Bp Pieronek lekceważy pedofilię? "To była emocjonalna wypowiedź, może źle zrozumiał pytanie"

- Uderzyło mnie to, że biskup sugerował, iż mówienie o pedofilii wśród duchownych to efekt odgórnego planu, który ma zaszkodzić Kościołowi - komentuje Ekke Overbeek, autor książki "Lękajcie się", o pedofilii w polskim Kościele. Bp Tadeusz Pieronek w "Kropce nad i" powiedział: Benedykt XVI zmagał się z większymi problemami niż pedofilia. Te słowa wywołały zdumienie. Jak rozumieć tę wypowiedź?
- Benedykt XVI zmagał się z o wiele większymi tematami niż pedofilia - dbał o to, żeby ludzie żyli zgodnie z przykazaniami bożymi. Sprawa pedofilska była na świecie, jest i będzie. Żadna siła nie powstrzyma człowieka od tego, żeby korzystać z możliwości, jakie daje człowiekowi wolna wola i do czego go pchają namiętności. - Zwróćmy uwagę na coś innego: ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą, ileż dokonują gwałtów, zabójstw, różnego rodzaju przestępstw. Widzi się tylko to, co jest tą złą przypadłością u księży. Trzeba też widzieć belki we własnych oczach, zanim się dostrzeże te niewielkie elementy w skali światowej u tych, których chce się wystawić na pośmiewisko - powiedział w "Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek, podsumowując w programie Moniki Olejnik problem pedofilii w Kościele . Papież ogłosił, że odchodzi ze stanowiska, bo czuje się zbyt słaby.

Przypadki pedofilii wśród księży, a także wieloletnie tuszowanie tego zjawiska przez Kościół, wstrząsnęły m.in. Irlandią i Stanami Zjednoczonymi. Papież Benedykt XVI wielokrotnie przepraszał za przypadki molestowania i tuszowania tego.

Szymon Hołownia, dziennikarz i publicysta zajmujący się tematyką religijną. Przez pięć lat był dyrektorem programowym Religia.tv

Biskup Pieronek w tej emocjonalnej wypowiedzi dał do zrozumienia, że nie jest zwolennikiem pogodzenia się z tezą, że Kościół jest organizacją pedofilską. A to pobrzmiewa w wypowiedziach wielu publicystów. Problem pedofilii jest stary. Grzech się zdarza, ta słabość ludzka będzie się pojawiała. To, co jest najważniejsze, to to, żeby ludzie wierzyli w Boga, a to pomoże walczyć z grzechem. W najbliższych latach będzie pojawiało się coraz więcej informacji o przypadkach pedofilii, bo zaczęło się o tym mówić. Ale to nie jest tak, że Kościół jest przeżarty pedofilią. Bo nie jest. I w tej kwestii zgadzam się z biskupem.


Ekke Overbeek, autor książki o pedofilii w polskim kościele "Lękajcie się"


Zaskakujące jest to, że biskup nazywa problem pedofilii w Kościele 'marginalnym', podczas gdy Watykan mówi o wadze problemu i o konieczności zadośćuczynienia ofiarom i pomocy dla nich. Najbardziej uderzyło mnie to, że biskup Pieronek sugerował, że mówienie o pedofilii w Kościele to efekt jakiegoś odgórnego planu, aby zaszkodzić Kościołowi. Kolejny raz też użył argumentu, że nie tylko wśród księży zdarzają się pedofile. To są zawsze te same argumenty, które nijak mają się do sedna sprawy - że Kościół powinien rozliczyć się z tym problemem. Zresztą biskup sam nawiązał do biblijnego cytatu o belce we własnym oku.

Marek Zając, dziennikarz "Tygodnika Powszechnego"

Znam biskupa Pieronka i zapewniam, że jest ostatnią osobą, która problem pedofilii w Kościele mogłaby lekceważyć. Przypadki molestowania w Kościele będą się zdarzały i grzech będzie miał miejsce. Trzeba z bólem to powiedzieć. Każdy przypadek jest karygodny i zawsze jest o jeden za dużo. Problemem było to, że w wielu kościołach lokalnych prowadzono politykę ukrywania takich przypadków. A cierpienie ofiar było na dalszym planie. Benedyktowi XVI nie można odebrać tego, że zrobił wiele, by przypadków wykorzystania seksualnego dzieci przez osoby duchowne i ich tuszowania było jak najmniej. Ale jeśli się coś takiego zdarzy, to nie można mówić, że Benedykt XVI nie poradził sobie z pedofilią w Kościele. Być może biskup źle zrozumiał pytanie dziennikarki, stąd jego emocjonalna wypowiedź.

Dr Andrzej Depko, seksuolog

Zaburzone preferencje u osób duchownych będą się utrzymywały, jeśli Kościół nie zmierzy się z problemem. Problem pedofilii w Kościele będzie trwał tak długo, jak długo będzie wypierany problem seksualności ludzi, którzy idą do seminarium. Ukrywanie przypadków pedofilii daje możliwość, że kolejne osoby będą krzywdzone.O. Dariusz Kowalczyk, jezuita

To jest po prostu zwrócenie uwagi, że pedofilia jest poważnym problemem społecznym, i że jeśli ktoś chce o pedofilii poważnie pisać i na serio z nią walczyć, to musi pisać o całym fenomenie, a nie skupiać się na przypadkach dotyczących księży katolickich. Kilka lat temu Kongres Stanów Zjednoczonych opublikował raport, z którego wynika, że na 10 tys. przypadków pedofilii 3 przypadki dotyczyły księży. Oczywiście tych 3 księży, to wielka tragedia dla wspólnoty Kościoła. Nie chodzi więc żadną miarą o usprawiedliwianie tych 3. CZYTAJ WIĘCEJ>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (91)
Bp Pieronek lekceważy pedofilię? "To była emocjonalna wypowiedź, może źle zrozumiał pytanie"
Zaloguj się
 • arta5

  Oceniono 285 razy 261

  jeszcze raz, bo np p. Hołownia i abp Pieronek uparcie odmawiają zrozumienia, co się mówi o pedofilii w kościele:
  nie chodzi o samo zjawisko, ALE O REAKCJĘ TEJ INSTYTUCJI NA NIE
  uporczywe zamiatanie sprawy pod dywan latami

 • niktwazny126

  Oceniono 172 razy 166

  Pedofilia nie jest problemem marginalnym. Jest bardzo poważnym problemem, a jej wystepowanie uderza w najslabszych. I naznacza na całe życie. Biskupi powinni stanąć na czele walki z pedofilią, a rozpocząć od oczyszczania swoich szeregów. Zamiatanie pod dywan, udawanie, że problemu nie ma, przenoszenie księdza- pedofila w odległe "od spalonych" rejony sprawy nie zalatwia.

 • krebs06

  Oceniono 162 razy 154

  Zarówno wypowiedź Pieronka, wcześniejsze o kilka dni stanowisko rzecznika episkopatu w sprawie książki „Lękajcie się „ a także stanowisko episkopatu w sprawie pedofilii – wymuszone przez Watykan, mają jedną wspólną cechę, całkowity brak empatii i – jak w przypadku Pieronka, pogardliwy, stosunek do ofiar. Ważna jest kasa (żadnych odszkodowań), wizerunek (spisek i atak na kościół), lub brutalny atak (niewierzący się rozwodzą). Przy takim podejściu trudno oczekiwać poprawy. Kościół nie jest zainteresowany po prostu taką walką, a jeśli już coś robi to tylko pod przymusem. Widać, że ani irlandzka ani amerykańska lekcja episkopatu niczego nie nauczyła.

 • krukpl

  Oceniono 145 razy 131

  Panie Marku wypomina pan B16 a milczy o JP2 ?
  B16 przynajmniej się spotkał z ofiarami ,wizerunkowo ale zawsze więcej w te parę lat niż ten nasz przez 27
  w sumie to jechali w inne strony
  jeden B 16 marnie ale starał się do przodu a drugi .... no właśnie

 • brutalny_cyrkiel

  Oceniono 143 razy 123

  Pieronek powiedział, co następuje: my, pedofile, funkcjonariusze kościoła kat., oświadczamy, że nie będziemy walczyć z pedofilią, ponieważ uważamy, że jest ona naszą naturalną namiętnością i jako taka jest czymś w rodzaju naszego prawa.

  Od dzisiaj każdy ksiądz to dla mnie pedofil i to on ewentualnie musi się bardzo postarać, żeby udowodnić mi swoją niewinność - nie sądzę, żeby mu się udało już choćby z tego powodu, że nie sądzę, abym chciał słuchać wynurzeń pedofila.

  W demokratycznym kraju udowadnia się winę, ale w przypadku pedofilów z kościoła robię wyjątek - oni muszą dowieść niewinności. Domyślnie każdy z nich jest pedofilem.

 • musa-kusa

  Oceniono 106 razy 98

  kot abdykował, to myszy harcują....
  co prawda stary kocur Benedykt nie łowił pedofili nazbyt gorliwie,
  ale jak widać, polskim biskupom i to przeszkadzało...

 • andrzej1.61

  Oceniono 88 razy 76

  Według biskupa tak samo jak niejakiego JP II i B XVI niedopuszczalnym jest żeby jakiś szczeniak nie czół się zaszczycony a rodzice dumni zaspokajaniem potrzeb pasterzy KK, żądanie ukarania i odszkodowań jest atakiem na "święty" kościół i jego najgorliwszych wyznawców czyli funkcjonariuszy KK. Tak niewdzięcznych dzieciaków i ich rodziców należy usuwać z łona KK i nakładać na nich kary co najmniej finansowe, w końcu ksiądz to też "człowiek" i ma swoje potrzeby. Na szczęście są tak zwani katolicy świeccy rozumiejący te potrzeby, stowarzyszają się w różnych organizacjach między innymi rodzinie jakiegoś radia i wspierają biednych duchownych w "niesłusznych" atakach na nich.

 • niezyczliwypisiorom

  Oceniono 52 razy 44

  już się boję otwierać lodówkę żeby i tam nie zobaczyć b16

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX