Maziarski: PiS i eurosceptyczna prawica jak wyznawcy Swarożyca

Z okazji rocznicy powstania styczniowego PiS szykuje na jutro ?procesję? ulicami Warszawy. - Narzucili Polsce temat rozmowy, to wielkie zwycięstwo - komentował w TOK FM Wojciech Maziarski. - Ale jeśli ja miałbym szukać analogii historycznych, to bym powiedział o Mieszku I, który wbrew eurosceptykom przyjął chrześcijaństwo. A PiS i eurosceptyczna prawica to wyznawcy Swarożyca - dodał publicysta.
22 stycznia politycy będą świętować 150. rocznicę powstania styczniowego. Jest uchwała parlamentu. Swój program obchodów przygotował też prezydent. Własne uroczystości (m.in. z "procesją" ulicami Warszawy) przygotowuje PiS.

Zdaniem Wojciecha Maziarskiego z "Gazety Wyborczej" to jest wielkie zwycięstwo prawicy. - Narzucili Polsce temat rozmowy. To był ich pomysł, by tej rocznicy nadać taki rozgłos i znaczenie - uważa publicysta.

Mieszko, Swarożyc i Światowid dobrą analogią

- Każdy rodzaj edukacji historycznej jest pożyteczny. Natomiast za tą całą naszą debatą kryje się jakieś takie niewypowiedziane, a może przez część prawicy wypowiedziane wprost stwierdzenie, że doświadczenia powstania styczniowego niosą jakieś niezwykle ważne przesłanie dla Polski w roku 2013. A moim zdaniem to bzdura - komentował Maziarski.

- Jeżeli miałbym szukać analogii historycznej, jakie wydarzenia niosą żywe treści, tobym powiedział, że Mieszko I. Władca, który przyjmował chrześcijaństwo i podejmował decyzję o wejściu w obręb cywilizacji zachodniej, wbrew oporowi eurosceptyków, którzy mówili, że wartości narodowe, nasza pogańska tożsamość, nie przyjmujmy chrześcijaństwa itd. PiS i prawica ta eurosceptyczna to wyznawcy Swarożyca i Światowida, którzy domagają się, by nie przyjmować europejskiego chrześcijaństwa. I tu jest żywa analogia historyczna - mówił publicysta.

Szwecja naszym wrogiem - bo potop

- Czekam na artykuł o tym, że największym wrogiem geostrategicznym Polski jest Szwecja. To naturalne, czasy potopu są świeże. Powinniśmy wyjść z Unii, nie możemy być z nimi w jednej organizacji - ironizował Bartosz Węglarczyk z "Rzeczpospolitej".

Zdaniem Jarosława Gugały planem PiS jest szukanie takich zjawisk, które mogą spolaryzować opinię publiczną. - Polacy się chętnie polaryzują na każdy temat. Wtedy wystarczy ustawić się po tej właściwiej patriotycznej stronie - opisywał dziennikarz.

Według Gugały PiS musi szukać kolejnych tematów do polaryzacji. - Bo główny temat polaryzacyjny, czyli katastrofa smoleńska... no na tym koniu już długo nie pojadą, dlatego że dochodzimy do momentu prawdy - ocenia.

- Głęboka jest pana wiara - skomentowała Paradowska.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (134)
Maziarski: PiS i eurosceptyczna prawica jak wyznawcy Swarożyca
Zaloguj się
 • majorek355

  Oceniono 266 razy 226

  Polska prawica ma taką mentalność jak polski kler wraz z hierarchami kościelnymi: w pelni korzystać z osiągnięć cywilizacyjnych XXI i tkwić głęboko we wczesno średniowiecznych przekonaniach i dogmatach.

 • macdorka

  Oceniono 234 razy 212

  Kaczyński na ministra sportu!
  Nikt tak jak on nie zadbał o ruch starszych ludzi. Co okazja to marsz:) Brawo!

 • ojciec.scholastyk

  Oceniono 191 razy 159

  Metafora ze Swarożycem jest przepięknej urody aczkolwiek nie jestem do końca pewien co sam Swarożyc na to...
  ...jednakowoż jestem pewien że Lelum i Polelum powinno zastąpić Orła w logo PiS.../a już na pewno w Gapolu- organie tej wesołej partyi/...

 • saidakbar

  Oceniono 159 razy 131

  przecież wszyscy wiedzą (poza baranami wyborcami) że prawica jest zacofana średniwiecze to dla nich szczyt rozwoju

 • klara551

  Oceniono 155 razy 127

  Szanowny komentatorze gdybyście nie rzucili się na temat obchodów jak pies na świeże mięso to nawet pies z kulawą nogą by o tym nie wiedział.To wy zamiast samodzielnie szukać tematu łykacie gotowce PiS jak kluski i jeszcze się dziwicie,że o tym głośno.Ciszej panowie nad pisową chucpą choćby przez kwartał. Naprawdę my czytelnicy czy słuchacze nie potrzebujemy tłumaczenia co PiS miał na myśli,my wyrośliśmy już z wiek szkolnego gdy wy dalej jak uczniaki komentujecie, omawiacie podrzucone przez PiS tematy zastępcze.

 • bezspokoju

  Oceniono 120 razy 108

  Po 150-latach chcą wygrać, moralnie. Te siedem przegranych wyborów nie nauczyło pajaców pokory. Nie chcą widzieć tego, że WYBORCY poznali się na zakłamanych hipokrytach i głosują tak, jak głosują. Ta bawiedź nie wierzy w nic, ani w Allacha, ani w Jezusa, ani w innego proroka, bo każdego potrafi zochydzić. Ta bawiedź wierzy tylko w takiego Boga, który da im mamonę i władzę nad innymi, i każde powstanie będzie tylko ŚRODKIEM do władzy i mamony.

 • defhead

  Oceniono 96 razy 82

  Jezeli zaczyna brakowac argumentow i zdrowego rozsadku,zawsze mozna zastapic to niewyparzona geba i pochodnia w dloni na miejskich spedach. Elektorat PiS za wszelka cene stara sie udowodnic,ze dorosl juz mentalnie i intelektualnie do poganskich kadzidelek i tolerowania jedynej ,slusznej wladzy,ktorej nie moze sprawowac nikt inny,jak tylko Jaroslaw zwany Nieomylnym :-) Jeszcze wam to wyjdzie bokiem.

 • mydeer

  Oceniono 79 razy 71

  A g...o narzucili!

  Kazał ktoś wam, dziennikarzom, brać to Powstanie Styczniowe i wałkować na wszystkie strony? No kazał ktoś?! Można je było po prostu zostawić prawicy, niech sobie organizuje te obchody jeśli ich to cieszy. Ale nieeee, każdy komentator, nieważne czy dysponujący wiedzą historyczną, musiał się w mediach pochwalić że i on ma swoje zdanie a jest ono takie, siakie czy owakie. Zamiast zająć się poważniejszymi tematami, np. hamującą gospodarką i faktycznym spadkiem zarobków...

  Nie jęczcie że wam ktoś, biedaczkom, "narzuca" tematy, bo czyta się to po prostu żałośnie.

 • r1111111

  Oceniono 25 razy 19

  "22 stycznia politycy będą świętować 150. rocznicę powstania styczniowego. Jest uchwała parlamentu."
  Litewski Parlament rok 2013 uchwalił Rokiem Powstania Styczniowego.
  Nasz uchwalił zalecenie świętowania.
  Tylko Senat stosowną rzecz uchwalił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX