Środa do Tuska: z jakich powodów ten pisowski pyszałek znajduje się w rządzie PO

Z moralnego punktu widzenia wolałabym widzieć ministra kopulującego przed kamerami niż ministra, który publicznie lekceważy sobie praworządność i literę prawa. Z kopulacji mogą począć się dzieci, z lekceważenia praworządności rodzi się społeczny chaos i anomia.
Premierze! Ty to widzisz i nie reagujesz?! Twój minister sprawiedliwości głosi lekceważenie dla przepisów prawa. Służy - jak mówi z napuszeniem - "duchowi" prawa a nie literze! Co znaczy, że uznaje priorytet ideologii nad praworządnością. Ostatni, którzy tak otwarcie mówili, że prawo dzieli się na ducha i literę oraz że ważny jest duch - byli komuniści.

Prawnicy źli jak burżuazja

Prawo miało służyć robotniczym masom i sprawie socjalizmu, jego litera w obliczu tej ideologii była nieistotna, tak jak nieistotna była kompetencja prawników, bo ważne było ich słuszne pochodzenie i przynależność partyjna. Prawnicy kompetentni należeli do burżuazyjnej sitwy, która żerowała na zdrowym ciele społeczeństwa komunistycznego. O ile sobie przypominam, to również jako wraże traktowano kompetencje samego ministra. Bo jeśli coś o prawie wiedział, to bardzo podejrzane były źródła tej wiedzy (miniona, szkodliwa epoka). Żarliwość, ideowość, pycha i coś co dziś nazywamy populizmem (a onegdaj prawomyślnością) - oto właściwe atrybuty ministra sprawiedliwości. Minister Gowin posiada je z naddatkiem i okazuje z "elegancją" i gorliwością. Nie wiem nawet, czy nie jest w tym lepszy niż szeryf Ziobro, który był histerykiem.

Wolę kopulację od lekceważenia prawa

A teraz na poważnie. Z moralnego punktu widzenia wolałabym widzieć ministra kopulującego przed kamerami niż ministra, który publicznie lekceważy sobie praworządność i literę prawa. Z kopulacji mogą począć się dzieci, z lekceważenia praworządności rodzi się społeczny chaos i anomia.

Janosik może

Z litery prawa mogą się śmiać przestępcy, ale nie prawnicy! To Janosik może prawo lekceważyć, realizując właściwego w jego mniemaniu ducha sprawiedliwości dystrybutywnej, natomiast, gdy minister głosi poglądy Janosika, nikt nie powinien dziwić się obywatelom, że prawo lekceważą. A lekceważą i mają teraz w tym lekceważeniu poważny autorytet.

Panminister na konferencji prasowej broni się mętnie i nieuczciwie: opowiada, że jego wypowiedź została "wyrwana z kontekstu", że niczego nie odwołuje, jeśli chodzi o treść, a tylko wyłącznie o formę, że działa w imię interesu społecznego (nie mówi nic, kto według niego ten interes definiuje: PiS, PO czy konserwatywni prawnicy z gabinetu pana ministra).

Gowin zrobił poważny krok w kierunku swojej kariery w PiS. I tam jest jego miejsce. Nigdy nie pojmę, z jakich powodów ten pisowski pyszałek znajduje się w rządzie PO, ale mało mnie to interesuje. Interesuje mnie interes społeczny i widzę go w przestrzeganiu zasad praworządności i litery prawa.

Dziś ten interes widzę również w jak najszybszej dymisji szkodliwego ministra. Panie premierze, ty widzisz i nie grzmisz?!

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (239)
Środa do Tuska: z jakich powodów ten pisowski pyszałek znajduje się w rządzie PO
Zaloguj się
 • szfeniko

  Oceniono 29 razy 17

  No to PiS pierwszy raz poprze ministra z PO

 • tegepe

  Oceniono 39 razy 15

  Rzadko się zgadzam z profesorą Środą, ale w ocenie Gownina ma absolutną rację.

 • nietyp

  Oceniono 81 razy 15

  Pani Środa jest wyjątkowo głupia w tym temacie... Widać, że nie otarła się nigdy o obecny system wymiaru sprawiedliwości. Nie da się tego syfu rozwalić przestrzegając litery prawa. Albo radykalne działania albo ich całkowita bezkarnośc!!! Pomijam fakt, że tak naprawdę to niewiiadomo czy on złamał prawo. Tak twierdzi Ćwok-Ćwiąkalski ale inni uważają, że nie złamał...

 • vidi12

  Oceniono 23 razy 13

  GOWIN ZŁAMAŁ PRAWO... a chłopaki z Pruszkowa ... nie złamali prawa - teraz ci, których wożono w bagażniku, przykuwano do drzewa w lesie, bito - wiedzą, że chłopaki robili to zgodnie z prawem...

 • bartekz77

  Oceniono 26 razy 12

  Szczerze mówiąc gdy to przeczytałem to mnie zamurowało.... nawet nie wiem co napisać.
  Nie jestem wielbicielem PiSu czy Gowina. W wielu sprawach z Gowinem się nie zgadzam (w zasadzie w prawie żadnej sprawie;-) Jego słowa były mocno emocjonalne, to fakt.
  Ale gdy czytam wypowiedź pani Środy (którą skądinąd dotychczas szanowałem) o praworządności i kopulowaniu to widzę, że prezentuje ona poziom dyskusji który nazwałbym "błotnym". Nie pamiętam żadnego polityka który użyłby aż tak chamskich porównań - a przecież politycy do delikatnych nie należą, szczególnie ci pisowscy.
  Być może pani Środa nie odwiedza sądów i kancelarii adwokackich, ale z punktu widzenia tych którzy to robią, a nie są specjalistami w dziedzinie prawa, środowisko to wydaje się mieć jedną charakterystyczną cechę: jest absolutnie bezkarne i praktycznie może robić z prawem co im się żywnie podoba. A organy samorządu adwokackiego czy sędziowskiego sprawiają wrażenie, jakby ich celem nie było uczciwe ocenianie zawodowych kolegów którzy coś przeskrobali, tylko ich ochrona, bez względu na to czy są winni czy też nie.
  Gowin (być może) daje szansę aby coś się w tej materii zmieniło. Środa nadzieję na zmiany odbiera. Smutne...

 • white_lake

  Oceniono 21 razy 11

  większosc tutejszych komentarzy przeraza, jakies tluki i prymitywy zwietrzyly okazje, ze moga poobrazac anonimowo kobiete, to huzia na Jozia
  ze stara, ze brzydka, ze glupia, ze niedpochnieta, brawo, brawo, co za blyskotliwosc, a jaki wyrafinowany dowcip, rece opadaja
  te chamy tylko sobie wystawiaja swiadectwo, na polemike ich nie stac, bo nie umieja czytac ze zrozumieniem ani napisac niczego z sensem
  zyja po to, by obrazac, zeby toczyc jak robak te swoja kulke z gowna, bo tylko g. wiedza i g. rozumieja

 • piotrgiedrowicz

  Oceniono 49 razy 11

  Jeżeli Środa, Kalisz, Ćwiąkalski i Siurakowski atakują Gowina -
  wniosek jest prosty - ma On 100% racji.
  A PO to jednak nie KPZR :O)

 • trombozuh

  Oceniono 41 razy 11

  Środa, wszystko fajnie, tylko w czym lepsze te twoje PO od PiSu? No w czym? Ja widzę, że w PO tak samo liżą doopy klerowi jak w PiS, kradną bardziej, podatki podwyższają mocniej. Że Tusk gada mniejsze bzdury niż Kaczyński? Na tym polega ich wyższość?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX