Na prawicy marsz goni marsz. "Nie potrzebują przeciwnika. Niebawem prawica sama z sobą się pobije"

Marsz goni marsz. PiS pomaszeruje 13 grudnia, ale bez Młodzieży Wszechpolskiej, która pójdzie osobno. - Prawica praktycznie nie potrzebuje przeciwnika. Niebawem sama z sobą się pobije - ocenia dla TOK FM prof. Kazimierz Kik. - Dla części prawicy Polska nadal jest komuną, dla niej czas się zatrzymał - komentuje pomysł demonstrowania akurat 13 grudnia. Politolog przekonuje, że prawica w Polsce weszła w fazę schyłkową.
Na 13 grudnia PiS planuje II Marsz Niepodległości i Solidarności . Nie pójdzie z nim Solidarna Polska (Kurski w TOK FM: Nie wystarczy organizować marsze), nie pójdzie Młodzież Wszechpolska (Winnicki: Poseł Lipiński powiedział, że nie życzy sobie narodowców). Młodzież Wszechpolska zamierza za to zorganizować własną manifestację w Warszawie, ale 12 grudnia. Wcześniej mieliśmy jeszcze marsze "w obronie Telewizji Trwam", marsz "Obudź się Polsko" i Marsz Niepodległości 11 listopada z dominacją Młodzieży Wszechpolskiej i ONR oraz Klubem Gazety Polskiej, który... szedł kilkaset metrów z tyłu, odcinając się od głównych organizatorów, głównie ze względu na postać Jana Kobylańskiego.

Z kolei Andrzej Stankiewicz przekonywał w TOK FM, że marsz 13 grudnia będzie testem, kto jest większym "mobilizatorem" po prawej stronie politycznej - Kaczyński czy o. Rydzyk .

Tymczasem w "Uważam Rze" ukazał się wspólny tekst Roberta Winnickiego, szefa Młodzieży Wszechpolskiej i Artura Zawiszy. Stało się to już po zmianie naczelnego na Jana Pińskiego, choć Paweł Lisicki mówi, że także rozważał publikację tekstu. "Uważam Rze" to jeden z najpopularniejszych tygodników w Polsce. Czy skrajna prawica wchodzi do mainstreamu?

Co z tą prawicą? Pytamy prof. Kazimierza Kika, politologa i historyka.

O podzielonej prawicy

Cechą charakterystyczną polskiej prawicy jest destrukcja. W przenośni oznacza to skłócenie - praktycznie nie potrzebują przeciwnika. Niebawem prawica sama z sobą się pobije. Polska prawica cierpi na chorobę władzy. Władza może ich połączyć, jak to się stało w 2005 roku, ale opozycja ich skłóca.

Osobą, która była bezdyskusyjnym autorytetem na prawicy, był Lech Kaczyński. Po jego śmierci przez jakiś czas były emocjonalne wątki, które trzymały ludzi przy Jarosławie Kaczyńskim. Ale w tej chwili odżywają spory.

Cechą podstawową części tego obozu jest zapatrzenie w historię i przejęcie wszystkich wad I RP takich jak szlacheckie "liberum veto", szlachecka anarchia, totalna niezgoda i krytyka wszystkiego, destrukcja.

O marszu 13 grudnia. "Chcą zawłaszczyć"

To, co będzie się działo w Warszawie 12 i 13 grudnia, jest wyrazem ogromnej niedojrzałości politycznej części Polaków. Niedojrzałości odzwierciedlanej próbą instrumentalnego wykorzystywania do bieżącej walki politycznej ważnych dat w historii Polski.

Stan wojenny to był moment, który został przezwyciężony przez późniejsze wydarzenia. Dla części prawicy Polska jednak nadal jest PRL-em, komuną, dla niej czas się zatrzymał. To ślepota polityczna.

13 grudnia 2012 roku w zdecydowanej większości będą manifestować ci, których nie było 13 grudnia 1981 roku. Będzie kilka osób, takich jak Andrzej Gwiazda, itp. Ale spójrzmy na proporcje! Oni próbują zawłaszczyć ofiarę tej ogromnej większości ofiar grudniowych z tamtych lat.

Przytłaczająca część tych, którzy byli "bohaterami" 13 grudnia, zwyciężyła w 1989 roku. Myślę o Wałęsie, o Bujaku, o Frasyniuku, robotniczych działaczach "Solidarności", którzy wtedy byli aresztowani. Ci, którzy wtedy byli ofiarami, dzisiaj albo są u władzy, albo stanowią tę część polskiego społeczeństwa, która akceptuje III RP.

O Młodzieży Wszechpolskiej. "Intelektualna bezradność"

Nie będzie ich więcej jak 10 tys. młodych ludzi. Ich poglądy są wyrazem intelektualnej bezradności. Bo jeżeli nie możemy sobie czegoś wyjaśnić, czegoś nie rozumiemy, to reagujemy destrukcją, odmową, negacją. To jeszcze nigdy nie rozwiązało żadnego problemu.

[O publikacji Winnickiego i Zawiszy w "Uważam Rze"]

Uważam "Rze" jest szczytowym instrumentem aberracji intelektualnej, a nawet psychicznej, polskiej prawicy. Ta publikacja jest próbą oszukania obrońców pisma poprzez jego radykalizację. To działanie agonalne.

O "cyklach" prawicy

Prawica w Polsce zatacza łuk. Rozpoczęła od ogromnego rozdrobnienia, później zjednoczyła ją ordynacja wprowadzająca progi wyborcze. Dzisiaj jesteśmy już po apogeum i hegemonii prawicy po 2005 roku. Wracamy do punktu wyjściowego i ponownego rozproszkowania tej części sceny politycznej.

W Polsce będzie coraz większa polaryzacja. Jedni stają się coraz bardziej przekonani do Europy, nowości, postępu, a drudzy tym bardziej czują swoją bezsilności i radykalizują postawy. Ale wygra europeizacja. Jeśli chodzi o sytuację w Europie, to wystarczy, że poprawi się sytuacja ekonomiczna, a zmniejszy się krytyka wobec integracji w UE.

Im mniejsze będzie poparcie dla prawicy, tym więcej będzie sporów wewnętrznych. Pojawią się recepty na własną niemoc, a im więcej ich będzie, tym będzie słabsza i bardziej rozdrobniona. Zaczynamy fazę schyłkową prawicy w Polsce.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (103)
Na prawicy marsz goni marsz. "Nie potrzebują przeciwnika. Niebawem prawica sama z sobą się pobije"
Zaloguj się
 • bezspokoju

  Oceniono 237 razy 205

  WARCHOLSTWO. Ono najlepiej definiuje prawicę najprawdziwszą z prawdziwych w Polsce.

 • tow_beton

  Oceniono 219 razy 201

  wielki opozycjonista Jarosław 13.12.1981 spał smacznie do południa i dopiero jak wyszedł do kościoła, to się dowiedział, ze stan wojenny nastał :) wtedy nie było okazji , to 30 lat później chce nadrobić :)

 • misiak_spasiony

  Oceniono 201 razy 183

  Najlepiei jakby sami się zatłulki krzyzami i zadusili różańcami...
  Wolska katoprawica pod przewwodnictwem Ojca Inkasenta Rydzyka.

  Oto słowo ewangelizacji rydzykowej : "Babka dawaj rentę!!!"

 • cezar85

  Oceniono 111 razy 103

  nie pisać, nie mówić, nie nagłaśniać
  szybko im się znudzą te marsze

 • prawdziwyklecha

  Oceniono 114 razy 98

  Gamonie katolickie potrafią tylko maszerować , niedługo zabraknie dat ? powodów dla tej tłuszczy , a może by tak pomaszerować zgodnie z hymnem pisiowych gamoni ... ,, marsz marsz kaczyński z ziemi włoski do wolski " ???

 • mirekch60

  Oceniono 89 razy 79

  Nic dodać, nic ująć. Ten człowiek dąży do rozlewu krwi w naszym kraju.

 • lica79

  Oceniono 90 razy 78

  To nie będzie parlamentarne, ale to są zwykłe czuby, większość wedle wskazań medycznych powinna skończyć na oddziałach zamkniętych

 • pannamarianna777

  Oceniono 94 razy 78

  ...marsz to jest ich ostatni...
  Czy można mieć nadzieję?

 • vomitorium1

  Oceniono 46 razy 36

  obojętne
  kto pójdzie
  to ciepło będzie
  (jak w tej pisence
  czerwonych gitar
  ”trzynastego nawet w grudniu jest wiosna ... ”)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX