"Tuleya wyszedł przed szereg? To prawda. Bo większości się nie chce"

- Wszyscy mówią, że Tuleya wyszedł przed szereg. Oczywiście tak jest, bo niestety norma jest taka, że jeżeli to nie jest coś bardzo grubego, sprawę zamiata się pod dywan. Sędzia Tuleya zrobił coś, co jest jego obowiązkiem - mówił w TOK FM Aleksander Pociej, senator PO i adwokat.
Podczas odczytywania uzasadnienia wyroku w procesie Mirosława G. sędzia Igor Tuleya ocenił taktykę organów ścigania jako "przerażającą" i budzącą "skojarzenia z czasami stalinowskimi". Sędzia zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury. Wniosek ma dotyczyć naruszenia procedur przez organy ścigania, a także podejrzenia składania fałszywych zeznań przez niektórych świadków.

Sędziego skrytykował były szef CBA Mariusz Kamiński. Z kolei prokuratura wyraziła "zdumienie" aktywnością medialną sędziego Igora Tulei po wyroku wobec Mirosława G. Według prokuratury sędzia "zdaje się świadomie łamać powszechnie obowiązujące w tym zakresie reguły i zwyczaje", co może burzyć zaufanie do prokuratury.

- Wszyscy mówią, że Tuleya wyszedł przed szereg. No oczywiście tak jest, bo niestety norma jest taka, że jeżeli to nie jest coś bardzo grubego, to sprawę zamiata się pod dywan. Sędzia Tuleya zrobił coś, co jest jego obowiązkiem - mówił w TOK FM Aleksander Pociej, senator PO i adwokat.

Co więcej, jak podkreślał Pociej, prokuratura powinna się wstrzymać z takimi komentarzami, bo dezawuują one zawiadomienie sędziego Tulei.

Wielowieyska: Prokuratura atakuje sędziego? Niech lepiej łaskawie napisze apelację >>

"Żyjemy w państwie, które może atakować obywatela"

- Sędzia Tuleya dokonał miażdżącej krytyki prokuratury. Prokuratur ma obowiązek bezstronnie oceniać znaczenie zdarzenia, a nie za wszelką cenę tak kierunkować śledztwo, aby potwierdzić postawioną tezę - przypominał.

- To, co powiedział sędzia Tuleya, dotyczy nas wszystkich. Stwierdził, że żyjemy w państwie, w którym można właściwie zgodnie z prawem atakować obywatela w sposób bezpardonowy. I to jest najważniejsza lekcja, którą trzeba będzie odrobić, w jaki sposób znaleźć zabezpieczenia przeciwko takiemu postępowaniu - podkreślił Pociej.

Jak mówił gość TOK FM, sądy bardzo często, znajdując dowody na przestępstwo w prowadzonych przez siebie sprawach, gdzie mają obowiązek zgłosić do organów ścigania, nie robią tego. - Muszą wtedy mały akt oskarżenia umotywować. Nie chce im się - krytykował adwokat.

Stalinowskie metody? "Musiał użyć mocnych słów"

Co z porównaniem metod służb do "stalinowskich"? - To jest pewna poetyka, ja bym tak nie powiedział, natomiast mogę zrozumieć sędziego. Przyzwyczajono, że aby jakiś problem stał się ważny medialnie, trzeba powiedzieć coś kontrowersyjnego. Gdyby nie użył tych słów, bardzo możliwe, że nie rozmawialibyśmy o tym problemie. A on nabrzmiewa od lat - zaznaczył Pociej.

Adwokat przypominał, że sędzia w sprawie Beaty Sawickiej dokonał oceny samego zdarzenia, a chwilę później dokonał oceny tego, czy działanie CBA w tamtej sprawie były polityczne czy nie. - Wtedy panowie Ziobro i Kamiński podkreślali, że sąd dał im cenzurkę, że oni nie działali politycznie, i to im się bardzo wtedy podobało - mówił Pociej, który był obrońcą społecznym Sawickiej.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (27)
"Tuleya wyszedł przed szereg? To prawda. Bo większości się nie chce"
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 88 razy 86

  dobrze, bardzo dobrze, coraz nas więcej, proszę o więcej takich głosów

  swoją drogą to niesamowite, jak ten niepozorny chudy okularnik wyrasta na bohatera, że jeden przyzwoity człowiek w Sodomie i Gomorze potrafi tyle zmienić!

  wyrazy szacunku dla pana sędziego T.

 • 111nadhob

  Oceniono 58 razy 56

  Brawo Sędzia Tuleya !!!!!! Przejdzie Pan do historii . A gdzie jest Jarek?????? Jak zwykle nic nie wiedział, jak nie wiedział o stanie wojennym. !!!!! Typowy tchórz !!!! Z jednym miał rację o Ziobrze. Ziobro wszedł na szczyt ................................. i spieprzył się na łep.

 • reksiozaur

  Oceniono 36 razy 36

  Jestem zachwycony postawą p. sędziego T. - odważna, odpowiedzialna, świadoma, rozumna, demokratyczna. Gdyby było więcej takich jednostek dawno pożegnalibyśmy ten komunistyczny, kolektywno-mafijny świat. A tak szlifujemy strae mechanizmy niestety.

 • alejaja53

  Oceniono 32 razy 32

  Brawo sędzio,takich nam potrzeba.

 • wondziadu

  Oceniono 32 razy 32

  Sędzia Tuleya ma niestety rację. Uważam że ten niepozorny z wyglądu człowiek a nawet orginalny zdobył dużą rzesze zwolenników po tej wypowiedzi. A co do aktów wdzieczności . To nawet nauczycielki w szkole nie powinny przyjmowac kwiatów. Chocby nawet dla tego że niektóre dzieci nie stać na te kwiaty . A jest wyścig , kto da lepszy bukiet .

 • czarna.beata

  Oceniono 32 razy 30

  "Tuleya wyszedł przed szereg? "I chwała mu za to...

 • ksiadztezczlowiek

  Oceniono 31 razy 29

  Panie Pociej zgadzam sie z wieloma pana zdaniami. Ale co mnie razi? Pana zdanie co do LUDZKIEJ WDZIECZNOSCI smieszy mnie. Przeciez to jest zawsze przynajmniej pierwszy krok do korupcji. W Niemczech jest prawny zakaz wreczania nauczycielom i przedszkolankom prezentow. Lekarz, ktory w niemieckiej klinice operowal moja zone, nie przyjal kwiatow, i powiedzial, ze albo je wezmiemy, albo on bedzie musial je wyrzucic do kosza.
  Dlaczego tak jest w Niemczech? Ano dlatego, ze to jest takie umilanie sie. Gdy nauczycielka dostanie prezent moze patrzec calkiem inaczej na ucznia i go faworyzowac. To samo jest w kazdym innym miejscu pracy. Kazdy wykonuje swoja prace i ma za to placone. Lekarz ma placone z moich skladek. Dlaczego prawie kazdy musi mu sie jeszcze ODWDZIECZAC? A jak ktos sie nie odwdzieczy, albo da za malo to bedzie w szpitalu gorzej traktowany?

  Przeciez to jest korupcja! Nigdy sie w Polsce nie zmieni, jezeli kazda wdziecznosc nie bedzie karana. Ludzie nie odpowiedni beda zajmowac stanowiska, dla naszej szkody, albo beda decydowac o sprawach w zaleznosci kto dal lepsza WDZIECZNOSC W PRZESZLOSCI, albo obiecuja w przyszlosci.

 • yellowsnow2

  Oceniono 23 razy 21

  Ten proces obnazyl to czym sie roznila IV RP od komuny. W komunie Polak mogl sie spodziewac takich zachowan ze strony SB w wolnej Polsce nie powinien.

 • kapitansiuwax

  Oceniono 19 razy 19

  To co on skrytykował dotyczy nie tylko Specjalnych służb ale też zwykłej policji, a jak głębiej się przypatrzeć to wymiaru sprawiedliości, urzędników i nawet innych zawodów. Pokazał oblicze Polaka pracującego - Dowartościowującego się swoim wykonywanym zawodem, chełpiącego się swoją zasadniczością i poczuciem wladzy związanym z hierarchią i stanowiskiem. Wszyscy jesteśmy jednocześnie wilkami i owcami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX