Osiatyński w TOK FM: Partie chcą zbić kapitał na Narutowiczu

Tylko jeden człowiek wystąpił przeciwko narodowcom w Łodzi, tylko dwie partie były na wiecu upamiętniającym zamach na Narutowicza. - To przewaga krótkookresowego interesu politycznego nad fundamentalnymi wartościami - skomentował w TOK FM prof. Jerzy Osiatyński. - Polska wolność jest jakby spętana flirtem z prawicą antydemokratyczną ocenia Jacek Żakowski.
Leszek Jażdżewski wystąpił w sobotę jako pojedyncza kontrmanifestacja wobec marszu narodowców w Łodzi. Publicysta był szarpany i kilkakrotnie uderzony. O zdarzeniu opowiadał w TOK FM >>

- Smutne było to, że Leszek Jażdżewski był tam sam. W blisko milionowym mieście znalazł się jeden człowiek, który by zaprotestował - komentował prowadzący "Poranek" Jacek Żakowski.

Partie chcą zbić kapitał polityczny

Zdaniem prof. Jerzego Osiatyńskiego, doradcy prezydenta, przy okazji słusznego demonstrowania przeciwko fali nacjonalizmów, pojawia się też zjawisko negatywne. - Partie polityczne bardzo wyraźnie próbują zbić na tym swój własny kapitał polityczny. Jak usłyszałem w sobotę w dziennikach wypowiedzi polityków liderów Ruchu Palikota i SLD, to czułem się bardzo zniesmaczony - komentował w TOK FM. To te dwie partie były głównymi organizatorami wiecu przed Zachętą w 90. rocznicę zamachu na prezydenta Narutowicza.

Bardziej widać tych, których nie było

- Miałem do nich pretensje, że to nadmiernie upartyjnili - przyznał Żakowski. Zaznaczył od razu: - Ale miałem też żal do liderów innych partii, że na to pozwolili swoją nieobecnością. Nie zauważyłem nikogo z PO, PSL, ale też z Solidarnej Polski, z PiS. Rozumiem, że te wszystkie partie mają krytyczny stosunek to zamordowania Narutowicza, ale nie chciały dać wyrazu temu. To mnie zaniepokoiło - komentował prowadzący "Poranek".

- Widać przez to obawę utraty jakiegoś elektoratu. Nieobecność wynika z rachunku politycznego, a nie z poczucia przyzwoitości i wartości - oceniał prof. Osiatyński.

Aby nie zniechęcić tych, którzy poszliby na grób Niewiadomskiego?

Żakowski przyznał, że ma "niepokojące przypuszczenie", że nieobecność niektórych partii politycznych wynika z obawy zniechęcenia do siebie tych, którzy "chętnie by poszli na grób Niewiadomskiego". - Polska wolność jest jakby spętana flirtem z prawicą antydemokratyczną - ocenia publicysta. Zdaniem prof. Osiatyńskiego zachowania liderów partyjnych wynikają z przewagi "krótkookresowego interesu politycznego nad fundamentalnymi wartościami".

Doradca prezydenta mówił, że na wiecu pod Zachętą brakowało kilku środowisk, m.in. Krytyki Politycznej. - Środowiska przecież ostatnio skrzywdzonego niesprawiedliwymi opiniami. Ta nieobecność była dla mnie szczególnie widoczna i smutna - skomentował prof. Osiatyński.

Czytaj opinię Jarosława Gowina: "Delegalizacja MW? A zaskakująco opiniotwórcza Krytyka Polityczna apoteozuje Lenina" i odpowiedźSławomira Sierakowskiego: "Gowin jest rzecznikiem MW i ONR".

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (13)
Osiatyński w TOK FM: Partie chcą zbić kapitał na Narutowiczu
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 10 razy 10

  Zbigniew Z. w programie Moniki O. stwierdził, że Gabriel Narutowicz był związany z kościołem.
  Wypowiedź ta świadczy o skandalicznej ignorancji Zbigniewa Z.
  Nagonka na Gabriela Narutowicza polegała głównie na oskarżaniu go o zdeklarowany ateizm i przynależność do masonerii.
  To, że Zbigniew Z. jest zarozumiałym ignorantem nie zdziwiło mnie.
  Wiem o tym od bardzo dawna.
  Zdziwiło mnie, że niejaki Nałęcz uczestniczący w tym zebranku transmitowanym przez radio nie zareagował.
  Trudno podejrzewać, żeby Nałęcz, profesor historii, specjalista od historii II RP nie wiedział, że Zbigniew Z. bredzi.
  Postępowanie Nałęcza jest niezwykle szkodliwe.
  Jego brak reakcji spowoduje, że brednie Zbigniewa Z. będą powtarzane przez ludzi słabo wykształconych.

 • abeerhaminus

  Oceniono 3 razy 3

  Pan prof. Osiatyński chciałby manifestacji w rocznicę śmierci Narutowicza, na która przychodzą osoby "odpowiednie". Jeśli przychodzą "nieodpowiednie" to jest to fajny wykręt dla reszty, że się nie pojawiły.
  Nie rozumiem czym niesmaczy wypowiedź Millera i Palikota. Tym, że zapraszają innych na manifestację? Powinni zatem zniechęcać, czy może w ogóle się tam nie pojawiać żeby zrobić miejsce dla ludzi "odpowiednich"?

  Taka jest Panie Profesorze polityczka w naszym kraju, że każdy ma swoja piaskownicę: pod pomnikiem Dmowskiego nie ma Millera i Palikota, a na pochodzie pierwszomajowym Tuska i Kaczyńskiego.

 • krukpl

  Oceniono 3 razy 3

  ciesze się że to o czym pisałem w blogu libertepl i spraw trafił na szersze tory , mam nadzieje że nie będzie to temat one-shot

  Co do słów żakowskiego to niestety ostatnio co raz mniej go rozumiem bo co jest zniesmaczony tymi co przyszli pod zachętę i tym że inni nie przyszli ?
  tak źle , tak nie dobrze , a gdzie jeśli wolno spytać był pan żakowski ?
  rozumiem że do nie obecnych można mieć pretensje ale do obecnych ?
  Następna sprawa to
  Nie zauważyłem nikogo z PO, PSL, ale też z Solidarnej Polski, z PiS. Rozumiem, że te wszystkie partie mają krytyczny stosunek to zamordowania Narutowicza
  otóż z tych wymienionych nie wszyscy mają krytyczny stosunek do zamordowania Narutowicza oczywiście głośno w tv tego nie powiedzą nie są naiwni i głupi

 • slade1972

  Oceniono 1 raz 1

  Lemingi trzeba uczulać na podwyżki wieku emerytalnego, podatków i innych danin dla władzy. Uchwalanie skierowanych przeciwko społeczeństwu ustaw. Wprowadzania antypracowniczego kodeksu pracy itp. itd.
  Oraz na fakt, że Zielona Wyspa w Europie na czele, ale niestety gdy odwrócisz tabele.
  Gdzie Leming żyje to powinien zrozumieć z informacji, że lekarze nie chcieli przyjąć 10 miesięcznego niemowlaka z gorączką 40 stopni!
  A te stare dziadygi, wyleniałe propagandowe hieny niech straszą gdzie indziej!

 • slade1972

  Oceniono 2 razy 0

  Powiadają, że Kaczyński jest chory psychicznie! Ale to chyba Żakowski ma wielkiego fisia. Bo od jakiegoś czasu to gada i wypisuje brednie! No może te brednie gadać i wypisywać za srebniki, ale w takim przypadku musi im nadać więcej elegancji i dyskrecji bo inaczej wyglądają jak rojenia i omamy osoby chorej na głowę!

 • ami_lii

  0

  interesują bo nie da się na nich kapitału zbić.

 • ami_lii

  0

  Mają panowie rację, mam to gdzieś. Mam gdzieś Smoleńsk, In vitro, wszelkie akcje naszych polityków a Tuska, Kaczyńskiego i Palikota nie znoszę dokładnie tak samo. Interesowałoby mnie co kiedy znęcanie się nad zwierzętami będzie odpowiednio karane i kilka innych tematów, które nikogo nie

 • zoil44elwer

  Oceniono 1 raz -1

  Chadecki POPiS + katolicki PSL zbojkotowały rocznicę zamachu na Prezydenta RP2-G Narutowicza.Bo nie był "katolicki"?

 • kurtz71

  Oceniono 3 razy -3

  Panie Osiatyński, słuszne zdanie.

  Śmiercią Narutowicza grają post-totaliści w rocznicę zamordowania przez ich zbrojne ramię robotników w Wujku.

  Dlaczego Gazeta Wybrocza, zamiast pompować to wydarzenie i eksponować postaci post-komunistów i libertynów, nie przypomniała tej rocznicy ani słowem? Czy Gazeta Wyborcza popiera totalitaryzm?

  Co może być bardziej faszystowskiego niż wydanie rozkazu strzelania do robotników? Dlaczego nie można do dziś osądzić winnych? Pana Kiszczaka i Pana Jaruzelskiego?

  Pytanie nr 2. Czy antysemityzm jest zły gdy nazistowski a dobry, gdy komunistyczny?
  Mówię tutaj o Gen Jaruzelskim, który czyścił polskie wojsko z oficerów żydowskiego pochodzenia.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX