Dukaczewski: Żałuję, że sąd w sprawie Sawickiej nie wypowiedział się jak Tuleya

- Tuleya jest powściągliwy w formułowaniu opinii. Jeśli taka osoba wypowiada tak bardzo kategoryczne stwierdzenia dotyczące działań CBA, to należy się nad tym naprawdę bardzo mocno pochylić - mówił w TOK FM gen. Marek Dukaczewski, były szef WSI. Dukaczewski żałuje, że w sprawie Beaty Sawickiej sędzia nie zachował się podobnie.
Podczas odczytywania uzasadnienia wyroku w procesie Mirosława G. sędzia Igor Tuleya ocenił taktykę organów ścigania jako "przerażającą" i budzącą "skojarzenia z czasami stalinowskimi".

"Są sędziowie i sędziowie"

Gen. Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych, należy do tych, którzy pozytywnie oceniają zachowanie Igora Tulei. - Ogromnie żałuję, że w sprawie pani Beaty Sawickiej sąd nie ustosunkował się podobnie do faktów, które również w jej sprawie przechodziły i świadczyły o jaskrawym łamaniu prawa przez CBA - powiedział w TOK FM.

- A skąd pan to wie? Tam sąd nawet nie złożył zawiadomienia [do prokuratury - red.] - wtrąciła Janina Paradowska. - Właśnie to świadczy, że są sędziowie i sędziowie. Kiedy obserwowałem wypowiedzi pana sędziego Igora Tulei, uznałem, że jest to człowiek bardzo powściągliwy w formułowaniu opinii. Jeśli taka osoba formułuje tak bardzo kategoryczne stwierdzenia dotyczące działań CBA, to należy się nad tym naprawdę bardzo mocno pochylić - mówił w TOK FM.W maju 2012 r. Sąd Okręgowy w Warszawie skazał Sawicką na 3 lata więzienia za korupcję. Zdaniem obrońców byłej posłanki PO operacja CBA była nielegalna. Biuro nie miało przesłanek - wiarygodnej informacji o przestępstwie Sawickiej - nie powinno było więc wszczynać operacji przeciw niej. A inwigilację - przekonywali - wszczęto, rozbudzono uczucia kobiety (w akcji brał udział słynny "agent Tomek", dziś poseł Tomasz Kaczmarek) i wykorzystano do postawienia przed sądem.

- To nie ja byłam celem, tylko Donald Tusk, Grzegorz Schetyna, rodzina Wałęsów i nadzorujący służby poseł Marek Biernacki. To na nich się zasadzano. Ja to przeżyłam. Barbara Blida tego nie przeżyła. Andrzej Lepper tego nie przeżył - mówiła w ostatnim słowie Sawicka. Sąd odrzucił taką - polityczną - wersję.

"Nazwał rzeczy po imieniu"

Słowa sędziego Tulei wywołały falę komentarzy, głównie pozytywnych. Jerzy Stępień, były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego, uważa, żeTuleya użył adekwatnego określenia, karnistka prof. Monika Płatek podkreślała, że nie można mieć pretensji, że sędzia nazwał rzeczy po imieniu. Maria Teresa Romer, sędzia Sądu Najwyższego w stanie spoczynku, tłumaczyła, że trzecia władza ma prawo, a nawet czasem obowiązek zwrócić uwagę na niestosowne postępowanie innych władz. Także Krajowa Rada Sądownictwa oceniła, że ataki na Igora Tuleyę są "nie do zaakceptowania".

Te ataki formułuje m.in. szef CBA z okresu sprawy Mirosława G. Mariusz Kamiński, który uznał słowa sędziego za "niedopuszczalne". Z kolei prokuratura wyraziła "zdumienie" słowami sędziego Tulei.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (186)
Dukaczewski: Żałuję, że sąd w sprawie Sawickiej nie wypowiedział się jak Tuleya
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 303 razy 195

  Więcej takich sędziów, więcej takich ludzi. Gdyby wysocy urzednicy kierowali się prawem i rozumem, byłoby o wiele mniej dramatow. U nas się niestety własny interes i prywatne zyski liczą. Tym większe brawa dla pana Tulei.

 • peter-321

  Oceniono 305 razy 171

  Tymi metodami (stalinowskimi,m) PISowska banda zbirow z paranoikami Kaczynskim i Maciarewiczem wykonczyla polskie sluzby specjalne i nadal nastepcom charakter dyletantow.

 • sceptyk31

  Oceniono 206 razy 156

  W sprawie Sawickiej były podstawy do prowokacji CBA, chociaz zgadzam się że metody były podłe. Nikt nie wspomina o sprawie Leppera, tamta sprawa to najbardziej rażący przykład naruszenia prawa. Bo w sprawie Leppera nie było żadnych podstaw do wszczynania prowokacji, tam wykreowano przestepców czego CBA nie wolno robić. Ale kogo obchodzi jakis Lepper... Samo sledztwo prowadziła prokuratura w Rzeszowie i zrobiła co trzeba, czyli ten skandal zamiotła do kąta.

 • ciemnyludd

  Oceniono 181 razy 141

  Brawo ! Trudno się z tym nie zgodzić...No i jeszcze sprawa doprowadzenia do SAMOBÓJSTWA posłanki Blidy... To był w istocie stalinowski system, i nie ma znaczenia że teraz nie wyrywano paznokci tak jak wtedy... Tu wystarczyła alternatywa: ALBO BĘDZIESZ ŚWIADKIEM OSKARŻENIA ALBO OSKARŻONYM...jak w przypadku fingowania większości oskarżeń wobec doktora Garlickiego.... Ci którzy jeszcze pamiętają metody śledcze sowieckiego prokuratora WYSZYŃSKIEGO...nie mogą wyjść ze zdumienia że właśnie rząd Platformy Obywatelskiej jest przeciwny oddania tego całego PiS-owskiego draństwa DO TRYBUNAŁU STANU...

 • wersja_robocza

  Oceniono 180 razy 114

  Nie jestem wyborcą PO, ale gdzie byśmy byli, gdyby PiS nadal było u władzy?

 • adherent1

  Oceniono 121 razy 95

  Dobrze mówi Dukaczewski.
  Przestępstwo to jedno - poniżanie ludzi to drugie.
  Strzeż się także obywatelu przed podrzuceniem tobie torebki
  marychy przez zdolnego agenta służb - bo sąd będzie łaskawy
  i skarze nie za dilerkę a tylko za posiadanie.
  Owcy nic się nie stanie a wilka i sędzia się boi.

 • zapatero222

  Oceniono 45 razy 29

  Agentpwi Tomkowi i całej formacji CBA zabrać uprawnienia emerytalne za stosowanie metod stalinowskich w pracy operacyjno-śledczej.

 • mineyko

  Oceniono 56 razy 28

  Racja panie generale.
  Kto się wreszcie zabierze za przestępców jak Kaczyński, Ziobro, Kamiński, Święczkowski i im podobni?

 • zkris11

  Oceniono 19 razy 15

  "są sędziowie i sędziowie" jedyne prawdziwe zdanie dukaczewskiego, jak nam pasują to ok a jak nie to znaczy że są be. niezależność od władzy wykonawczej, śmiech

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX