"Naprawdę mogę to powiedzieć? Gdyby Polacy mieli więcej dobrego seksu, może byliby łagodniejsi dla ludzi"

Oryginalną teorię dotyczącą agresji Polaków przedstawiła w TOK FM prof. Monika Płatek. - Myślenie o zemście, dokopywaniu, uruchamia się w mózgu okolica, która jest odpowiedzialna za przyjemność - zwłaszcza seksualną. Moja teza jest taka: gdyby Polacy mieli więcej dobrego seksu, to być może byliby łagodniejsi dla ludzi. Nie musieliby szukać źródeł zadowolenia w tym, że komuś innemu przywalą - argumentowała karnistka z UW.
Pretekstem do przedstawienia takiej teorii była rozmowa o łatwości, z jaką łatwością Polacy ferują wyroki, nie czekając na decyzje sądów. Dlatego bardzo wielu skazało np. Katarzynę W. na długo przed rozpoczęciem procesu kobiety.

Zdaniem prof. Moniki Płatek to nie jest nic zaskakującego. Bo ludzie mają potrzebę, żeby "w prosty i szybki sposób opisać rzeczywistość". - Bardziej powinno nas niepokoić to, w jaki sposób osądzamy. Ile w tym jest jadu, potrzeby zemszczenia się, dokopania drugiemu człowiekowi. I jak mało w nas jest doszukiwania się w innych podobieństw do nas samych. To takie biblijne, widzimy źdźbło w oku nieprzyjaciela, ale nie belkę we własnym - mówiła karnistka w programie "Konfrontacje" w TOK FM.Nie wszyscy tak mają

Nie wszyscy zachowują się podobnie. Prof. Płatek przypomniała, że w Norwegii, po krwawych zamachach przygotowanych i przeprowadzonych przez Andersa Breivika, praktycznie nie było głosów wzywających do zaostrzenia przepisów. - Większość społeczeństwa przeżywała traumę i rozpacz. Ale powiedzieli: nie zmienisz naszego sposobu myślenia ani naszego prawa. Nie będziemy dla ciebie robić specjalnych ustaw - stwierdziła prawniczka.

W oskarżonym nie widzimy człowieka

Według gościa TOK FM w osobie podejrzanej o popełnienie przestępstwa przestajemy widzieć człowieka. Oczywiście pewną rolę odgrywają w tym media. - Brak nam empatii. Ale rozumiem, że inne zachowanie jest bardzo trudne. Kiedy usłyszałam o zabójstwie w filharmonii w Jeleniej Górze, to pomyślałam, że jeśli podejrzany dostanie dożywocie - być może będzie to sprawiedliwe. Ale to nas nie zwalnia z obowiązku, żeby się powstrzymać od nazywania go bandytą - uważa Monika Płatek."Naprawdę mogę to powiedzieć?"

Oczywiście mówienie o problemie, edukacja może nas zmienić. Ale zdaniem prawniczki z Uniwersytetu Warszawskiego jest coś jeszcze... - Naprawdę mogę to powiedzieć? Już tylko na myślenie o zemście, karze, dokopywaniu, uruchamia się w mózgu okolica, która jest odpowiedzialna za przyjemność - zwłaszcza seksualną. Moja teza jest taka: gdyby Polacy mieli więcej sympatycznego, dobrego seksu, to być może byliby łagodniejsi dla ludzi. Nie musieliby szukać źródeł zadowolenia w tym, że komuś innemu przywalają. Gdybyśmy widzieli w innych braci, też byłoby inaczej - zasugerowała prof. Monika Płatek.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (118)
"Naprawdę mogę to powiedzieć? Gdyby Polacy mieli więcej dobrego seksu, może byliby łagodniejsi dla ludzi"
Zaloguj się
 • niktwazny126

  Oceniono 227 razy 195

  Bardzo dobra teoria. Najwięcej jadu mają w sobie ci, ktorzy dobrego (żadnego) seksu nie doświadczyli (chyba). I nie mamę Madzi mam na myśli...

 • zorn.gottes

  Oceniono 154 razy 122

  pawlowicz, kempa, sobecka, wróbel, kaczyński, macierewicz, górski, pięta.
  dobry seks? i jak to ma wyglądać?
  ktoś tu chyba zażartował.

 • darrior02

  Oceniono 130 razy 94

  Zrazu pomyslalem o sutannowych, teoria sie sprawdza -widac to jak na dloni.

 • julietta_vev

  Oceniono 113 razy 87

  Pani Platek- szacun!

 • j4s4

  Oceniono 55 razy 43

  .... to nie jest tylko tez ale ..... najprawdziwsza prawda!

 • andy18m

  Oceniono 57 razy 43

  Wszyscy ci nawiedzeni frustraci powinni być reedukowani wśród bonobo.

 • reksiozaur

  Oceniono 69 razy 37

  Brawo!!! Gdybym wierzył w boga to napisał bym święta prawda. Ale nie wierze i samo słowo PRAWDA wystarczy mi. Polski seks przypomina polityke Stalina. Blllleeeee....A miało być tak pięknie.

 • transformator2013

  Oceniono 58 razy 34

  Chyba zaczyna się coś zmieniać bo lawinowo wzrasta liczba użytkowników portali erotycznych (np. showup) i to z obu stron (zarówno oglądających jak i pokazujących) - czyżby to był nowy trend w tym katolickim kraju?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX