Państwo źle wydaje pieniądze, a wyniki są marne - NIK sprawdził stan polskiej nauki

Państwo źle wydaje pieniądze na naukę. Większość środków przeznaczana jest na liczne, ale niewielkie projekty badawcze. Ich efekty naukowe są zwykle mizerne i nie przynoszą oczekiwanych korzyści gospodarce. To wnioski z opublikowanego właśnie raportu Najwyższej Izby Kontroli.
Z raportem zapoznał się reporter TOK FM Darek Zalewski.

Według NIK podstawowym problemem polskich uczelni i instytutów jest kłopot z praktycznym zastosowaniem badań. Inspektorzy NIK uważają, że rząd nie wydaje pieniędzy na duże badania o istotnym znaczeniu dla społeczeństwa, gospodarki i rozwoju technologicznego kraju. Większość projektów naukowych finansowanych przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego to niewielkie i niepowiązane ze sobą programy badawcze, habilitacyjne albo prace promotorskie. Wszystko nastawione głównie na utrzymanie i rozwój samych pracowników naukowych i kadr uczelni.

Co roku gorzej jest z badaniami, których wyniki mogą mieć zastosowanie w praktyce. Nie ruszył np. w ogóle program dotyczący konkurencyjności i innowacyjność polskiej gospodarki czy zaawansowanych technologii. Jak wytykają resortowi inspektorzy NIK - Ministerstwo niewiele wie o prawdziwej pozycji i sile naukowej jednostek, których projekty finansuje. Słaby jest sam system przyznawania dotacji.

Wyróżnia się AGH

Za patologię można uznać to, że 3/4 zespołów zatwierdzających projekty to ludzie związani z ocenianymi przez siebie jednostkami. Efekt jest taki, że na tle światowej nauki polskich badaczy prawie nie widać. NIK trafiła na ośrodki, których pracownicy naukowi w ciągu ostatnich pięciu lat nie opublikowali nic. Niewiele zgłaszamy też patentów własnych wynalazków.

A jeśli już je mamy, to połowy z nich w ogóle nikt nie stosuje w praktyce. Na tym tle pozytywnie wyróżnia się Akademia Górniczo-Hutnicza, która w ostatnich trzech latach zgłosiła ponad 300 wynalazków. Drugi w kolejności jest Główny Instytut Górnictwa, który zgłosił niemal 50 takich patentów.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (45)
Państwo źle wydaje pieniądze, a wyniki są marne - NIK sprawdził stan polskiej nauki
Zaloguj się
 • antidotumm

  Oceniono 46 razy 34

  Przy takich nakładach to cud, że jakakolwiek nauka wogole jeszcze w tym kraju istnieje!!! To wciąż mniej niż 0,4% PKB (średnia unijna to ok. 2% PKB), czyli finansowanie na poziomie trzeciego świata.

 • ciemnyludd

  Oceniono 28 razy 16

  Nie ma problemu z praktycznym zastosowaniem wyników badań, pod warunkiem że to są POWAŻNE BADANIA a nie ich markowanie na wyrwanie kasy na etapy wstępne, gdzie można co ślina na język przyniesie...A potem szybko następny podobny temat wstępny..... Dopóki w Polsce będą BELWEDERSKIE PROFESURY z państwową pieczątką mądrości na łbie (według Okudżawy) którym owe pieczątki wystarczają na DOLCE VITA w kraju, ale już nie wystarczają do konkurencji w światowej nauce i tworzeniu nowych technologii...DOPÓTY KAŻDY GROSZ WYDANY W POLSCE NA POZOROWANIE BADAŃ ZOSTANIE WYRZUCONY W BŁOTO... Kontrast między światowym środowiskiem naukowym a naszymi feudalnymi "twierdzami" pseudonauki, gdzie spór naukowy i elementarna przyzwoitość już dawno zanikły przy WYJĄTKOWEJ ŁATWOŚCI WYRYWANIA KASY na hasło "badania" , gdzie nikt nie sprawdzi jak one są prowadzone naprawdę przy zawsze ŻYCZLIWYCH RECENZJACH WEWNĄTRZ-ŚRODOWISKOWYCH. A kto nie chce się w to bawić WYLATUJE szybciej niż zdąży pomyśleć ....

 • walkaklas

  Oceniono 24 razy 18

  "Według NIK podstawowym problemem polskich uczelni i instytutów jest kłopot z praktycznym zastosowaniem badań"
  Gdzie mają być stosowane te wyniki kiedy nie ma zaawansowanego czy nawet średnio polskiego przemysłu ?
  Obcy mają własne rozwiązania i często zakaz kontaktowania .
  Najpierw trzeba mieć dla kogo opracowywać wynalazki - potrzeba matka wynalazczości.

 • walkaklas

  Oceniono 23 razy 15

  Przy śmiesznie niskich zarobkach naukowców zmuszających do wyjazdów czy tyrania w wielu miejscach trudno jest wydajnie robić naukę. Za coś trzeba żyć drodzy państwo

 • herr7

  Oceniono 21 razy 13

  Tu chodzi po prostu o to, żeby obciąć pieniądze na badania, ponieważ polska nauka "nie przysparza korzyści gospodarce". Tu rodzi się od razu pytanie, czy polska gospodarka oparta na montowniach potrzebuje jakichkolwiek badań naukowych?
  Inne pomysły to redukcja ośrodków badawczych do kilku uczelni i przekształcenie reszty w tzw. uczelnie zawodowe kształcące np. spawaczy. W końcu rządzący układ to ludzie praktyczni i nauka jest im potrzebna jak kwiatek do kożucha.

 • jael53

  Oceniono 18 razy 12

  Znowu rojenia o "światowej nauce w tle". Może czas na urealnienie mrzonek - powtarzałam i powtarzam: jak się ma albańskie nakłady i bałkańskie obyczaje, (a do uczelni indyjskichj bardzo długą drogę), to się nie udaje, że wystarczy tylko chcieć, a można grać w Ivy League.

 • probelpl

  Oceniono 17 razy 11

  "Za patologię można uznać to, że 3/4 zespołów zatwierdzających projekty to ludzie związani z ocenianymi przez siebie jednostkami i to jest właśnie przyczyna podstawowa źle wydawanych funduszy." Jeżeli profesorami belwederskimi zostają osoby przedstawiające habilitacje w języku którego dobrze nie znają i jest ona zatwierdzana w Polsce, Większość małych regionalnych uczelni technicznych to układy genetycznych nauczycieli akademickich , tata mam z całą rodzina to podstawa ich funkcjonowania i kto ma robić naukę ten co zalicza przedmiot lub egzamin za flaszke wódki od całej grupy? Chyba pora aby jedną uczelnię się kończyło na drugiej robiło doktorat a na trzeciej pracowało . Tak funkcjonuje polska nauka opierająca się na funta kłaków wartych habilitacjach czy profesurach belwederskich a najbardziej na rodzinnych feudalnych uczelniach, wydziałach i katedrach. Wniosek jest jeden jakie kierownictwo resortu taki e jednostki8 podległe

 • prowokator777

  Oceniono 27 razy 11

  " Państwo źle wydaje pieniądze, a wyniki są marne - NIK sprawdził stan polskiej nauki"

  Bo za mało jest lekcji Religi jest w szkołach , wiec zamiast jakiś głupich i beznadziejnych przedmiotów jak matematyka, fizyka, chemia czy W-F powinno być więcej lekcji religii ( simple )

  - wtedy poziom nauczania będzie najwyższy z najwyższych i najjaśniejszy z jasnych

 • norbertrabarbar

  Oceniono 16 razy 8

  Skoro AGH wyróżnia się na tle innych uczelni to należy zabrać jej dotacje - poradzi sobie bez nich! Tak właśnie zrobiono kilka lat temu ze śląskimi szpitalami - miały najlepsze wyniki finansowe w kraju więc zmniejszono im dopływ gotówki...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX