"Ziemkiewicz wyrasta na lidera narodowców. Odradzanie ruchu budzi strach"

- Rafał Ziemkiewicz wyrasta na lidera narodowców. Ten odradzający się ruch budzi we mnie strach - przyznała w TOK FM Dominika Wielowieyska. - Jego poglądy są nieprzyjemnym zaskoczeniem - komentowała Agata Nowakowska. - Wracanie do języka uprzedzeń, nawet na zasadzie historycznego sentymentu, jest bezsensowne - uważa Piotr Zaremba.
Rafał Ziemkiewicz podczas spotkania z czytelnikami w Szczecinie przekonywał, że endecki antysemityzm nie miał tak naprawdę podłoża rasowego, ale wynikał z rywalizacji ekonomicznej. - Getta ławkowe, o których się mówi, sprowadzając do tego całą tradycję, to były sprawy czysto ekonomiczne, żadne rasowe androny typu niemieckiego nie miały nigdy żadnego zakorzenienia w polskim myśleniu - twierdził Ziemkiewicz. Słowa publicysty skrytykował Dawid Wildstein: - Dowiedziałem się, że międzywojenni Żydzi, w tym moi przodkowie, na wyższych uczelniach to była skorumpowana sitwa zdegenerowanych karierowiczów - pisał.

Ziemkiewicz liderem narodowców?

Publicyści wrócili do sprawy w "Poranku Radia TOK FM". - Nagle Rafał Ziemkiewicz urasta do roli lidera narodowców, których uważaliśmy jednak za pewien margines polityczny. A Ziemkiewicz jako prawicowy celebrytachce być liderem intelektualnym, jak twierdzi w wywiadzie dla fronda.pl. Ten odradzający się ruch narodowy we mnie budzi trochę strach - przyznała prowadząca "Poranek" Dominika Wielowieyska.

- Powinnaś być zachwycona - rzucił Piotr Zaremba z tygodnika "W sieci". Jego zdaniem, gdyby narodowcy zdobyli kilka procent poparcia, to rozbiłoby prawicę. - Jeżeli ktoś źle życzy prawicy, zakładam, że ty dobrze nie życzysz, to jest to zjawisko pozytywne - skomentował publicysta.

- Po drugie, spełniłaby się wreszcie hodowana przez was, przez Adama Michnika i "Wyborczą", wizja endeckiej prawicy. Do tej pory endeckość nie odgrywała istotnej roli po stronie prawicy. Gdzieś się pojawiały na obrzeżach - mówił. - Przypisujesz nam intencje, których nie mamy - odpowiedziała Wielowieyska.

Wracanie do języka uprzedzeń - bez sensu

Zaremba zaznaczył, że nie słyszał prelekcji, a o ocenie mogą decydować nawet pojedyncze słowa. - Jeśli jednak było tak, jak mówisz, to Ziemkiewicz użył dużego uproszczenia. Nie zgadzam się z takimi poglądami - mówił w TOK FM.

Publicysta nie pochwala prostego odtwarzania przedwojennych kierunków politycznych. -Teraz konfliktu narodowościowego na uczelniach, w handlu czy w zawodach nie ma. Wracanie do języka uprzedzeń, nawet na zasadzie historycznego sentymentu jest bezsensowne. Prawica powinna się integrować wobec współczesnych celów - uważa."Ziemkiewicz skazuje się na margines"

- Poglądy Rafała Ziemkiewicza są nieprzyjemnym zaskoczeniem - ocenia Agata Nowakowska. - Rozumiem, że Ziemkiewicz usiłuje jakoś wejść do polityki. Wydaje mi się, że nie tylko w roli intelektualnego guru, ale bardziej czynnego polityka. Postanowił więc się poddać fali widocznej 11 listopada, ale z takimi poglądami Ziemkiewicz sam siebie skazuje na margines - uważa dziennikarka "Wyborczej".

Nowakowska nie sądzi, aby narodowcy byli silnym środowiskiem. - To nie Adam Michnik wyhodował endecję, tylko jest grupa ludzi, która by takim poglądom przyklasnęła. Natomiast czy powstanie taka reprezentacja polityczna takiej grupy? Bardzo wątpię - przewiduje.

Nowa endecja? Kamiński, Giertych, Sikorski...

- Ziemkiewicz zawsze był endekiem, to nie jest tajemnicą - przypomniał Andrzej Stankiewicz z "Wprost". - Wydanie jego ostatniej książki, "Myśli nowoczesnej endeka" jest efektem frustracji w związku z tym, co się dzieje w PiS. Tam Ziemkiewicz jasno mówi, że PiS jest z innej tradycji, tradycji piłsudczykowskiej. Przekonuje, że nie rozumie ataków PiS na zapowiedzi powstania ugrupowania narodowego. Czy ma ono szanse? Trudno powiedzieć - mówił dziennikarz.

Stankiewicz zaznaczył przy tym, że myślenie o stworzeniu nowoczesnej endecji "nie jest wyłącznie myśleniem paru szaleńców i emerytowanych polityków jak Artur Zawisza". - To, co się dzieje wokół Radka Sikorskiego, Romana Giertycha, Michała Kamińskiego to jest dokładnie to. Myślenie o nowej endecji - uważa.

Nie zgodził się z nim Zaremba: - Endeckość Giertycha wydaje mi się dość problematyczna. Sikorski w ogóle w to nie wchodzi. To raczej salonowa próba szukania sobie miejsca - ocenia. - Jeśli ktoś stworzy taką partię, to raczej ludzie autentyczni: Winnicki, Zawisza czy Ziemkiewicz mają większą szansę na to, bo przez młodych zbuntowanych ludzi być odbierani jak liderzy - przekonywał w TOK FM.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (77)
"Ziemkiewicz wyrasta na lidera narodowców. Odradzanie ruchu budzi strach"
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 61 razy 31

  Oj tam... Za chwilę się pokłócą, poobrażają, powyzywają od Żydów, podzielą na kilkanaście dwuosobowych "prawdziwszych" od pozostałych ugrupowań i będzie spokój. Nie ma co strzępić języka, bo jeszcze pomyślą, że są czymś istotnym.
  --
  parada karzełków

 • jezierskiadam

  Oceniono 71 razy 23

  Zacznijmy od Maksymiliana Kolbego. Był kimś w rodzaju przedwojennego Rydzyka. Pionierem w wykorzystywaniu mediów do katolickiej ewangelizacji. Bazował między innymi na antysemityzmie. Jego wydawnictwa biły rekordy nakładów i wpływu politycznego na społeczeństwo.

  Czy wierzył w brednie, które wypisywały jego wydawnictwa?

  Myślę, że nie we wszystkie.

  Jakie motywy nim kierowały? Nie wszystko należy oceniać jednoznacznie negatywnie. Zapoznanie się z twórczością Maksymiliana Kolbego wskazuje na to, że chciał również chronić przed nadużyciami dokonywanymi przez środowiska zdominowane w II RP przez Żydów. Motywować katolików do aktywności politycznej i gospodarczej. Itp.

  Kiedy znalazł się w Obozie Auschwitz, zobaczył jakie efekty przyniosła wieloletnia propaganda antysemicka, w której czynnie się udzielał. Maksymilian popełnił samobójstwo.„ Oddał swoje życie za życie innego więźnia”. Tak to ujmuje katolicka hagiografia. Zrobiono z niego świętego. W towarzystwie innych świętych nie wyróżnia się specjalnie brakiem etyki. Mamy znacznie gorszych. Także autorstwa JP2.

  Wiecej: www.eioba.pl/a/3tgz/antysemityzm-w-polsce#ixzz2Ih5H2Yqy

 • wmc-33

  Oceniono 59 razy 21

  Ziemkiewicz nawet na czele samego siebie nie stanie, bo się wewnętrznie poróżni i obrazi.

 • saidakbar

  Oceniono 48 razy 18

  coż za dziwne czasy każdy chce stać na czele idiotów :)jaki tytuł posiądzie taki ktoś naczelny matoł?

 • bogoria11

  Oceniono 53 razy 17

  Poziom dyskusji równy depresji Morza Martwego. Wyciąganie trupów z początków XX wieku i próba ich dopasowania do początku XXI. Groteska. Czyli nadal tkwimy w polityce historycznej i prawie 100-letnim zapóźnieniu. A to Polska właśnie. Publicysta Ziemkiewicz pasowany na nowego Romana Dmowskiego, choć warunki działania tego ostatniego były zupełnie inne niż obecnie. Chyba że przyjmiemy optykę PiS i założymy, że III RP to kondominium. Wtedy pogadać można. Ale to będzie już kompletne bredzenie. Paranoja Jarosława ma pewien powab i on jest w polityce ponad 30 lat, Ziemkiewicz to taki sobie pisarczyk, ale bez charyzmy obłąkanego Jarosława. Kolejne pogłębianie tematów skrajnie wyczerpanych, podobne do pasowania niedawno posła Zawiszy na nowego wodza skrajnej prawicy, czytaj faszystów. Moda na Zawiszę minęła, teraz na topie Ziemkiewicz. Sposób na popularność w gronie publicystów? A zachwalić z grubej rury jakiś tekst antyżydowski i gotowe! Jacy publicyści, tacy i idole...

 • rabingoldblatt

  Oceniono 68 razy 16

  Dominika sie ostro nudzi.

  W związku ze smiercią "matki królów" nie może "przywalić" Jarosławowi "Zawsze Dziewicy i Wielkiemu Zakonspirowanemu Opozycjoniście' Kaczyńskiemu, bo jest zbyt dobrze wychowana i wie że teraz to nie wypada. Ale "wróg" musi być. I to oczywiście po prawej stronie:))) Wiec metodą eliminacji wypadło na Ziemkiewicza. Nie PiSuar ale ciemne jądro prawicy. I tak miękka buła i przeciętny dziennikarz w materiałach Dominiczki urósł na przebiegłego, wyrachowanego dowódcę ciemnych prawicowych mocy. Chociaż jedynym działaniem nad jego gledzeniem powinna być spuszczona zasłona milczenia.

  Widać ze nuda potrafi nawet inteligentnych ludzi zmusic do pisania głupot. Dominiczka spoko. Jeszcze kilka dni i bedziesz znów mogła sie na Jarku skupić:))))

 • drupal

  Oceniono 107 razy 11

  "z takimi poglądami Ziemkiewicz sam siebie skazuje na margines"

  Ma być jak stado lewackie, które w sprawie poglądów stosuje czysty darwinizm i dopasowuje się do środowiska, bo najważniejsze jest przetrwanie? (żeby nie było wątpliwości, mam tu na myśli zarówno wyznawców PiS jak i GW)

  Pani słowa są prorocze, ale się Pani zdziwi, kiedy Pani proroctwo się zrealizuje: na marginesie znajdzie się cała jawna i krypto-lewica od PiSu po PO, PSL, SLD i Palikota.

  I nie potrzeba do tego żadnych rewolucji, wystarczy zwykła wymiana pokoleń.
  Oraz uważne przypatrywanie się temu, co ta lewica zrobiła z Zachodniej Europy.

 • oswiecony19

  Oceniono 8 razy 4

  Szwajcarskie standardy w Polsce? Warto? Przecież i tak wyląduje w koszu. A może jednak? youtu.be/_an_QfL-HJI Powstała akcja: Obywatele Decydują. Uwaga - bez cenzury

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX