"Boję się, że za kilka lat politycy będą wyjaśniać swoje racje nasyłając na siebie bojówki"

- Narutowicz został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe, a i tak znaleźli się tacy - i to ważni patrioci jak Haller - którzy powiedzieli, że to plucie polskiemu państwu w twarz. Otwarcie namawiali do obalenia go siłą. Stąd wziął się taki wariat jak Niewiadomski. Skąd wiemy, czy dzisiaj nie trafi się podobny? - mówił w TOK FM Piotr Guział, burmistrz Ursynowa i pomysłodawca zgromadzenia pod Zachętą w rocznicę śmierci pierwszego prezydenta. Podkreślał, że nie można być biernym: - Hitler na początku był śmiesznym panem, który opowiadał przy piwie dziwne rzeczy.
W niedzielę, w 90. rocznicę zabójstwa prezydenta Gabriela Narutowicza pod warszawską Zachętą odbędzie się wiec, który ma przypomnieć o tym wydarzeniu. W organizacji wydarzenia główny udział biorą SLD i Ruch Palikota. Pomysłodawcą jest burmistrz Ursynowa Piotr Guział. Zgromadzenie zaczyna się o samo południe.

Guział podkreślał, że o takim wydarzeniu jak zabójstwo prezydenta RP pamiętać trzeba. - Ktoś podniósł rękę na Rzeczpospolitą. Jakieś były tego przyczyny - mówił w TOK FM.

Bojówki argumentami politycznymi

Zdaniem burmistrza Ursynowa, mimo że minęło od tamtego wydarzenia 90 lat, nadal mamy w Polsce analogiczną sytuację. - Oczywiście, nie można porównywać bezpośrednio. Jednak pewne hasła i język używany przez polityków są analogiczne. Jeśli kiedykolwiek mieliśmy pamiętać o tym tragicznym wydarzeniu, to właśnie teraz, bo iskra może wybuchnąć w każdej chwili - uważa.

Gdzie Guział widzi analogie? - Narutowicz został wybrany przez Zgromadzenie Narodowe, a i tak znaleźli się tacy - i to ważni patrioci jak Haller - którzy powiedzieli, że to jest plucie polskiemu państwu i społeczeństwu w twarz. Namawiali otwarcie do obalenia go siłą. Stąd wziął się taki wariat jak Niewiadomski. Skąd wiemy, czy dzisiaj nie trafi się podobny? - mówił gość TOK FM. - Ten język sprzyja wariatom. Boję się, że za kilka lat politycy będą wyjaśniać swoje racje nasyłając na siebie bojówki - przewiduje burmistrz Ursynowa.

Guział przekonywał, że społeczeństwo nie może być bierne, bo to sprzyja samotnym wilkom, a uczestnicy radykalnych ruchów czują się bezkarni. To może skutkować powstawaniu najgorszych ruchów i ideologii. - Hitler na początku był śmiesznym panem, który opowiadał w Bawarii przy piwie dziwne rzeczy, a ludzie się z niego śmiali. Później uznali go za niegroźnego wariata, potem przywódcę skrajnego, ale nie liczącego się ruchu. Aż w końcu wykiwał wszystkich - przypominał.

Kto będzie, kogo nie będzie

Jak mówił Guział, zgromadzenie poparło ponad czterdzieści znanych osób, np. Jerzy Owsiak, Andrzej Mleczko, Agnieszka Holland, Krzysztof Krauze, Tomasz Majewski, Magdalena Środa, Maria Janion. Z polityków mają pojawić się Janusz Palikot, Leszek Miller, Andrzej Celiński, Michał Boni, Jan Guz, prawdopodobnie Janusz Piechociński (jeszcze się ostatecznie nie potwierdził). Przed udziałem w wiecu wzbraniał się doradca prezydenta prof. Tomasz Nałęcz. Uległ jednak namowom Jacka Żakowskiego. Czytaj więcej o sile perswazji Żakowskiego >>>

Koledzy samorządowcy z PiS, z którymi Guział współrządzi Ursynowem, powiedzieli mu, że gdyby było inne hasło albo jakby nie było Palikota, to też przyszliby na wiec. - A wydaje się, że wszyscy uważamy, że zabójstwo Narutowicza to był skandal. Widać nie wszyscy to rozumieją - komentuje burmistrz.

16 grudnia 1922 roku prezydent Gabriel Narutowicz został zastrzelony przez Eligiusza Niewiadomskiego. Tydzień temu Sejm RP uczcił pamięć Gabriela Narutowicza. W specjalnej uchwale potępiono "mord polityczny" popełniony na prezydencie, a wydarzenia, do których doszło 16 grudnia 1922, uznano za "przestrogę dla uczestników współczesnego życia politycznego".

Także prezydent Bronisław Komorowski chce zaprosić przedstawicieli wszystkich ugrupowań politycznych do uczczenia 90. rocznicy śmierci Narutowicza złożeniem kwiatów na grobie prezydenta w warszawskiej bazylice archikatedralnej.

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (82)
"Boję się, że za kilka lat politycy będą wyjaśniać swoje racje nasyłając na siebie bojówki"
Zaloguj się
 • huston_mamy_problem

  Oceniono 121 razy 99

  media doprowadziły do tego że każda krytyka Tuska - kończy się wyzywaniem krytykanta od PISiorów...a każda krytyka Kaczora - kończy sie wyzywaniem krytykanta od Lemingów.
  .
  Wbijcie sobie ciemniaki do łbów że są także inni ludzie na tym świecie - nie tylko bezmózgi popierające pis czy po.

 • krak15

  Oceniono 87 razy 61

  Zgodnie z tym co twierdzi polska patriotyczna prawica, w Polsce źle się dzieje bo rządzą nami Żydzi, masoni, komuniści i wielki zagraniczny kapitał, którego celem jest zrujnowanie polskiej gospodarki. Współpracują z nimi zdrajcy narodu, którzy realizują cele wrogich państw sąsiednich, mających zamiar pozbawienia Polski niepodległości i uczynienie z Polaków niewolników. Ci zdrajcy powinni raz na zawsze zniknąć z życia politycznego (cytat J.K.) a władza powinna być przekazana w ręce prawdziwych Polaków.

  Wystarczy zamienić słowo Polska na Niemcy i mamy przemówienie Hitlera.

 • y0rg

  Oceniono 62 razy 40

  Ja już dawno mam skojarzenia całego tego zamieszania z drogą Hitlera do objęcia władzy. Wystarczy popatrzeć na te bojówki, które wyrosły przy PIS-ie ,na teksty przemówień i i morze szturmówek , flag i tylko brakowało marszu z pochodniami , ale i do tego Kaczyński dojdzie, Robi ze swoich mitingów istne igrzyska dla gawiedzi i znajduje posłuch u sfrustrowanych - z takich to frustratów składał się trzon założycielski NSDAP - czy już trzeba się bać?

 • huston_mamy_problem

  Oceniono 69 razy 29

  jest kilka cech wspólnych - to trzeba przyznać
  -obaj są mali
  - organizują marsze ze znakami religijnymi ( swastyka - hitler, krzyz - kaczor )
  - są powszechnie wyszadzani
  - są populistami
  -częSto zmieniają poglądy
  -są gorliwymi KATOLIKAMI
  .
  KACZORA KREUJA MEDIA NA POLECENIE PO - WMAWIAJĄC ZAGROŻENIE, WZMACNIAJĄ POZYCJE PO

 • chynek

  Oceniono 54 razy 26

  Diabeł ubiera się w ornat i ogonem na mszę dzwoni...

 • cozano

  Oceniono 26 razy 14

  Na dzien dzisiejszy to skrajna prawica stawia na element silowy do rozstrzygania o stosunkach wladzy. Dla naszych "ultrapatriotow" spod znaku ONR morderca Narutowicza jest bohaterem, a "prawdziwi patrioci" spod znaku PiS probuja swoich sil w manifestacjach ulicznych, gdyz droga demokratycznych wyborow nie jest dla nich satysfakcjonujaca.

 • konrad.ludwik02

  Oceniono 14 razy 12

  Jedyny w Polsce i zapewne na świecie pomnik I. Prezydenta RP Gabriela Narutowicza zbudowany został na koszt miasta - wówczas jeszcze mocno niemieckiego - Bielska i uroczyście odsłonięty w dniu 28.10.1928 roku.
  Rozebrany przez Niemców po zajęciu Miasta pod koniec 1939 roku, po wojnie oczywiście nie został odbudowany, a plac Jego Imienia na którym stał, przechrzczono w ramach poprawności politycznej na Obrońców Pokoju. W latach sześćdziesiątych zbudowano w tym miejscu pomnik Adama Mickiewicza, a Plac już za wolnej Polski (!) przechrzczono na ... Adama Mickiewicza, choć mamy w B-B już ulicę o tym imieniu...
  Sic transit gloria mundi!

 • nota_bene_66

  Oceniono 14 razy 10

  To już było. On…
  * wskazywał narodowi winnych ich niedoli - to m.in. komuniści, socjaldemokraci i liberałowie
  * prowokował, aby potem deklarować, że wprowadzi odpowiedni porządek
  * uprawiał populistyczną propagandę i agresywną politykę zagraniczną
  * jego wyznawcy organizowali nocne marsze z pochodniami
  * miał kompleks Edypa – uwielbiał matkę i potępiał ojca
  * otaczał się bezrefleksyjnymi wykonawcami rozkazów
  * miał kompleks Mesjasza – chciał zbawić swój naród
  * był zakompleksionym kawalerem z manią wielkości
  * miał paranoiczne i narcystyczne usposobienie
  * wdał się w awanturę ze wszystkimi sąsiadami
  * naród ponad wszystko i „Bóg jest z nami”
  * dla zdobycia władzy podpalił swój kraj
  * mamił naród swoimi wizjami
  * jątrzył, skłócał i dzielił
  * mówiąc o pokoju
  * (…)
  .
  .
  .
  .
  Hitler na początku był śmiesznym panem, który opowiadał przy piwie dziwne rzeczy.
  Adolf Hitler wygrał w demokratycznych wyborach. Wojny wybuchają najpierw w ludzkich sercach.

  P.S. Jego nadwornym fotografem był niejaki Hoffmann…
  pl.wikipedia.org/wiki/Archiwum_Fotograficzne_Hoffmanna
  ein Sekte-Volk, ein PIS-Reich, ein Idiot-Führer
  Paranoja nie boli, ale ośmiesza i drogo naród kosztuje.
  Historia lubi się powtarzać.

 • oloros

  Oceniono 5 razy 5

  Prawica byla zawsze przeciwko niepodległości
  to socjaliści i Pilsudzki walczyli o niepodleglosc
  dzisiaj prawica mowi o zagrozeniu niepodleglosci i demonstruje pod pomnikiem Pilsudzkiego !!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX