O. Kowalczyk: Media radośnie szukają pedofilii w Kościele. Nie chodzi o tuszowanie, ale o katofobię

- Pedofilia jest poważnym problemem społecznym i że jeśli ktoś chce o pedofilii poważnie pisać i na serio z nią walczyć, to musi pisać o całym fenomenie, a nie skupiać się na przypadkach dotyczących księży katolickich - mówi nam o. Dariusz Kowalczyk. Jezuita komentował m.in. głośne słowa bpa Pieronka o pedofilii w Kościele.
- Ileż ci chrześcijanie na świecie się rozwodzą, ileż dokonują gwałtów, zabójstw, różnego rodzaju przestępstw. Widzi się tylko to, co jest tą złą przypadłością u księży. Trzeba też widzieć belki we własnych oczach, zanim się dostrzeże te niewielkie elementy w skali światowej u tych, których chce się wystawić na pośmiewisko - powiedział w "Kropce nad i" bp Tadeusz Pieronek. Dodał, że pedofilia "była, jest i będzie".

Dorota Żuberek: Czy bp Pieronek lekceważy problem pedofilii w Kościele?

O. Dariusz Kowalczyk, jezuita: Nic mi o tym nie wiadomo, aby biskup lekceważył ten problem. Stwierdzenie, że Benedykt XVI miał wiele ważniejszych problemów niż pedofilia nie jest lekceważeniem czegokolwiek, ale jest rozsądną oceną rzeczywistości. Tak! Jest niewątpliwie prawdą, że Benedykt XVI, który w sprawie pedofilii miał stanowisko jednoznaczne i zrobił w tej kwestii to, co do niego należało, miał wiele, wiele innych poważniejszych problemów niż księża pedofile. Jest też, niestety, prawdą, że nie istnieją żadne działania, które mogłyby w pełni zapobiec zboczeniom i unieszkodliwić zboczeńców. Z tego oczywiście nie wynika, że nie należy robić wszystkiego, co możliwe, aby bronić dzieci przed zboczeńcami.

Czy pedofilia w Kościele jest nagłaśniania nieproporcjonalnie do skali?

Z całą pewnością. Pokażę to na swoim przykładzie. Mam 50 lat. Byłem ministrantem od 6. roku życia. Zakonnikiem jestem od lat 30. Poznałem mnóstwo księży i sióstr zakonnych. Nigdy nie doświadczyłem bezpośrednio żadnego przypadku pedofilii. Nigdy też nikt mi nie mówił, że był jako dziecko przez księdza pedofila molestowany. Znam za to kilka konkretnych historii pedofilii w innych środowiskach. Dlatego też, kiedy ktoś pisze o pedofilii w taki sposób, jak gdyby był to najważniejszy, prawie strukturalny problem wszystkich instytucji kościelnych, to albo łże, albo nie ma pojęcia, o czym pisze. Oczywiście wiem, że księża pedofile istnieją. I całkowicie popieram działania, aby z tym problemem merytorycznie, kompetentnie się zmierzyć.

Czy argument ''pedofile to nie tylko księża'', a ludzie są grzeszni, jest dobry?

To jest po prostu zwrócenie uwagi, że pedofilia jest poważnym problemem społecznym, i że jeśli ktoś chce o pedofilii poważnie pisać i na serio z nią walczyć, to musi pisać o całym fenomenie, a nie skupiać się na przypadkach dotyczących księży katolickich. Kilka lat temu Kongres Stanów Zjednoczonych opublikował raport, z którego wynika, że na 10 tys. przypadków pedofilii 3 przypadki dotyczyły księży. Oczywiście tych 3 księży to wielka tragedia dla wspólnoty Kościoła. Nie chodzi więc żadną miarą o usprawiedliwianie tych 3.

Chodzi natomiast o to, aby nie uprawiać katofobii, skupiając się tylko na tych 3, ale by zająć się całym problemem, czyli pozostałymi 9997 przypadkami. Proszę zauważyć, że media "radośnie" szukają pedofilii w Kościele, a jednocześnie rosną w zastraszającym tempie strony pedofilskie, rozwija się turystyka pedofilska, w tzw. kulturze mamy coraz więcej elementów pedofilskich. Ponadto młodzież zachęcana jest przez popkulturę do wczesnego współżycia seksualnego. To jakaś schizofrenia - z jednej strony niby się walczy z pedofilią, a z drugiej chce się upowszechniać wśród nieletnich tzw. wolny seks.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (16)
O. Kowalczyk: Media radośnie szukają pedofilii w Kościele. Nie chodzi o tuszowanie, ale o katofobię
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 66 razy 62

  Ksiądz katolicki (i każdy inny) nauczający o miłości powinien być ponad jakiekolwiek słabości, mogące krzywdzić innego czlowieka. Ksiądz to zawód wysokiego zaufania. Skoro rodzice powierzają mu swoje dzieci ( ministranci, schole, inne przykościelne ugrupowania) powinni mieć 100% pewności, że nikt im dziecka nie skrzywdzi swoją chorą "miłoscią". W tym wypadku można kk porownać do szkolnictwa. Nie ma tu miejsca dla pedofili, bo do szkoły także rodzice oddają dzieci z pelnym zaufaniem. To zawody "najwyższego ryzyka", i nie ma się co doszukiwać katofobii.
  Krytyka polskiego kk to nie tylko pedofilia, ale o tym pisalismy już wiele razy.

 • gazeta.pltereska

  Oceniono 65 razy 53

  "miał wiele, wiele innych poważniejszych problemów niż księża pedofile." - no, ręce opadają.

 • ciemnyludd

  Oceniono 59 razy 47

  Nie ma to jak dobre samopoczucie POMAZAŃCÓW PANA BOGA... Ksiądz też człowiek, a przecież dziecku NIE UBĘDZIE... Skąd się więc bierze ta ANTYKATOLICKA FOBIA ?

 • bezspokoju

  Oceniono 41 razy 37

  To żadna katofobia, to mówienie w twarz zakłamańcom, że już czas na dywanik przed sądem i do pierdla na ładnych parę lat, bez taryfy ulgowej ze względu na dziwaczną sukienkę jakiegokolwiek koloru.

 • krukpl

  Oceniono 42 razy 36

  no to wiemy jakie stanowisko będzie w Polsce wobec pedofilii w kk
  jest problem ,sie modlimy za ofiary ale w kościele jest wporzo i nie wyższe od norm krajowych

  tak jak mówiłem jak sie nie zmusi kościoła to nie ma co liczyć że sprawa pójdzie do przodu

 • aniechich03

  Oceniono 40 razy 34

  Oklepany trik Mafii Pedofilskiej.
  Wrzeszczeč , że w skali świata to oni są jakimś małym ułamkiem.
  Kościół Rzymsko - Pedofilski stworzył instytucjonalny system ochrony pedofilów w szatach kapłańskich.
  Niszczą dowody, zastraszają świadków, szantażują władze i przeciągają sprawę aby się przedawniła.
  Jeśli w małej katolickiej Irlandii ujawniono 30.000 ofiar koscielnej pedofilii, to jak myślicie ile ich jes w Polsce ?

 • miw77777

  Oceniono 34 razy 30

  Kościół katolicki tak jak lekarze, nauczyciele, wymiar sprawiedliwości, to INSTYTUCJE NAJWYŻSZEGO
  ZAUFANIA SPOŁECZNEGO!!! Czy Pieronek, Kowalczyk i ta reszta to ZROZUMIEJĄ??? czy to do nich
  kiedyś DOTRZE??? Kościół, to także DZIECI!!!!!!!!!!!!

 • arvelli_net

  Oceniono 22 razy 20

  .. Światli ludzie, miłujący wolność podnieście głowy i rozgrzanym żelazem wytnijcie w pień zboczeńców aby na zawsze wyplenić ich z naszej ziemi... takich słów bym oczekiwał od hierarchy a padły zupełnie inne i to mnie zabolało. Kościół umniejsza zjawisko pijaństwa, złodziejstwa i pedofilskich zachowań swoich kapłanów a straszy homoseksualistami (których wśród duchowieństwa jest spora grupka)... niespodziewana abdykacja papieża chyba ma coś wspólnego z owym zjawiskiem, być może problem zaczął przerastać jego i postanowił odejść... szkoda:(

 • antypiskopat

  Oceniono 14 razy 14

  Zgaduję, że ksiądz Kowalczyk przegląda forum pod wywiadem ze sobą, będę wdzięczny za odpowiedzi:
  1 Co Kościół zamierza robić, albo już robi, by chronić dzieci przed zboczeńcami?
  2 Czy ksiądz zgłosił do prokuratury, na policję, doniesienie o znanych mu przypadkach pedofilii?
  3 Co ma seks nastolatków do zjawiska pedofilii w Kościele?
  4 Dlaczego ksiądz usprawiedliwia pedofilię w Kościele statystykami?
  Mam nadzieję na rychłą odpowiedź.
  ------------------
  antypiskopat.blogspot.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX