Wielowieyska: Prokuratura atakuje sędziego? Niech lepiej łaskawie napisze apelację

- Jedyną drogą dla prokuratury zakwestionowania orzeczenia sądu jest apelacja. Niech prokuratorzy łaskawie ją napiszą i tam się wywnętrzą. Jakim prawem krytykują sędziego za to, że objaśnia wyrok? To kuriozalne - komentowała w "Poranku Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska oświadczenie prokuratury, która jest "zdumiona" aktywnością medialną sędziego Tulei.
Sędzia Igor Tuleya, który wydał wyrok na dr. G. za korupcję, w uzasadnieniu mówił. - Nocne przesłuchania, zatrzymania - taktyka organów ścigania w tej sprawie dr. Mirosława G. może budzić przerażenie. Budzi to skojarzenia nawet nie z latami 80., ale z metodami z lat 40. i 50. - czasów największego stalinizmu - dodał sędzia w uzasadnieniu wyroku.

Prof. Monika Płatek: Sędzia nazwał rzeczy po imieniu

Chodziło o sposoby przesłuchiwania pacjentów warszawskiego lekarza - w ich relacjach powtarza się to, że do przesłuchań dochodziło nocą. Mieli się czuć też zastraszani. "Straszyli mnie aresztem wydobywczym, nie wiedziałem, czy wrócę do domu": czytaj fragmenty zeznań>>

Zeznania świadków powtarzają się, są podobne i jest ich wiele.

"Niech prokuratura pisze apelację, a nie krytykuje sędziego"

Słowa sędziego Tulei oburzyły m.in. Mariusza Kamińskiego (b. szefa CBA) i Zbigniewa Ziobrę (b. ministra sprawiedliwości w rządzie PiS), zwłaszcza że sędzia swoje uzasadnienie tłumaczył dodatkowo również w mediach.

Prawda zabolała rycerzy IV RP [BLOG]

Również prokuratura ustami swojego rzecznika Dariusza Ślepokury wyraziła "zdumienie" aktywnością medialną sędziego Igora Tulei po wyroku. Według prokuratury sędzia "zdaje się świadomie łamać powszechnie obowiązujące w tym zakresie reguły i zwyczaje".

- To kuriozalne oświadczenie - oceniła Wielowieyska. - Ja pytam pana Dariusza Ślepokurę, jakim prawem on ocenia sędziego. Wydaje mi się, że dla prokuratury jedyną drogą zakwestionowania orzeczenia sądu jest apelacja. Niech prokuratorzy łaskawie ją napiszą i tam się wywnętrzą. Dla mnie kuriozalna jest krytyka sędziego za to, że objaśnia swój wyrok. Myślę, że to jest związane z tym, że prokuratura maczała swoje paluszki w tym stylu przesłuchań i jest to reakcja obronna. Najbardziej kuriozalne wydało mi się oświadczenie agenta Tomka, który mówił, że świadkowie sami się godzili na nocne przesłuchania - brzmi to groteskowo i strasznie - powiedziała Wielowieyska w TOK FM.

Agenci się naoglądali "Brudnego Harry'ego"

Porównania przesłuchań CBA do tego, co działo się w czasach stalinowskich, niezupełnie przekonuje dziennikarkę. - Mi się wydaje, że agenci naoglądali się filmów z Brudnym Harrym i skrzyżowali to z Jamesem Bondem. Uznali, że zastraszonych pacjentów i rodziny pacjentów można traktować jak gangsterów - komentowała w "Poranku Radia TOK FM" Dominika Wielowieyska. - To dowód na groteskowość i brak profesjonalizmu służb za czasów Mariusza Kamińskiego. Dziwię się, że brakuje głębszej refleksji ze strony prawicowych publicystów - dodała publicystka.

Krytyka sędziego Tulei dominuje nie tylko w prawicowych mediach, ale i w tabloidach, które solidarnie zaatakowały sędziego. - Tabloidy w swojej głupocie już wcześniej pisały różne głupstwa uwiedzione przez Ziobrę i Kamińskiego ("dr Mengele", "dr Śmierć") i dlatego dziś muszą iść w zaparte - stwierdziła Wielowieyska.

Kim jest sędzia Tuleya? Sylwetka>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
Wielowieyska: Prokuratura atakuje sędziego? Niech lepiej łaskawie napisze apelację
Zaloguj się
 • krukpl

  Oceniono 80 razy 76

  Pani Dominiko pominęła pani jednego krytykanta ,a mianowicie samego ministra sprawiedliwości Gowina

 • mela_1

  Oceniono 65 razy 63

  Prokuratura nie może inaczej...
  Bo sama jest umoczona w działania, sprzeczne z prawem. Jeśli prokurator uczestniczył w konwejerach ala PiS, jeśli dawali przyzwolenie na zastraszanie, szantażowanie i łamanie ludziom życia..,Jeśli dopuścili do śmierci kilkuset osób na skutek niebywałej nagonki w stylu neostalinowskim - to są winni w takim samym stopniu, jak Kamiński, Kaczyński i Ziobro.
  Prokuratura w Polsce powinna zostać "zdePiSizowana". Lech Kaczyński zaczął ją ustawiać pod partię swojego brata, Ziobro to dokończył, Seremet nie kiwnął palcem, by oczyścić ją z niedouczonych, załganych i absolutnie oddanych partii-żywicielce funkcjonariuszy.
  Jak działała prokuratura - już wiemy po nagonce na Tuleyę.
  Jak działa? Widzimy po zaniechaniach wszczęcia postępowań karnych wobec pomówień, oskarżeń i nawoływań do rokoszu w Państwie Polskim. NIE ROBI NIC.
  Więc albo znajdą się w prokuraturze przyzwoici ludzie i dokonają samooczyszczenia, albo niech "przyjdzie walec i wyrówna".

 • safelogica

  Oceniono 60 razy 56

  W całej sprawie wychodzi mądrość ludowa: "uderz w stół a nożyce się odezwą". Sędzia, zgodnie ze swoimi obowiązkami ma krótko uzasadnić motywy wyroku i to uczynił. Ale natychmiast odezwali się ci, którzy są za to odpowiedzialni: od Ziobry i Kamińskiego po prokuraturę.
  Jedyną kwalifikacją Kamińskiego na stanowisko państwowe była jego legendarna, harcerska uczciwość. Do dzisiaj nic nie wiadomo o jego doświadczeniu życiowym i zawodowym ani o kwalifikacjach i wykształceniu predystynujących go do tak odpowiedzialnej funkcji. Oczywiście wobec takich okoliczności nalezy się cieszyć iż nie było ofiar idących w setki wśród podejrzanych i świadków.
  Po akcjach z agentem Tomkiem doskonale widać, że chłopaki z CBA bawili się na całego a do tego, i nie tyle, że mieli dużo szczęścia, tylko że Polska to kraj spokojny.
  Gdyby ci agenci mieli do czynienia z bandziorami takimi jak np. w Meksyku to trup padałby gęsto a wyprowadzenie dr. G z oddziału odbyło by sie pod gradem kul i ilości ofiar idących w setki. Przecież agenci CBA ostrzeliwali by wszystko prewencyjnie. Tak robił "brudny Harry" i James Bond.
  Przypomnę, że agenci CBA są uzbrojeni po zęby lepiej niż komandosi w Iraku.
  Nikt z ludzi PIS nie rozumie naprawdę na czym polega korupcja ale z nią walczą. Podobnie jak niejaki Don Kichot ze strasznymi potworami...
  I śmieszno i straszno.....

 • andy18m

  Oceniono 61 razy 53

  A szef Krajowej Rady Sądownictwa przeprasza za słowa sędziego w uzasadnieniu wyroku.
  Takie to towarzycho (w większości).

 • white_lake

  Oceniono 43 razy 43

  w tej rozmowie rozbawił mnie do łez niejaki redaktor Stankiewicz, najpierw wzruszająco opowiadał, jak to jego rodzina dała jakiemuś lekarzowi 1000 złotych, kiedy umierał jakiś krewny, a potem - bez zająknienia - nazywa doktora G. łapówkarzem...
  a wszyscy rozmówcy gładko to przełknęli!!!
  skoro są dający, to muszą być i biorący, panie Stankiewicz, a pan jest ostatnią osobą, która ma prawo doktora G. tak nazywać!
  i jeszcze twierdzić, że pan go broni

 • 111nadhob

  Oceniono 35 razy 35

  Co u Jarosława ????/ Jak zwykle tchórz ???/ Jestem pewien, że powie , ze nic nie wiedział .!!!!!!!

 • du100

  Oceniono 26 razy 20

  w sprawie sawickiej - nie ma nic złego w pracy służb
  w sprawie bombera - mnóstwo wątpliwości i pytań np.czy służby nie" hodowały sobie sprawy by wybrać politycznie dogodny moment do jej ujawnienia"
  tacy są "niepokorni i niezależni"

 • passtorian

  Oceniono 5 razy 5

  Prokuratura w Najjasniejszej sie wyraznie rozbrykala. Od dawna zadaje pytanie, jak tych prokuratorow skutecznie kontrolowac i oczyszczac z niekompetentnych i oportunistow? Tam gdzie powninni zajac stanowisko , tam ich zbyt czesto nie ma , a tam gdzie nie powinni dokazywac tam czesto staraja sie grac pierwsze skrzypce.
  Mam wrazenie , ze sady wyzszej instancji powinny byc w stanie kontrolowac poczynania tej nieokielznanej bandy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX