"Ateiści winni ruiny Polski"? Prof. Obirek: To nadużycie. Biskup pomylił czas

- Biskup Pieronek pomylił czas. Nie zorientował się, że żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie mamy wolność opinii. Jego wypowiedzi są krzywdzące i niedopuszczalne - komentuje dla TOK FM wywiad bpa Pieronka prof. Stanisław Obirek. - Mam nadzieję, że druga strona nie będzie odpowiadać na nieodpowiedzialne słowa hierarchy - dodaje profesor.
Pieronek ma prawo gadać bzdury, ale nie może zabronić innym zabierania głosu [BLOG]

- Ateiści rządzili w Polsce przez dziesiątki lat. Mieli wszystko i co zrobili? Doprowadzili kraj do ruiny, całą Europę. Niech teraz siedzą cicho - powiedział biskup Tadeusz Pieronek w wywiadzie dla "Newsweeka".

"Nadużycie"

- Biskup Pieronek ma dar wypowiadania się w sposób metaforyczny - mówi prof. Stanisław Obirek, antropolog kultury. - Ale twierdzenie, że ateiści są źródłem nieporządku, jest grubym nadużyciem. Biskup Pieronek pomylił czas. Nie zorientował się, że żyjemy w kraju demokratycznym, gdzie mamy wolność opinii. Jego wypowiedzi są krzywdzące i niedopuszczalne - uważa prof. Obirek, zastrzega jednak, że to uproszczenie.

- Przeglądam internet i widzę, że Kościół jest zewsząd atakowany. To samo jest w prasie. W ostatnim roku na świecie zginęło więcej chrześcijan niż za czasów Nerona. To co, mam milczeć i mówić, że jest cacy? (...) Wystarczy zobaczyć jakąkolwiek wiadomość o Kościele i poczytać wpisy internautów, którzy gromadzą się jak kruki nad trumną - dodaje hierarcha.

Obelgi zamiast dialogu

Zdaniem prof. Obirka Kościołowi nie podobają się uogólnienia na jego temat, ale odpowiadają taką samą monetą.- Czy mamy do czynienia z pogłębianiem się przepaści między katolikami i Kościołem a ateistami?

- Polaryzacja stanowisk dotyczy nie tylko Polski. To jest okopywanie się na własnych pozycjach. Dochodzi do produkowania wroga na użytek debaty publicznej. Dialog z kolei wypierany jest przez obelgi - dodaje antropolog kultury.

- To smutne, że biskup, który słynął z umiejętności kompromisu, włącza się w ten proces polaryzacji - mówi prof. Obirek w rozmowie z TOK FM. - Mam nadzieję, że druga strona nie będzie odpowiadać na nieodpowiedzialne słowa hierarchy - dodaje profesor.

Media nakręcają

- To nie jest tak, że nie ma rozmów między ludźmi różniącymi się poglądami - zastrzega prof. Obirek. - Duża część odpowiedzialności spada na media, które potrzebują mocnego newsa. Opinia spokojna się nie przebije. To problem nas wszystkich - chętniej odnotowujemy wypowiedzi bulwersujące - dodaje.

Od biskupów powinniśmy wymagać więcej? Czuwania nad dialogiem? - Dialog i kompromis nie są dane na zawsze. Są hierarchowie kościelni, którzy zachęcają do rozmowy, dialogu, ale oni są mało obecni w mediach. W mediach przebijają się za to biskupi Tadeusz Pieronek, Józef Michalik czy Sławoj Leszek Głódź, którzy oponentów traktują w sposób pogardliwy - dodaje.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (149)
"Ateiści winni ruiny Polski"? Prof. Obirek: To nadużycie. Biskup pomylił czas
Zaloguj się
 • bodziosmrodzio99

  Oceniono 410 razy 382

  APEL DO PRAŁATÓW, KARDYNAŁÓW I BISKUPÓW !!!!!!!!!!!!
  Nadchodzi w
  Polsce fala mrozów. Mrozy w sposób szczególny dotykają ludzi
  bezdomnych, ubogich, opuszczonych. Chciałbym zaapelować do Was, duchownych o
  otwarcie drzwi swoich pałaców, domów parafialnych przypominających
  czasami rezydencje milionerów, o otwarcie drzwi bezdomnym. Albowiem byłem
  głodny a nakarmiliście mnie, byłem chory a uleczyliście mnie, byłem w
  więzieniu a odwiedziliście mnie. Niech słowa płynące z ambon z Waszych
  ust, nie będą tylko pustymi frazesami. Pokażcie temu społeczeństwu, że
  potraficie też dawać a nie tylko brać i brać. Otwórzcie drzwi
  Chrystusowi. Wolna Polska to pokolenie rodzących się bezdomnych
  dzieci. Wolna Polska to bieda, nędza, upokorzenie najsłabszych. Miliardy
  złotych przekazywane przez budżet państwa na utrzymywanie Waszych
  posiadłości, dostatnie życie nie licuje w kraju gdzie 26%dzieci idzie
  rano bez śniadania do szkół. Wydawanie na Was miliardów złotych w kraju
  gdzie emeryci nie wykupują leków ,gdzie renciści głodują nie jest zgodne
  z moralnością tak ludzką jak i chrześcijańską. Wy, ubrani w złocone
  ornaty, obwieszeni krzyżami z brylantami odganiacie żebraków od swoich
  kościołów żebrzących na chleb bo robią Wam konkurencję. Obłudne są Wasze
  działania w których rzekomo prowadzicie ochronki dla dzieci, domy dla
  samotnych matek. Zapominacie dodać ze za wszystkie Wasze działania płaci
  państwo, co więcej dając Wam w ten sposób utrzymanie. Nie ma co ukrywać-to
  rządzący naszym krajem od 1989r sprawili ze staliście się
  pazerni, obrzydliwie wręcz nachalni w pozyskiwaniu majątku. Nie interesuje
  Was ze w danym budynku mieści się żłobek, dom opieki społecznej czy
  przedszkole. Odbieracie wszystko co Wam się należy jak i wiele innego
  majątku z którym nic nie mieliście nigdy wspólnego. To rządzący tym
  krajem pozwalają Wam bezkarnie okradać ten kraj. Duchowni, moralnie
  jesteście puści. Jesteście pasożytami których utrzymuje głodujący emeryt, rencista. Wasza bezczelność, nie liczenie się z niczym i nikim sprawia że
  młode pokolenie odchodzi z kościoła. Stajecie się obiektem
  drwin. Dzielicie ludzi siejąc nienawiść wśród nich. Chcecie decydować o
  standardach moralnych społeczeństwami nie mając z moralnością nic
  wspólnego. To jest właśnie Wasza obłuda, fałsz, zakłamanie. Nie od dzisiaj
  wiadomo ze kler katolicki jest siedliskiem pedofilii na
  świecie. Zbrodniarze w sutannach są chronieni przez swoich
  przełożonych. Miliardy dolarów które wierni przekazali Wam na Waszą
  działalność, na pomoc ludziom biednym, ubogim ,musieliście wypłacić w
  wyniku wyroków sądowych za pedofilie księży. Ludzie dając na kościół dają
  na opłacenie wyroków. Trzeba o tym mówić głośno i wyraźnie. Pokory, pokory
  i jeszcze raz pokory.

 • niktwazny126

  Oceniono 373 razy 345

  Jasna sprawa. Toż ateiści winni są wszystkiemu (zdaniem kk). Takie czasy wredne, ze "ateiści" nic nie budują, więc czas ich odizolowac od władzy. Władza w ręce kk. Oni budują. Ogromne, pełne przepychu kościoły, wille- plebanie. Brawo. To teraz podnieście z ruin domy dziecka, szpitale, szkoły, może kilka fabryk. Zróbcie to nie dla ateistów, ale dla "swoich", mocno wierzących i praktykujących, i sypiących groszem, żeby kościoły też nie zmienialy się w ruiny.
  Dostoników bulwesują wpisy internautów ? Bo przyzwyczajeni do pochlebstw z każdej strony. Krytyka niewygodna? To może pora zacząć mysleć, dlaczego kk w Polsce jest tak szeroko krytykowany? I wnioski wyciągnąć.

 • ciemnyludd

  Oceniono 301 razy 283

  Dyskutowanie z biskupem PIERONKIEM ma tyle samo sensu, co niegdyś dyskutowanie z GOMÓŁKĄ.... Argumenty jednego i drugiego opierają się na PRAWDZIE OBJAWIONEJ, a czy ta prawda płynie z Moskwy czy z Watykanu ma naprawdę niewielkie znaczenie... Bo tam zawsze zamiast logiki jest gruby kij w zanardzu...
  Dlatego trzeba jak najszybciej ...WYPOWIEDZIEĆ... K O N K O R D A T !!!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 214 razy 196

  Z ateistycznym miłosierdziem wybaczam Pieronkowi, albowiem nie wie co mówi.

 • skynet1234

  Oceniono 211 razy 195

  Biskup, Księża i cały KK pomylił czas. Oni ciągle myślą, że Polacy żyją w Średniowieczu, można wciskać ciemnotę, grzmieć z ambony samemu mając nieźle za skórą.

 • gladysz15

  Oceniono 146 razy 134

  bp Pieronek jest sekowany wśród hierarchów kościelnych, więc swoją ostatnia wypowiedzią medialną chciał się jakoś uwierzytelnić wobec swoich kolegów biskupów. Jeśli patrzeć na ekscesy o.Rydzyka i medialną produkcję jego mediów oraz wypowiedzi ojców Paulinów z Jasnej Góry (choćby ostatnie do kiboli stadionowych i faszyzujących bojówkarzy pielgrzymujących na Jasną Górę) to jak przy tym milczeć i nie komentować zaangażowania kleru w politykę. Do tego jest to brudna polityka, którą trzeba potępiać, bo Kościól polski przypomina teraz czarne karty Kościoła z minionych wieków, kiedy warcholił, wzbudzał krwawe wojny i nienawiść wśród ludzi. Dzisiaj większość Polaków nie jest już ciemnym ludem, któremu biskupi mogą wmawiać absurdalne głupstwa. Jeśli hierarchowie Kościoła tego nie zrozumieja, tym gorzej dla nich i dla Kościoła.

 • birdy22

  Oceniono 117 razy 103

  Biskupi - książęta kościoła katolickiego. Najlepiej prezentują się w swoich operetkowych strojach. Operetka cechuje się komediową akcję więc Pieronek nie nie wychodzi z roli i trzyma się tego konwenansu.

 • swoisty123

  Oceniono 111 razy 33

  Wasza ekscelencjo. Ani ateiści, ani zwierzchnicy wiary katolickiej i kk nie doprowadzili do ruiny w Europie. Dlaczego zawsze to my mamy być oskarżani... Dlaczego nie doczepisz się do masonów, żydów spekulacyjnych rynek finansowy? Do nich zacznijcie się czepiać, bo w ateizmie nie ma na prawdę nic groźnego.

 • bushman14

  Oceniono 27 razy 25

  Jestem naturalnym ateistą. Ale nigdy nie byłem komunistą ani socjalistą. Za czasu komuny nawet chodziłem na "msze za ojczyznę" które kończyły się starciem z milicją. Nota bene - dziś uważam, że wtedy za mało rozumiałem historię o Krzyżakach ...
  Tak. Komuniści byli ateistami (przynajmniej teoretycznie). Ale ateiści nie byli komunistami! Przynajmniej nie wszyscy. Jeśli pan Pieronek twierdzi, że ateiści rządzili przez kilkadziesiąt lat i doprowadzili państwo do ruiny, to ja w sposób równie uprawniony powiem, że wcześniej rządzący chrześcijanie doprowadzili do rozbiorów Polski, do upadku potężnego państwa... To chrześcijanie zaprosili Krzyżaków do Polski, którzy zresztą też byli Chrześcijanami. To chrześcijanie byli hitlerowcami. I dalej można mnożyć przykłady... I tych przykładów jest o wiele więcej, bo zebrać je można z 1000 lat a nie z kilkudziesięciu...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX