską, która mieszka głównie w namiotach, na pustyni. To Beduini, żyjący z uprawy i hodowli zwierząt. Połączenie wodno-sanitarnego nie dociera. Skąd biorą wodę? Z nieba.

- Pomagamy remontować cysterny - takie podziemne zbiorniki wodne, do których w czasie zimy, kiedy dużo pada, gromadzona jest deszczówka. Potem można z tej wody korzystać przez cały rok - opowiada Marta Kaszubska koordynatorka PAH odpowiedzialna za budowę studni w Palestynie. Można - póki zbiorników nikt nie zniszczy.

Zginęła zmiażdżona przez buldożer. Sąd: Izrael nie jest winny śmierci Rachel Corrie >>>

Tymczasem wojsko izraelskie dokonuje regularnych wyburzeń. - Społeczność humanitarna nie rozumie, dlaczego do nich dochodzi - podkreśla Kaszubska. - Do tych wyburzeń dochodzi kilka razy w tygodniu - opowiada. Burzone są studnie, namioty i zagrody dla zwierząt.

Posłuchaj rozmowy Michała Janczury z Martą Kaszubką. Reporter TOK FM był na miejscu wydarzeń:"Nie będzie wody, nie będzie tu Palestyńczyków" - mówili mieszkańcom

Projekt remontowania studni jest finansowany m.in. z Polskiej Pomocy, czyli pieniędzy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. PAH w 2012 roku wyremontował 20 cystern. Jedna z nich została zburzona 28 sierpnia. - Z opowiadań mieszkańców wojsk, wojsko przyjechało rano, o 7.30. Podobno było kilkadziesiąt wojskowych z buldożerami - relacjonuje Kaszubska. Żołnierze pytali, czy w zbiorniku jest przechowywana woda. Kiedy dostali potwierdzenie - zburzyli cysternę. - Nie będzie wody, nie będzie tu Palestyńczyków - mówili mieszkańcom.Inny przykład: 13 lutego 2012 r. wojsko izraelskie wyburzyło jedną cysternę w wiosce Rahawa wraz z 14 namiotami zamieszkanymi przez Beduinów i zagrodami dla zwierząt. Zmusiło to do przesiedlenia ponad 80 osób.

Po co budować, coś co będzie zniszczone?

Jeżeli raz cysterna została wyburzona, dostała "demolition order" (rozkaz zniszczenia), armia Izraela może ją ponownie zniszczyć w każdej chwili. Czy jest sens remontowania kolejnych cystern? - Nie ma wyboru. Jeśli nie będą mieli wody, będą musieli się przenieść w inne rejony. A nie mają gdzie - mówi Kaszubska.

Alternatywą dla remontów cystern jest dostarczanie wody w baniakach. To jednak dużo mniej efektywna metoda. Wyremontowana, czyszczona cysterna może służyć kilkadziesiąt lat.

Mediacje nie przynoszą efektu

Ta sytuacja to nie tylko problem PAH. Podobne kłopoty ma OCHA, ONZ-owska agenda ds. Pomocy Humanitarnej. Obie organizacje negocjują z armią Izraela. - Próbujemy się dogadać, powiedzieć, że to pomoc humanitarna. Na razie te rozmowy nie przyniosły rezultatów - opowiada Kaszubska.

Guenter Grass w wierszu krytykuje Izrael. Odpowiedź: "To Iran zagraża pokojowi" >>>

Po pierwszym wyburzeniu, w lutym tego roku, PAH wystosowała list do ministra spraw zagranicznych i rozmawiała z ambasadą Izraela w Warszawie. Ambasada obiecała pomoc. - Doszło jednak do kolejnego zniszczenia. Co tydzień jest jakieś wyburzenie cysterny albo innego obiektu - mówi Marta Kaszubska.

Według danych ONZ w 2011 roku Izrael wyburzył 620 palestyńskich obiektów na Zachodnim Brzegu, a w tym roku 224. Tylko w tym roku wyburzenia zmusiły do przesiedlenia 464 Palestyńczyków, z czego ponad połowa to dzieci.

Zobacz także
 • Intelektualiści apelują, by Izrael zaniechał planów ataku na Iran
Komentarze (150)
"Nie będzie wody, nie będzie tu Palestyńczyków" - jak izraelskie wojsko burzy cysterny PAH
Zaloguj się
 • andrzej1.61

  Oceniono 98 razy 60

  Mam pytanie czym się różnią żołdaki Izraelskie od esesmanów z obozów koncentracyjnych, jedni i drudzy dążą do unicestwienia innego narodu. Izraelscy są gorsi to ich przodkowie przeżyli holocaust, jak zakończą swoją misję stwierdzą że tereny obecnie palestyńskie są niezamieszkałe więc niczyje można je zgodnie z mentalnością bandyckiego narodu wybranego zasiedlać, niedobitki narodu palestyńskiego umieszczą w rezerwatach tak jak amerykanie rdzennych mieszkańców ameryki i ogłoszą wszem i wobec jacy oni są humanitarni. Ich humanitaryzm można porównać do wolności uzyskiwanej przez ich przodków przez komin krematorium.

 • bartekz77

  Oceniono 66 razy 54

  Politykę Izraela wobec Beduinów przypomina najgorsze wzory usankcjonowania rasizmu, uczynienia go oficjalną polityką państwową "w majestacie prawa". Prawo interpretuje się tak, by pozwalało zniszczyć jakąś grupę to państwo zamieszkującą. Np. studnie czy budynki - gdy Beduini je budują to się je niszczy, bo "nie mają pozwolenia". Z drugiej strony takowego im się nie wydaje z powodów rasowych.
  Aby uciszyć wyrzuty sumienia, Netaniahu tworzy atmosferę strachu. "Iran na pewno nas zniszczy, więc musimy walczyć". Ma to usprawiedliwić walkę ze wszystkim co nieżydowskie. Bo co wspólnego z Iranem mają Beduini? Tylko czekam która grupa lub państwo będą następne do napiętnowania i wytępienia.
  Chociaż nigdy nie byłem antysemitą, uważam że państwo Izrael jest obecnie największym zagrożeniem dla świata. Iran tylko mówi o wojnie, Izrael chce ją wprowadzić w czyn. Jest to dla mnie tym smutniejsze, że dotyczy kraju, którego obywatele tyle wycierpieli podczas II w. św. Wygląda na to że niekórzy z nich niczego się nie nauczyli...

 • anzimonek

  Oceniono 67 razy 53

  Oczekuję pilnego wezwania ambasadora izraelskiegop do złożenia wyjaśnień... panie ministrze Sikorski.

 • nodens_pn

  Oceniono 71 razy 51

  Podczas audycji w Tok FM, dotyczącej
  powyższego problemu, redaktorzyny (bo redaktor to człowiek prawy i piętnujący łajdactwo, a redaktorzyna - niekoniecznie), jak ognia unikali krytyki Żydów, Izraela i izraelskiej armii. Podrzucali w tych swoich, medialnych łapciach ów temat niczym gorący kartofel, bojąc się powiedzieć wprost, że państwo żydowskie prowadzi antyludzką i ludobójczą politykę w stosunku do Palestyńczyków i, że Izrael to imperialistyczny bandzior, korzystający z przywilejów, jakie daje mu wpływowa, amerykańska diaspora (ta sama, pod względem mentalności i łajdactwa, jak ta, która nie przyjęła podczas Drugiej Wojny Światowej, milionów swoich braci z Europy z obawy przed utratą wpływów).

  Nie wiem, czy to pro żydowska linia owej stacji z siedzącym na samym szczycie i trzymającym wszystkie sznurki w ręku Michnikiem, zadecydowała o nienazywaniu rzeczy po imieniu, czy też zwykła, złajdaczona poprawność polityczna owych redaktorzyn, nakazując im najbardziej podłego Żyda traktować i tak lepiej od porządnego Polaka!?

 • y0rg

  Oceniono 50 razy 44

  A najbardzej bulwersujące jest to ,że naród który przeszedł holokaust , sam go funduje innym, czyli...............oprawcy hitlerowscy znaleźli wiernych naśladowców, a w perfidii i hipokryzji, ŻYDZI, przewyższają swoich nauczycieli

 • lucasdzihad

  Oceniono 52 razy 42

  Jak nic, żydzi ciężko pracują na Gniew Boga. Obawiam się że historia się może powtórzyć, jeśli kryzys USA wejdzie w kolejny etap, Stany odwróca się w kierunku ropy. I to będzie nowa legenda założycielska nowego holokaustu

 • sew_pl

  Oceniono 43 razy 41

  świetnie sprzyja to procesowi pokojowemu, na którym przecież Izraelowi tak bardzo zależy od samego początku konfliktu. Tak bardzo chcą życia w zgodzie, że nawet pofatygują się wysłać uzbrojonych żołnierzy gdzieś na pustynię, aby rozwalić komuś kawałek zagrody, jakąś cysternę, pogonić kozy i pewnie jeszcze zjeść resztki chleba.
  Ze względu na doświadczenia tragedii Holocaustu, Izrael powinien być najbardziej pokojowym krajem świata.

 • wojtek_himself

  Oceniono 58 razy 40

  urodziłem się w 1967r. Całem moje zycie trwa okupacja resztek palestyńskiej ziemi. Syjonizm to zbrodnia przeciw ludzkosci. Ale kiedys przyjdzie czas odplaty syjonistom za ich zbrodnie tak jak zaplacili hitlerowcy za swoje zbrodnie

 • logiczny1

  Oceniono 45 razy 39

  Holokaust na Palestyńczykach. Wstyd, że to Naród najbardziej doświadczony w podobny sposób robi swoim Braciom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

DOSTĘP PREMIUM

Polecamy