Kwestia rozdzielenia kościołów od państwa raczkuje. Jak równouprawnienie płci [LIST SŁUCHACZA]

Święto Trzech Króli. W Polsce masowo organizowano marsze, do większości z nich dołożyły się samorządy. Czy powinny? - Możemy sfinansować byle jaką religijną imprezę, uzasadniając, że taka przecież kultura, a do tego finansowanie kleru ma tradycję setek lat. Tyle że czasy się zmieniają - napisał jeden ze słuchaczy.
Samorząd się dorzuca do orszaku? Nie powinien. To nie jego zadanie [BLOG]

Możemy sfinansować byle jaką religijną imprezę, uzasadniając, że taka przecież kultura, a do tego finansowanie kleru ma tradycję setek lat. Tyle że czasy się zmieniają, rozumienie prawa się na świecie (przynajmniej tym bardziej cywilizowanym świecie) zmienia, wymyślono nawet Prawa Człowieka, które przecież od zawsze, teoretycznie zgodnie z ideami chrześcijańskimi, powinny być realizowane.

Podejście do religii i rozumienie w tym względzie roli państwa ewoluuje na wielką skalę od czasów reformacji, która do Polski prawie nie doszła w swoim czasie i, jak widać, do dziś nie dochodzi.

A podobne tradycje, jak chrześcijaństwo, mają w Europie i inne idee czy zjawiska. To są naprawdę dłuuugie korzenie naszej cywilizacji. Tradycje ma brak poszanowania kobiet, zwierząt czy bicie dzieci. Bardzo głęboko zakorzeniony jest nacjonalizm. Obywatele są nieuczciwi? To też tradycja.

Od tradycji chrześcijańskiej zgrabnie odejmuje się kościelne prześladowania wolnomyślicieli, palenie na stosach, inkwizycję, wojny, nazywając to skazami. Udział kultury chrześcijańskiej w kontekście praw kobiet i zwierząt uważa się za żaden, pomimo tego, że jest zasadniczy. Ba! Zależności w rozwoju gospodarczym zależą w bardzo dużej mierze od danej religii, o czym solidne opracowania istnieją już od dwóch wieków.

Nie mamy problemu, jako kraj, z rozdzieleniem sfery światopoglądowej w sferze faszyzmu czy komunizmu. Nie mamy problemu z określeniem, czy ustrój feudalny dla chłopa był dobry czy zły i co w zakresie Praw Człowieka można, a czego nie.

Jednak kwestie rozumienia równouprawnienia płci, orientacji seksualnych, koloru skóry itd. w Polsce dopiero raczkują. Niestety, o takim samym raczkowaniu możemy mówić w kwestii rozumienia neutralności światopoglądowej i rozdzielności Kościołów od państwa.

Czy dokładanie z publicznej kasy do ramadanu byłoby dla katolików akceptowalne, jeśli ich święta by nie były dofinansowywane? Czy w ogóle dokładanie do imprez o zabarwieniu światopoglądowym (dodam - innym niż katolicki), byłoby akceptowalne? W normalnej sytuacji? Nie. Żadnej religii i żadnego światopoglądu.

To jest religijna impreza, która, owszem, wpisała się w kulturę miasta i Polski, ale to nie jest żadne uzasadnienie, a tylko pokazuje mentalność, która, miejmy nadzieję, zmieni się jak najszybciej. Powodzenia, ateisto!

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (284)
Kwestia rozdzielenia kościołów od państwa raczkuje. Jak równouprawnienie płci [LIST SŁUCHACZA]
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 1015 razy 885

  Niebywałą klęską Polski, uwiedzionej charyzmą Jana Pawła II było zawarcie KONKORDATU....Zadziałał on niczym bomba z opóźnionym zapłonem, kiedy Jana Pawła II już zabrakło, a zabrakło również księży pokroju księdza Tischnera, a przecież takich wówczas było sporo.. Pojawił się natomiast Rydzyk, Głódź, Dziwisz, Machalski i ta cała plejada różnych "Natanków", skutecznie egzekwujących ten nieszczęsny konkordat w życiu politycznym i publicznym państwa, w przedszkolach i w szkołach, i w swoistym kościelnym "biznesie", niezupełnie (łagodnie mówiąc) zgodnie z naukami Ewangelii, a przeciwnie często jawnie promując nienawiść jak przy (rzekomej) obronie krzyża czy interpretacji przyczyn tragedii smoleńskiej...Co mają znaczyć wota z wraku w Częstochowie czy "ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie" powszechnie śpiewane w kościołach, albo organizowanie przez parafie jawnie antyrządowych demonstracji pod "księżycowymi" pozorami... Dlatego uważam że nic się w stosunku państwo-kościół nie da się już nic zmienić bez wypowiedzenia KONKORDATU, bo to co już Kościół w Polsce wyprawia w sferze działalności jawnie antypaństwowej oraz antyspołecznej (jak np. zwalczanie in vitro czy badań prenatalnych) przekroczyło już wszelkie granice...

 • niktwazny126

  Oceniono 584 razy 520

  KK bardzo zgrabnie wykorzystał przemiany ustrojowe i papieża- Polaka. Stanął u boku solidarności, gdy siętworzyła. Stworzył sobie obraz instytucji, ktora wspiera i chroni uciemiężonych i przesladowanych.Dzięki temu władze z nowego ustroju chętnie się z kościelnymi dostojnikami pokazywały (pokazują), a przy okazji oddawali, co tam sobie biskupi przypomnieli, że do kk należy. Po drodze gdzieś się zagubiła pomoc "uciemięzonym", za to znacznie wzrósl apetyt na wladze, na kasę, na decydowanie o wszystkim, na medialność i możliwość krytykowania tego, czemu z urzędnikami kościelnymi nie po drodze.
  Szans na rozdział nie widzę. Nie przy tych władzach, nie z tymi ugrupowaniami politycznymi. nawet jeżeli kk nie wywalczy sobie nic nowego ( np. matura z religii), to też z niczego nie zamierza rezygnować.

 • miroo

  Oceniono 535 razy 437

  Kultura i tradycja?

  Chrześcijaństwo niszczyło bezwzględnie kulturę i tradycję innych.... każda religia niszczy kulturę i tradycję innych...

  Do czasu powstania chrześcijaństwa nie było wojen religijnych - rzymianie i grecy nie narzucali bogów... nie napadano aby narzucić jakiegoś boga....

  dopiero chrześcijaństwo przyniosło wojny religijne i ludobójstwo religijne... to krwawa religia... ludobójcza... przez chrześcijaństwo zginęło więcej ludzi w liczbach bezwzględnych jak i procentowo niż dzięki hitlerowi, stalinowi oraz mao tse tungowi razem wziętymi....

 • akni21

  Oceniono 418 razy 356

  co to za święto dla Polaków? czy u nas są wielbłądy? czy są jacyś królowie? przecież to bajeczki dla dzieci i powinni takie orszaki przenieś do teatrzyku dla dzieci a nie finansować z naszych podatków jakieś ogłupiające procesje !!!!!!!!!!!!!!!!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 328 razy 270

  "....Od tradycji chrześcijańskiej zgrabnie odejmuje się kościelne prześladowania wolnomyślicieli, palenie na stosach, inkwizycję, wojny, nazywając to skazami...."
  ...no przecież nawet Galileusza przeprosili....czepiacie się. Za jakieś 500 lat się ucywilizują...Pogodzili się w końcu z drukiem..... już nie gniewają się na elektryczność, samochody, komputery, TV, RADIO....
  Dajmy im czas na dojrzewanie.

 • tytus14

  Oceniono 236 razy 146

  Pytanie powinno brzmieć , czy z naszych podatków wolno dotować kluby sportowe, durne imprezy ( sylwester we wrocławiu) krytykę polityczną, darmozjadów z wiejskiej , kościoła, rozdawane są nasze pieniądze które mogłyby zostać wykorzystane na poprawę jakości życia w Polsce.A tak ku... znowu podnoszą oplatyza przedszkola we wrocławiu.Żygać mi się chce na to wszystko, pie... nie robię już na tych jebanych nierobów

 • jami100

  Oceniono 150 razy 132

  Jeśli już coś krytykować, to samo wprowadzenie święta religijnego jako święta państwowego, co żaświadcza, ze mamy państwo wyznaniowe. A co tam marsze, trochę zabawy i tyle.

 • wanda43

  Oceniono 150 razy 124

  waaadza włazi w d00py klerowi katolickiemu, urzadza jakies imprezy cyrkowe, a ja mam za to płacic podatki???
  To skandaliczne!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX