Markowski: Nie mam złudzeń, czym była IV RP. Mam pretensje do jej następców

- Mam głęboką pretensję do tych, którzy nastąpili po IV RP, nic nie zostało rozwiązane - powiedział w TOK FM prof. Radosław Markowski. Dlaczego nie nastąpiło rozliczenie? - Oni mają wspólne biografie, najwięksi przeciwnicy są ze sobą na "ty". Jak przychodzi co do czego, jest taryfa ulgowa - uważa Adam Szostkiewicz. - PO również była w tym nurcie odnowy moralnej - dodał Paweł Wroński.
Nie milkną komentarze po wyroku w głośnej sprawie Mirosława G. Podczas odczytywania uzasadnienia Igor Tuleya ocenił taktykę organów ścigania jako "przerażającą" i budzącą "skojarzenia z czasami stalinowskimi". Szef CBA z okresu sprawy Mirosława G. Mariusz Kamiński uznał słowa sędziego za "niedopuszczalne".

Sędzia wytyka palcem metody, a cały rząd i koalicja milczą [BLOG]

- Ja nie mam złudzeń co do tego, czym była IV RP. Natomiast zaczynam mieć głęboką pretensję do tych, którzy nastąpili po IV RP, że do tej pory nic z tego nie zostało rozwiązane - krytykował w TOK FM prof. Radosław Markowski. Zdaniem politologa po IV RP należało uruchomić Trybunał Stanu. - Jest instytucją, która nadaje się właśnie do takich spraw. Jakie będzie orzeczenie, to inna kwestia - zaznaczył.

Przecież oni wszyscy są na "ty"

Adama Szostkiewicza z "Polityki" nie przekonuje popularny pogląd, że Jarosław Kaczyński nie jest przez PO zwalczany, bo jego zachowanie działa na korzyść partii rządzącej. Zdaniem publicysty problem tkwi gdzieś indziej:- Od 1989 z nielicznymi przerwami rządzi polską obóz solidarnościowy. To są ludzie, którzy mają wspólne korzenie, biografie, najwięksi przeciwnicy są ze sobą na "ty" - mówił. - Jak przychodzi co do czego, jest taryfa ulgowa nawet dla tych, którzy dzisiaj tak brutalnie zwalczają obecną ekipę - ocenia publicysta.

Jego zdaniem postawienie pytania o odpowiedzialność liderów IV RP może się na serio pojawić dopiero po zmianie pokoleniowej na scenie politycznej.

"Ci, którzy obalają reżimy, nie powinni budować nowych"

- Ja bym to kupował w pierwszych latach, później chyba już nie - odpowiedział prof. Markowski. - Natomiast to wskazuje na jeszcze jedną rzecz: ta wielka politologiczna prawda, która płynie z całego świata - ci, którzy obalają reżimy, nie powinni budować następnych. Po prostu ci, którzy mają mentalność podziemia, mentalność lojalności spiskowej i towarzyskiej, nie nadają się demokratycznej polityki instytucjonalnej. Kropka - powiedział w "Poranku Radia TOK FM" politolog.

"Nie mam pretensji do Ziobry i Kamińskiego"

- PO również była w tym nurcie odnowy moralnej. Przez pierwsze dwa lata rządów Platformy Mariusz Kamiński był szefem CBA pracującym w rządzie PO - przypomniał Paweł Wroński z "Gazety Wyborczej".

Jego zdaniem "wybuch wściekłości" po słowach Igora Tulei wynika z tego, że sędzia lepiej pokazał system IV RP niż "te wszystkie komisje, które siedziały w Sejmie na stołkach, zapuściły hemoroidy i nic z tego nie wyszło".

- Nie mam szczególnej pretensji do Ziobry i Kamińskiego, bo oni tacy są - mówił Wroński. - Mam pretensje do Jarosława Kaczyńskiego, bo on był politykiem, który w tym momencie trzymał wszystkie sznurki w rękach. To on ustawił ludzi o mentalności Robespierre'a, którzy nie powinni być na tych stanowiskach - krytykował dziennikarz.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (55)
Markowski: Nie mam złudzeń, czym była IV RP. Mam pretensje do jej następców
Zaloguj się
 • ciemnyludd

  Oceniono 127 razy 105

  Polską po PIS-ie już rządzą NASTĘPCY, ale tymi "następcami" nadal rządzi KOŚCIÓŁ....A ściślej ....Przenajświętsze Komitety Wyborcze w parafiach, które natchnione Duchem Świętym,najlepiej wiedzą którzy kandydaci w wyborach są dobrzy dla Polski oraz co najważniejsze, dobrzy dla SŁUG PANA BOGA na ziemi...Amen.

 • jk1962

  Oceniono 86 razy 74

  Komuna była zła ponieważ kradli i trzymali za mordy nie ci co trzeba i nie tych co trzeba. Po obaleniu komuny teraz kradną i trzymają za mordy ci co powinni, natchnieni duchem świętym.

 • jan.go

  Oceniono 59 razy 47

  IV RP nieślubne dziecko PO i PiS.

 • azazel66

  Oceniono 47 razy 35

  na prawdę wszystkie styropiany idżcie się leczyć piekło które nam zgotowaliście doprowadzi do tego, że zostanie nas 25 mln ludzi wróćcie z księżyca na ziemię !!!!!!!!!

 • benek231

  Oceniono 40 razy 26

  "To są ludzie, którzy mają wspólne korzenie, biografie, najwięksi przeciwnicy są ze sobą na "ty" - mówił. - Jak przychodzi co do czego, jest taryfa ulgowa..."

  Zgadza sie, ale to nie wszystko. Ci ludzie maja podobna mentalnosc. Nie ma wiec roznicy pomiedzy bylym ZCh-Nowcem z PiSu a bylym ZCh-Nowcem z PO. Swego czasu obydwaj dazyli do utrzymania panstwa policyjnego, tyle ze na uslugach kk, dla odmiany. I wlasciwej ideologii. Kontynuacja metod bezpieki nie zrobi wiec na tych panach najmniejszego wrazenia. No bo coz niby w tym zlego, ze organa staraja sie dociec prawdy? Pod tym wzgledem Niesiolowski niewiele rozni sie od Macierewicza. Oni doskonale sie rozumieja.

 • erhapl

  Oceniono 27 razy 25

  @jk1962
  >Komuna była zła ponieważ kradli i trzymali za mordy nie ci co trzeba i nie tych co trzeba.

  Tamtym wydawało się, że ICH władza NIGDY nie przeminie, dlatego kradli dłuuugo, powoooli i spokooojnie… Dziś świat się kręci dużo szybciej toteż trzeba się spieszyć.

 • bezspokoju

  Oceniono 26 razy 20

  Gowin i biskupi czuwają. A może to biskupi mając Gowina czuwają i kontrolują? Jak jeszcze długo?

 • miroo

  Oceniono 10 razy 8

  Przecież PO i PiS to jedno i to samo...

  Dlatego pisowcy tak dobrze się w PO dobrze czują...

  Prawica katolicka - tylko modlić się, kłócić, robić zamieszanie i popisywać niekompetencją potrafią....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX