Gowin broni swojej reformy: przeszkadza sędziom. To bardzo silne środowisko

Silne środowisko sędziowskie i lokalne układy - Jarosław Gowin uważa, że to głównie im przeszkadza reforma sądownictwa. Likwidacja 79 sądów zdaniem ministra usprawni działanie wymiaru sprawiedliwości.
Od stycznia - na mocy rozporządzenia szefa resortu sprawiedliwości - 79 najmniejszych sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostało zniesionych i stało się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Głównym celem zmian - wskazywał resort sprawiedliwości - jest doprowadzenie do bardziej zrównoważonego obciążenia sędziów pracą. W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny orzekł, że podstawa prawna rozporządzenia ministra sprawiedliwości jest zgodna z konstytucją. Skargi na przepis Prawa o ustroju sądów powszechnych, który był podstawą ministerialnego rozporządzenia, złożyła grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa. Obywatelski projekt, wspierany przez PSL, wyszczególnia wszystkie istniejące przed reorganizacją sądy wraz z ich okręgami - cofa tym samym reformę Gowina.

Jarosław Gowin w TOK FM kolejny raz bronił zmian w systemie sądownictwa. Jego zdaniem "interes obywateli politycy mają w... poważaniu". - Opór ze strony części silnego środowiska sędziowskiego, po drugie obawa części samorządowców, że przyszłość powiatów stanie pod znakiem zapytania, a po trzecie są zbyt ścisłe związki między przedstawicielami lokalnego wymiaru sprawiedliwości a lokalnym establishmentem - wyliczał Gowin przyczyny sprzeciwu niektórych grup.

- Premier kategorycznie opowiada się za tą reformą - mówił Gowin w TOK FM. Jego zdaniem reforma "jest nieśmiała" jak na potrzeby. - Jeśli sprawy w sądzie nie mają się ciągnąć przez lata, trzeba gruntownych reform, to jest jedna z nich - stwierdził minister sprawiedliwości w rozmowie z Tomaszem Sekielskim.

- To jest trochę prywatna wojna niektórych liderów PSL - uważa Jarosław Gowin. Z jego rozmów z niektórymi posłami Stronnictwa wynika, że jest lubianym ministrem. Jego zdaniem reforma sądowa nie doprowadzi do turbulencji w koalicji.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (34)
Gowin broni swojej reformy: przeszkadza sędziom. To bardzo silne środowisko
Zaloguj się
 • sabbina

  Oceniono 95 razy 77

  Sąd Rejonowy w Wadowicach wydział karny ---- orzeka sędzia Halina Almert

  apelacje idą do

  Sądu Okręgowego w Krakowi wydział Karny Odwoławczy ---- orzeka sędzia Andrzej Almert

  ..

  na moją uwagę, że mąż, nie powinien orzekać w apelacji o wyrokach jakie w I instancji wydała jego żona

  dostaję odpowiedź, że nie ma problemu.... bo są po rozwodzie...

  :)))

  oto "polskie sądownictwo"

 • bouffon

  Oceniono 80 razy 56

  Brawo Panie Ministrze! Jedną z głównych bolączek Polski są lokalne sitwy powiatowe, istnieje ustawianie wyroków i przetargów pod znajomych i rodzinę. Przewietrzenie tej struktury wyjdzie nam na dobre. Wiadomo, PSL ma głosy tylko dzięki temu układowi, prezesi spółdzielni, agencji rolnictwa, służb weterynaryjnych, SANEPID, to wszystko jedna wielka chłopska rodzina.
  Poza tym co jest złego w tym, że sędziowie zbyt obłożeni obowiązkami będą mieli mniej pracy, a ci co jej nie mają będą mieli więcej spraw na głowie?

 • sedasz

  Oceniono 54 razy 30

  "Gowin broni swojej reformy: przeszkadza sędziom. To bardzo silne środowisko"

  TO PRAWDA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • kot2ka

  Oceniono 38 razy 26

  Brawo Gowin. Likwidacja tych nic nie robiących sądów jest bardzo zasadna. W małych niejscowościach takie święte krowy z łańcuchami na szyjach szybko się korumpowały i są na usługach biurw rządzących. Proponuję zlikwidować jeszcze Sąd Rejonowy w Będzinie. Jeden z sędziów bardzo sie upiera i wyprasza publiczność ze swoich posiedzeń przez co łamie obowiązujące prawo. Właśnie takich "niezawisłych" należy sprowadzić na ziemie, bo im się wydaje że wszystkie rozumy pozjadali. KPIARZE a nie sędziowie. !!!!! Srodowisko niektórych z tych ważniaków to jedno wielkie bagno !!!!!

 • kotecki

  Oceniono 32 razy 22

  Panie Gowin !! Zlikwiduj Pan ten E- sąd w Lublinie. Państwo stało sie wspólnikiiem oszustów w wyłudzaniu pieniedzy od obywateli . To jest szczyt dna!!!

 • znafcyfszyskiego

  Oceniono 28 razy 12

  Cała ta "reforma" hucznie nazwana "likwidacją" małych sądów, jest tak naprawdę "reformą" jedynie na papierze. Przecież te "zlikwidowane" sądy nie przestały istnieć, budynki dalej stoją, dalej odbywają się w nich rozprawy, zmieniła się tylko nazwa (wydział zamiejscowy sądu...), co prawda w domyśle zlikwidowano w nich pewnie oddział kadr, oddział finansowy (jest to jedynie mój domysł, nie sprawdzałem tego, ale chyba z tym to powinno się wiązać) ale tych osób nie można wyrzucić na bruk od tak, trzeba będzie znaleźć im inne stanowiska, a biorąc pod uwagę fakt, że te osoby w znacznej większości nie nadają się do pionu orzeczniczego więc w żaden sposób nie wpłynie to na poprawę szybkości orzecznictwa. Więc ta reforma nie niesie za sobą, żadnych oszczędności, żadnej poprawy szybkości orzecznictwa, tworzy masę ludzi, których nie wiadomo gdzie upchnąć, koszty związane z wymianą pieczątek, druków, tabliczek itp.

  Owa "reforma" to klasyczna zagrywka PR, która nie wprowadza niczego dobrego, a tworzy jeszcze większy burdel na koszt podatnika. Najlepiej radzą sobie małe sądy, gdzie jest niewielkie obciążenie i wszystko tam idzie sprawnie, a najgorzej molochy Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań.

 • vomitorium1

  Oceniono 25 razy 11

  "interes obywateli politycy mają w... poważaniu"
  tak
  (np dwóch takich
  którzy chcą się połączyć
  dozgonnym węzłem małżeństwa)

 • xvart

  Oceniono 33 razy 5

  w sumie to ten cały ministerek nie jest taki głupi. Gość nie ma pomysłu na reformę sądów, w których nie oszukujmy się głównym problemem są sądy duże takie jak Warszawa, gdzie procesy naprawdę trwają latami - czyli skandalicznie długo. Trzeba dużo mądrzejszej ekipy aby zreformować tą stajnię augiasza, więc co? Facet idzie na konflikt ze społecznościami lokalnymi w sprawie likwidacji małych sądów, w których akurat sprawy trwają krótko i które w większości działają przyzwoicie. Z góry wiadomo, że taki projekt spowoduje pianę na ustach PSL i wietrzącej krew opozycji. A Gowin co? Teraz będzie mógł twierdzić: proszę bardzo chciałem, ale lobby sędziowskie i lokalne mi nie pozwoliło. I nikt nie będzie pamiętał, że ta cała "reforma" nawet nie dotykała rzeczywistych problemów...

 • 78plich

  Oceniono 4 razy 2

  KIEDY W SADACH BEDA NAGRYWANE ROZPRAWY , KTÓRE SA OBIECYWANE OD DŁUŻSZEGO CZASU.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX