Graff: Ustawa aborcyjna to skandal, a nie kompromis. Straciłam nadzieję, że coś się zmieni

- Polska ustawa o planowaniu rodziny to jedna z bardziej restrykcyjnych ustaw na świecie. To kompromis wypracowany między Kościołem katolickim a politykami ponad głowami społeczeństwa. Od lat wiemy, że to skandal, a nie kompromis - mówi pisarka i feministka Agnieszka Graff.
Dziś posłowie w Sejmie zajmują się dwoma projektami ustawy aborcyjnej . Pierwszy - Ruchu Palikota - zezwala na aborcję do 12. tygodnia ciąży. Drugi - Solidarnej Polski - zakazuje usunięcia ciąży ze względu na upośledzenie płodu.

PO gra na dwa fronty

- Brak dyscypliny partyjnej w Platformie Obywatelskiej podczas głosowania nad projektami jest dowodem na to, że PO jest partią, którą interesuje władza, a nie poglądy na jakikolwiek temat - uważa Agnieszka Graff. - Mają pełne spektrum przedstawicieli po to, żeby w ważnych sprawach przypodobać się różnym elektoratom. Unikają odpowiedzialności politycznej za ważne sprawy, a jedną z nich jest prawo kobiety do decydowania o swoim ciele. To jest czysto koniunkturalne.

Nowicka o aborcji: Musimy jak cierń przypominać, że jest problem do rozwiązania

Kompromis? Niby czyj?

- Mówienie o tym, że obecna ustawa jest kompromisem, to bezczelność. To jedna z bardziej restrykcyjnych ustaw na świecie. Całkowicie niezależna od poglądów ludzi. To kompromis wypracowany między Kościołem katolickim a politykami ponad głowami społeczeństwa. Od lat wiemy, że to skandal, a nie kompromis - mówi Graff w rozmowie z Tokfm.pl.

Nie jest w tym poglądzie odosobniona. Janusz Palikot mówił w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" , że kompromis aborcyjny "nie jest żadnym kompromisem, a wynikiem przemocy Kościoła w życiu publicznym ".

To jest nie do ruszenia

Co by się musiało stać, żeby aborcja przestała być "tematem zastępczym"? - Sprawa jest nie do ruszenia. To wszyscy wiemy - mówi w rozmowie z Tokfm.pl Agnieszka Graff. - Ja już straciłam nadzieję. Ani film dokumentalny "Podziemne państwo kobiet", który ujawnia skutki aborcji, ani obecność Wandy Nowickiej w Sejmie [posłanka Ruchu Palikota przez lata była związana z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny - red.] nie jest w stanie wpłynąć na stosunek do przerywania ciąży i rozpoczęcie debaty na ten temat. - Może jakaś głośna medialnie sprawa, która byłaby aborcyjnym odpowiednikiem sprawy Kory?Bogatych stać na aborcję za granicą, a biedni...

- Prawda jest taka, że jeśli chodzi o aborcję, cierpią ludzie biedni, nie z pierwszych stron gazet. Ludzie ze świecznika problem mają rozwiązany: albo się idzie do dobrego gabinetu, albo się jedzie za granicę do klinik w Niemczech czy Anglii. Aborcja jest problemem klasowym. Zakaz aborcji jest przejawem niesłychanej arogancji klas wyższych w stosunku do ludzi biednych. To oni ponoszą koszty tego zakazu - uważa Graff.

Zgodnie z obowiązującą Ustawą o planowaniu rodziny ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, aborcja w Polsce jest legalna w trzech przypadkach: jeśli ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (np. gwałtu lub kazirodztwa), jeśli stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub jeśli badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

Prof. Płatek o zakazie aborcji: wycierają sobie gębę świętością życia

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (42)
Graff: Ustawa aborcyjna to skandal, a nie kompromis. Straciłam nadzieję, że coś się zmieni
Zaloguj się
 • benek231

  Oceniono 80 razy 58

  Jest nadzieja, pani Agnieszko.

  Obalic to skandaliczne prawo mozna jedynie poprzez odreligijnianie parafian. Nalezy wiec z zabobonu szydzic, drwic, kpic, zartowac - obnazac glupote tej wiary na kazdym kroku. Dopiero wtedy po kolejnych 10 latach Nygusy straca zaplecze w postaci wymozdzonych fanatykow; dopiero wtedy beda zmuszeni do ustaienia.

  Plujmy wiec na zabobon jak najwiecej.

 • villk

  Oceniono 73 razy 51

  Prawo ma gwarantować Obywatelom (kobietom i mężczyzną ) równe prawa dlatego uważam ze ustawa nie dająca możliwości dokonania aborcji kobiecie na jej życznie jest czym takim samym jakim była by ustawa zbaraniająca mężczyznie decydowania o tym w jakiej pozycji mają uprawiac sex z żona
  TO czytej wody wchdzenei z butami w prywatne a wręcz w intymne życie obywateli ..

  może w ramach przypomnienia kilka fragmentów deklaracji niepodległości stanów zjednoczonych ....

  "jeżeli kiedykolwiek jakakolwiek forma rządu uniemożliwiałaby osiągnięcie tych celów(" prawo do życia, wolność i dążenia do szczęścia"), to naród ma prawo taki rząd zmienić lub obalić i powołać nowy"

  to tak ku pamięci tych jeszcze rzadzacych co chca z kobiet (połowy elektoratu ) zrobic zakładniczki macic

 • villk

  Oceniono 76 razy 66

  co zrobic aby odebrać kobiecie jej obywatelskie prawa....?

  zgodne z polskim prawem wystarczy ją zapłodnić.......

 • monikaaleksandra

  Oceniono 46 razy 42

  Nie byłoby tego problemu, gdyby nie rzetelna edukacja seksualna w szkołach i powszechny dostęp do antykoncepcji. Dodatkowo uciszenie kleru w tej sprawie na forum publicznym (w kościołach mogą opowiadać swoje bajki z muchu i paproci). Bezpłatna antykoncepcja w KAŻDEJ POSTACI jest dla państwa tańsza niż utrzymywanie domów dziecka, trzymanie w więzieniach dzieciobójczyń, leczenie poaborcyjnych depresji itp.
  Zamiast nowelizacji ustawy aborcyjnej wolalabym dostawać co miesiąć 40 zł na pigłułki, bo nie jest to mały koszt.

 • belle.du.jour

  Oceniono 40 razy 38

  Nie rozumiem problemu, przecież nikt nikogo NIE ZMUSZA do aborcji! Jeśłi katolicy (których wg. kościoła jest w tym kraju 95%) będą się stosować do wskazań ich własnej wiary, to aborcji po prostu nie będzie. Wystarczy by księża odpowiednio pouczyli swoje owieczki.. czyżby prawdziwych katolików w tym kraju nie było a może mają gdzieś nauki kościoła? I jedno i drugie jest problemem dla KK, nie dla państwa polskiego. Zamiast pilnować mój brzuch, który do was nie należy, pilnujcie własnych wacków, które ciągle wtykacie gdzie nie trzeba..

 • morhile

  Oceniono 44 razy 38

  Kobieta nie tylko nie ma prawa dokonac wyboru urodzic czy nie ale tez nie ma prawa wybrac sposobu antykoncepcji, nawet po okresie prokreacji dokuemntujac posiadanie licznego potomstwa.
  O ile sterylizacja mezczyzny bywa dostepna prywatnie, to u kobiety musi byc pod przykrywka innego zabiegu.
  Czy to nie jest chore ?

 • drzejms-buond

  Oceniono 42 razy 38

  O.K.
  Przyjmijmy ze PO gra do Katolickiej bramki
  ale
  CO BY SIĘ STAŁO GDYBY KOŚCIÓŁ NAGLE OBRAZIŁ SIĘ NA PO ZA WPROWADZENI NORMALNEJ USTAWY ABORCYJNEJ?
  jakieś restrykcje?
  marsz Krzyżowców?
  czy palenie na stosie?
  a może w geście obrazy nie przyjęliby corocznych milionów przyznawanych przez Państwo Kościołowi?

 • india2010

  Oceniono 41 razy 33

  Ciekawe czy panowie i panie z Solidarnej Polski solidarnie zagwarantują chorym nowo narodzonym dzieciom środki na ewentualną rehabilitację i leki ?Bo z tym jak wiadomo różnie bywa.

 • queserasera

  Oceniono 14 razy 12

  "Od lat wiemy, że to skandal, a nie kompromis"

  No to może referendum, do cholery? Kto się ma za to wziąć? Marek Jurek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX