Co z dostępem do etyki w szkole? "Do szkół nie dotarło, że jest jakieś prawo"

- Problemy z etyką wynikają z niezrozumiałej samozachowawczej postawy dyrekcji szkół. Jakby się bali, że jeżeli wprowadzą etykę, to ktoś ich za to zgani. A jeżeli nie MEN, nie kuratorium, to pozostaje jedyny "zganiacz": ksiądz katecheta. No bo kto? - pyta na antenie TOK FM Andrzej Wendrychowicz z portalu Etyka W Szkole.pl
Rodzice: Szkoła chciała, żebyśmy pisali podanie o zwolnienie dzieci z religii. Z uzasadnieniem >>>

Gość TOK FM opowiadał o wielu przypadkach "radosnej twórczości" dyrekcji, żeby nie dać uczniom możliwości uczestniczenia w lekcjach etyki zamiast religii. - Arsenał różnych wykrętów, sposobów, żeby dzieciaki zniechęcić do etyki, jest przebogaty - mówił Andrzej Wendrychowicz.

- Do naszego portalu masowo piszą nauczyciele i rodzice. Mają już odwagę domagać się, prosić, żeby mieli wybór, że oni chcą pójść na etykę. Ta świadomość prawa jest coraz większa - mówił.

Zaznaczył jednak, że "masa krytyczna jeszcze nie została osiągnięta", aby swobodny wybór był realny.

Do szkół nie dotarło, że jest jakieś prawo

Z rozmów Wendrychowicza z MEN wynika jednoznacznie, że ministerstwo chce respektowania ustanowionego w 1992 prawa o swobodnym wyborze. - Z drugiej strony szkoły zostały w średniowieczu. Do nich nie dotarło to, że jest jakieś prawo - mówił.

Jego zdaniem problemy wynikają z "niezrozumiałej samozachowawczej postawy dyrekcji szkół". - Jakby się bali, że jeżeli tę etykę w szkole wprowadzą, to ktoś ich za to zgani. Ale jeżeli nie MEN, nie kuratorium, to pozostaje jedyny "zganiacz": ksiądz katecheta. No bo kto? - pytał gość "Komentarzy Radia TOK FM".

- Może trzeba kogoś po prostu ukarać za łamanie prawa? - zastanawiał się Wendrychowicz

Nauczycielka: "Homoseksualiści są nieszczęśliwi. Leczmy ich". Depko: "Tej pani nic nie pomoże. Na głupotę nie ma lekarstwa" >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (25)
Co z dostępem do etyki w szkole? "Do szkół nie dotarło, że jest jakieś prawo"
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 48 razy 48

  Tak będzie, dopóki ogłupione dzieciaki będą dyrektorowi w sutannie "robiły salezjana", a Ziobro, Duda i Kaczyński ze swoim tłumem będą Rydzykowi "robili redemptora'.

 • j_p_salomonczyk

  Oceniono 46 razy 46

  Szkoły a ściślej ich dyrektorzy boją się miejsowej "wadzy". Bo ta "wadza" finansuje szkołę i ma wpływ na wybór dyrektora. Poza tym ta "wadza" zależy od gminnego politruka (księdza) "rozdającego w gminie karty". Sam słyszałem od takiego jednego - "Władza to Ja. Jak coś powiem, a nawet jeśli tylko zasugeruję - wszyscy są na posyłki. Nie tylko "wadze" gminy, także policja,... wszyscy."
  Tak więc lekarstwem na brak etyki w szkole jest rozbrat z "Katolandem" i rozpoczęcie przestrzegania prawa choćby w kwestii rozdziału Państwa i religii.

 • europa34

  Oceniono 40 razy 38

  Widać gołym okiem naszą głupotę i konformizm. Poddawanie się dyktatowi kościoła katolickiego przyjmuje już formę poddaństwa. My to chyba lubimy. Jak jest za dobrze, to dopuszczamy do decydowania za nas nawet księży - chyba z braku jakiegoś innego Wielkiego Brata. Całe szczęście jesteśmy w UE. Bez tego już dawno Chrystus byłby królem tego kraju maluczkich ludzi, a "Maryja zawsze dziewica" zastąpiłaby zwyczajowe powitanie "Dzień dobry". Jesteśmy niemądrzy i zaściankowi. Co musiałoby się tu wydarzyć, żeby to się zmieniło? Jedynie jakieś pikantne foto, a najlepiej wideo wysoko postawionych facetów w czerni mogłoby cokolwiek zmienić ( ale tylko wysoko postawionych ), bo nawet lizanie księdza nauczyciela po kolanach przez nastolatki nie uruchomiło w ludziach zwykłego po takich zdjęciach odruchu obrzydzenia. Łykamy wszystko, co Ci Panowie nam serwują.- nawet śmietankę lub do golenia piankę. Brrrrrr.. Jak ktoś ma taki filmik, niech go upubliczni, przecież nawet sami publicyści katoliccy twierdzą, że polskim kościołem żądzą homoseksualiści - to dopiero byłyby zdjęcia. Inaczej to oni nam dadzą popalić zanim nie zmieciemy ich z naszego życia.

 • aqmika

  Oceniono 37 razy 37

  Widmo krąży nad Polską - widmo strachu.
  Nawet dziennikarze boją się mówić otwartym tekstem - "Jakby się bali, że jeżeli tę etykę w szkole wprowadzą, to ktoś ich za to zgani".. Przecież wszyscy wiedzą, że chodzi o kler rządzący wszystkimi i wszystkim.
  Szkoły mają praktycznie dwóch dyrektorów - z nominacji i tego drugiego, szarą eminencję, patrzącego wszystkim na ręce i pilnującego niepodważalności władzy kościelnej.
  Cenzura i asekuracyjna autocenzura paraliżuje Polaków w każdej dziedzinie, ludzie boją się księży jak śmierci, i czasem słusznie, bo w naszym zniewolonym społeczeństwie wyklęcie z ambony czasem równa się śmierci cywilnej.

 • krukpl

  Oceniono 32 razy 32

  Może trzeba kogoś po prostu ukarać za łamanie prawa
  tyle że kar nie przewidziano w konkordacie

 • maura4

  Oceniono 28 razy 28

  Oni się chyba raczej boją o pracę. Szkoły podlegają samorządom, to one decydują , kogo w nich ztrudiną. Samorządy podlegają proboszczom.Proboszczowie mają szpiegów w każdej szkole. Dyrekcja wie, jakie są oczekiwania proboszczów, wychylać się nie będzie.Gdyby za tym zganieniem nie stała realna groźba utrata pracy, to z wyłączeniem katolickich nawiedzeńców, nikt by się nie bał. W naszej pięknej, suwerennej, praworządnej, demokratycznej Polsce urzędnik, nie boi sie łamać prawa. Za łamanie prawa, Konstytucji nic mu nie grozi.Boi się narazić proboszczowi, bo to może się dla niego źle skończyć.
  Czytałam w necie, kilkakrotnie opisywaną przez róznych interanutów, sprawę policjanta z Podkarpacia, który ośmielił się wystawić mandat kierowcy samochodu, którym podrożował bp.Michalik. Kosztowało go to utratę pracy, zniszczone życie.A jakie było oburzenie, że nie rozpoznał Jego Wysokości,Jego Wspaniałości, Jego Eminencji, Magnificencji, Jego Wielkości bp. Michalika. Tfu!

 • alexaonly

  Oceniono 22 razy 22

  "dekoracja" klasy. . . . jasny przekaz . . . .

 • johnpaul2

  Oceniono 16 razy 14

  A może byście się tak wreszcie na poważnie zastanowili na swoją tożsamością religijną (czyt. stosunkiem do Boga) i ocenili czy katolicyzm jest dla krytycznie myślących czy nie.

 • pannamarianna777

  Oceniono 7 razy 7

  W jakiej szkole zrobiono to zdjęcie?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX