Balcer: Interwencja Turcji może uruchomić efekt domina. Doszłoby do sytuacji członek NATO kontra Iran

- Turecka duża interwencja w Syrii oznaczałaby efekt domina. Z lokalnego konfliktu mogłoby się przerodzić w otwartą konfrontację członka NATO z Iranem, a w najczarniejszym scenariuszu z Rosją - mówił w TOK FM Adam Balcer. Turecki parlament zgodził się na prowadzenie działań wojennych.
Turecki parlament wyraził zgodę na prowadzenie działań wojennych poza granicami kraju. Oznacza to, że tureckie wojska mogą zaatakować Syrię.

- Turcja odwołała się do NATO otrzymała pełne poparcie przez aklamację. Wczoraj było specjalne posiedzenie ambasadorów NATO - mówił Adam Balcer ekspert Demos - Europa, Centrum Strategii Europejskiej.

- Turcja zdaje sobie sprawę, że pewnej czerwonej linii nie może przekroczyć. Interwencja na dużą skalę jest mało prawdopodobna. To by oznaczało eskalację konfliktu. Pojawiłaby się kwestia, jak zachowa się Iran? Jak zachowa się Rosja? To byłaby znacznie poważniejsza sytuacja - wyliczał ekspert.

USA uspokajają Turcję

- Turcja jest mitygowana i uspokajana przez Stany Zjednoczone, które nie są zainteresowane efektem domina i konfrontację, która z konfliktu lokalnego przeradza się w otwartą konfrontację członka NATO z Iranem - komentował Balcer. - A w najczarniejszym scenariuszu z Rosją - dodał, zaznaczając, że jego zdaniem to bardzo mało prawdopodobna wizja.

Turcja: Nie chcemy wypowiedzieć wojny Syrii. Odwet był ostrzeżeniem [ZDJĘCIA]

Konflikt już dawno wylał się poza Syrię

- Uchodźcy z Syrii są w Jordanii, Libanie. W obozach uchodźców w Turcji są aktywni opozycjoniści, siły przeciwne reżimowi Assada, tam mają swoje zaplecze logistyczne, stamtąd organizują ataki - wyliczał Balcer. - Tam też otrzymują wsparcie finansowe, szkoleniowe, broń, ze strony takich państwa jak Arabia Saudyjska, Katar. To na tereni Turcji działa opozycja polityczna, choć podzielona i tracąca znaczenie - dodał.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (89)
Balcer: Interwencja Turcji może uruchomić efekt domina. Doszłoby do sytuacji członek NATO kontra Iran
Zaloguj się
 • staalkeer

  Oceniono 33 razy 25

  Mnie to wkurza ze godzina po ostrzale wszystkie media pisaly ze to Syria ostrzelala wioske. A gdzie rzetelność? Skąd wiadomo ze to Syria? A nie rebelianci? Kurdowie? czy ktokolwiek?

  A dziwi mnie jeszcze coś onet napisal o ataku moździerzowym 2 października o godzinie 18.00

  wiadomosci.onet.pl/raporty/arabskie-rewolucje-syria/turcja-rosnie-napiecie-na-granicy-z-syria-trwa-mob,1,5266225,wiadomosc.html
  A reszte mediów w tym zagranicznych napisala o tym o godzinie 18.00 - 3 pazdziernika. Bo niby toczylo sie to 3 pazdziernika. To o co w tym chodzi redaktor jasnowidz czy z szybko wypuścili newsa na które zlecenie było na nastepny dzień ?

 • prof.miauczur

  Oceniono 21 razy 13

  No i o to chodzi. Dokończy się pacyfikację Syrii a potem tureckimi żołnierzami Izrael będzie podbijał Iran przy zadowolonej minie USA. Miejmy nadzieję, że Turcy tak głupi nie są, zanim się wplączą w całą tę kabałę.

 • chango

  Oceniono 20 razy 12

  Niech się NATO ośmieszy do końca.. Razem z opłacanymi bubkami z zarządu.

 • cracovia.figiel

  Oceniono 15 razy 9

  W obozach uchodźców w Turcji są aktywni opozycjoniści, siły przeciwne reżimowi Assada, tam mają swoje zaplecze logistyczne, stamtąd organizują ataki - wyliczał Balcer. - Tam też otrzymują wsparcie finansowe, szkoleniowe, broń, ze strony takich państwa jak Arabia Saudyjska........... To na terenie Turcji działa opozycja polityczna, TA KTÓRA MORDUJE DZIENNIKARZY I CYWILĄ LUDNOŚĆ W SYRII....
  Demokratyczna opozycja w Syrii, mająca siedzibę w Turcji zaprzyjaźniła się z NAJWIĘKSZYM REŻIMEM NA ŚWIECIE: Arabią Saudyjską, w której jeszcze nigdy nie odbyły się wybory, a każda próbą protestu kończy się morderstwem protestującego. I to są prawdziwe demokracje. Jedna lepsza od drugiej.

 • art.usa

  Oceniono 19 razy 7

  Turcja szkoli rebeliantów i uzbraja, i utrzymuje przywódców rebeliantów w obiektach przy granicznych,
  którzy z Turcji robją wyprawy do Syrii.
  Czyli przyczyn ma Syria kilka by ostrzelać Turcję.

  Ale tu kręci się koło inaczej, Turcja potrzebowała glejt by wkroczyć do Syrii,
  teraz go ma.
  Ma również poparcie krajów NATO.
  Czego więcej potrzebuje imperjalistyczna Turcja by wkroczyć do Syrii,
  gdzie w Turcji życie ludzi w górach niejest centa warte?

 • bloodyrevolutioniscoming

  Oceniono 9 razy 5

  Iran zachowa się spokojnie nie da się podpuścić.

 • prawdziwy-moher

  Oceniono 13 razy 5

  Zaczyna bc problem w ktory wmanewrowano Turkow.Rosja ma uklad z Syria o przyjazni i pomocy wojskowej.Chiny tez cos zrobia.Kazdy uczestnik tych wydarzen cos zrobi.Zaczyna sie gra o przyszlosc calego swiata.Turcy postawili na zbankrutowanego konia czyli NATO.Za chwile beda bomby i terrorysci lub jak kto woli powstancy.Wiekszosc Turkow czuje sie okupowana przez Turcje.Ruch nalezy do Rosji.Maja z Syria uklady wojskowe.Moze wiele sie wydarzyc.Dzisiaj Rosja ma prawo zaatakowac wszystkie panstwa nato udzielajace poparcia.Napewno cos sie zdarzy.Powiem inaczej-ten paskudny 2012 rok-koniec swiata.

 • lukki69

  Oceniono 19 razy 5

  ach te surowce strategiczne......jak to zrobic zeby były nasze a zeby nie było na nas.....a jakby tam jeszcze wstawic bank swiatowy.....amerykanska bajka:)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX