"Za wypowiedziami o Niemcach stoją fobie Fotygi"

Szeroko komentowana w mediach są wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego o mniejszości niemieckiej. - Kaczyński mówi o tym, o czym nie chcą mówić inni - mówił w Poranku Radia TOK FM Piotr Semka. - Nie warto nagłaśniać każdej wypowiedzi prezesa. Dla jego własnego dobra - stwierdził Andrzej Stankiewicz z tygodnika "Wprost". Jego zdaniem za antyniemieckimi wypowiedziami prezesa PiS stoi Anna Fotyga.
Jarosław Kaczyński o Opolu zapowiedział. - Chcę państwu zadeklarować jasno, że jeżeli PiS dojdzie do władzy, to będzie stosowana zasada: tyle praw Niemców w Polsce, ile Polaków w Niemczech - zapowiedział prezes PiS.Ta wypowiedź wywołała lawinę komentarzy, zajęli się nią również publicyści w Poranku Radia TOK FM. Czy faktycznie Niemcy w Polsce są tak uprzywilejowani?

Semka o presji niemieckiej

Piotr Semka bronił wypowiedzi prezesa PiS: Jarosław Kaczyński postawił tezę, że jest nierówność i obiecał, że jak PiS wróci do władzy to one będą wyrównane. Mówi to, o czym nie chcą mówić inni. Jeśli ktoś już powie, to zwraca się uwagę na jeden aspekt, że zagrożona jest mniejszość niemiecka. To wynik presji niemieckiej - stwierdził publicysta (do niedawna "Rzeczpospolitej", aktualnie - jak sam mówi - niezależny).

Semka uważa, że należy dyskutować z Niemcami, w jaki sposób ludzie, którzy mają polskie korzenie mogą w Niemczech zachować swoją tożsamość (np. przez muzea i centra). Jego zdaniem komentarze starannie omijają problem. - Problem istnieje. Polski MSZ robi bardzo niewiele, niemieccy urzędnicy do sprawy podchodzą niechętnie, niemieccy politycy problemu nie widzą - stwierdził Semka.

Prezes straszy wyborców

Agata Nowakowska kontrowała jego wypowiedzi. - Prezes PiS uderza w starą nutę zagrożenia, bo uprawia politykę opartą na emocjach i budzeniu strachu swoich wyborców. Strachu wobec Niemiec, Rosji, Unii Europejskiej... - wyliczała dziennikarka "Gazety Wyborczej". - Bolejemy, że nie udaje się nam na Litwie przeforsować dwujęzycznych nazw miejscowości czy pisowni polskich nazwisk. Powinniśmy myśleć o tym, że tak samo powinny być traktowane osoby obcego pochodzenia, które żyją na terenie Polski - stwierdziła Nowakowska. - Na granicy z Czechami też są nazwy miejscowości po czesku. Nie słyszę ze strony niemieckiej niepokojących haseł oderwania Dolnego Śląska od Polski. To próba pobudzania w stanie wrzenia swoich zwolenników - stwierdziła Nowakowska.

Dodała, że to, że mniejszość niemiecka ma jednego posła, to nie jest "jakiś wielki przywilej".

"Wszystko przez fobie Fotygi"

Andrzej Stankiewicz z tygodnika "Wprost" uważa, że "nie warto nagłaśniać każdej wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego. Dla jego własnego dobra".

Podobną tezę postawił wczoraj w rozmowie z TOK FM prof. Jan Hartman, filozof. Przestać komentować słowa Kaczyńskiego? "Musimy reagować na hucpiarzy i populistów"

- Wpływ na antyniemieckie myślenie Jarosława Kaczyńskiego ma Anna Fotyga [była ministrem spraw zagranicznych w rządzie Kaczyńskiego - red.], która jest szarą eminencją ws. spraw zagranicznych - powiedział w TOK FM Andrzej Stankiewicz. - To, [co mówił w Opolu prezes PiS - red.], nie jest najczęstszy pogląd w PiS. Fotyga ma własne fobie - stwierdził dziennikarz.

Dodał: Kaczyński jest zbyt inteligentny, żeby tego nie mieć świadomości, że polonia w Niemczech jest inna niż mniejszość niemiecka w Polsce. Polacy w Niemczech to emigracja ekonomiczna z lat 70. i 80. By móc tam żyć i pracować oświadczyli, znaleźli swoje niemieckie korzenie i oświadczyli, że są Niemcami. Trudno więc, żeby państwo traktowało ich jak Polaków - stwierdził publicysta. - Inna jest sytuacja Niemców na Opolszczyźnie - mieszkają, gdzie mieszkali, tylko zmieniły się granice. Można to porównać do mniejszości polskiej na Wschodzie - dodał.

Jak Jarosław Kaczyński zmienia zdanie ws. Niemców i Ślązaków>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (67)
"Za wypowiedziami o Niemcach stoją fobie Fotygi"
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 183 razy 169

  Pomysł J. Kur.wyskiego z dziadkiem z wehrmachtu wyniósł do władzy brata nieudacznika.
  Psychol chce powtórzyć ten numer.

 • jpjareck

  Oceniono 161 razy 151

  Panie Semka, ja jako "zakamuflowana opcja niemiecka", za prawdę powiadam Ci, fandzolisz. Statusu Niemców polskiego pochodzenia, z przyczyn które w skrócie przytoczył red. Stankiewicz, w żaden sposób nie można "wyrównać" z Polakami niemieckiego pochodzenia. Zapomniał Pan, że ziemie dawnego Związku Niemieckiego zamieszkiwane przez autochtonicznych Polaków, a w skutek powstań, wojny są aktualnie terenami Polski. Zdaje się Pan nie wiedzieć, że 1/3 polskiej emigracji ekonomicznej przybyłej do Niemiec posługuje się wyłącznie polskim obywatelstwem, co skutkuje z definicji niemożnością uznania ich za mniejszość.
  Prezes mówi niedorzeczności, których inni, milcząc, mają świadomość.

 • artanek58

  Oceniono 157 razy 147

  Niech dziennikarze dają spokój Fotydze .Po co wywoływac wilka z lasu .Fotyga była największym nieszczęsciem naszej polityki zagranicznej.Gdzie sie pojawiła to zostawiała za sobą wstyd dla naszego kraju..Teraz trzeba tylko zadbac o to aby wykluczyc ją wogóle z polityki a co najważniejsze Polskiego Sejmu .

 • saidakbar

  Oceniono 150 razy 138

  kaczyński to półgłówek małe bezwartościowe zakompleksione samotne (nie liczac kota) ZERO

 • artanek58

  Oceniono 105 razy 99

  Niezależnosć Semki to ironia z dziennikarstwa .To największy sęp na prawicy dziennikarstwa .Nie nawidzi Niemców nawet wysiedlił by Slązaków z Sląska a sprowadził na ich miejsce nawet Rosjan .To stary sympatyk komuny na której wyrosł .

 • pekarpe

  Oceniono 106 razy 98

  Pan Semka tylko wpatrzony jest Pana Kaczyńskiego, bo odwrócenie od niego na moment wzroku może zadziałać schudnięciem. Na tym polega być niezależnym.

 • puszka-3

  Oceniono 84 razy 78

  Kaczyński każdy problem i temat nagnie tak aby otumanić oszołomów i pokazać jakim jest on wielkim patriotom walczącym o Polskę.
  Tylko z tych jego wielkich patriotycznych wystąpień i debat problemowych robionych w ostatnim czasie nic nie wynika.Jest to bicie piany aby stworzyć otoczkę "wielkiego polityka i dyplomaty "

 • rot.leszek

  Oceniono 79 razy 71

  Wypowiedz nielota to wypowiedz godna prawdziwego Wolaka - Syna "szemranej " przeszlosci ojca ubeckiego kolaboranta oraz powstanczej sanitariuszki (region Starachowice)

  Zakamuflowana opcja ZERO(wa)

 • j4s4

  Oceniono 58 razy 52

  ... to niech ci, którzy w Niemczech uważają się za w Polsce ukorzenionych, zorganizują się, i jako organizacja występują do władz lokalnych lub federalnych!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX