Jedźcie do Treblinki!

Konrad Sawicki
19.04.2013 , aktualizacja: 19.04.2013 18:16
A A A Drukuj
Dziś czcimy bohaterów warszawskiego getta. Tych, którzy mieli odwagę dumnie podnieść głowę i spojrzeć hardo śmierci prosto w oczy - pisze Konrad Sawicki, teolog, publicysta, redaktor "Więzi".
Dobrze, że o nich pamiętamy. Dobrze, że odwiedzamy pomniki i miejsca pamięci. Dobrze, że biją dzwony stołecznych kościołów i że rozbrzmiewają modlitwy. Ale jeśli naprawdę chcecie złożyć hołd pomordowanym warszawskim Żydom, jedźcie do Treblinki.

Powstanie w getcie to był dramatyczny finał operacji, która miała doprowadzić do eksterminacji całej populacji warszawiaków żydowskiego pochodzenia. Wcześniej kolejowymi transportami większość z nich wywieziono do małej miejscowości 100 kilometrów na północny wschód od miasta. Treblinka - jak obiecywali niemieccy okupanci - to miał być tylko przystanek w drodze do pracy. Na tablicy przy bramie obozowej napisano:

Warszawscy Żydzi!

Jesteście w obozie przejściowym, z którego będziecie przeniesieni do obozów pracy. Aby zapobiec epidemii, musicie przekazać swoje ubrania i rzeczy do natychmiastowej dezynfekcji. Złoto, pieniądze, obce waluty i biżuteria powinny być oddane do depozytu w kasie, gdzie dostaniecie pokwitowanie. Będą oddane później po okazaniu pokwitowania. Dla czystości wszyscy muszą wykąpać się przed dalszą podróżą.

Wielu z nich, prawdopodobnie większość, zaufało tym komunikatom. Niestety, zamiast wody z pryszniców puszczany był gaz. W ten sposób na terenie obozu zagłady Treblinka II zamordowano przynajmniej 250 tysięcy żydowskich mieszkańców Warszawy. To tak, jakby cały dzisiejszy Mokotów nagle wyparował. Wyobrażacie sobie taką dziurę w sercu stolicy?

W sumie życie straciło tam około 800 tysięcy ludzi, głównie Żydów, z całej Europy. Ich prochy nadal tam spoczywają, tworząc ogromną nekropolię. Ten cmentarz - dziś nieco zapomniany i zagubiony, do którego dość trudno trafić - czeka na nas i naszą modlitwę.

Jedźcie do Treblinki
Oni czekają na was, spragnieni głosu waszego życia
znaku waszego istnienia, kroku waszych nóg
ludzkiego spojrzenia
rozumiejącego, pamiętającego
powiewu miłości na Ich prochy -

jedźcie do Treblinki
z własnej, wolnej woli
jedźcie do Treblinki w potędze bólu nad okropnościami
tu dokonanymi
z głębi zrozumienia i serca, które płacze, nie godzi się
wysłuchajcie Ich tam wszystkimi zmysłami

Oni czekają na was w Treblince
byście przyszli, wysłuchali ich opowieści unoszących się
w tej ciszy
przynieście Im za każdym razem
wieść o trwaniu waszego życia wtedy zabronionego
o miłości ożywiającej

jedźcie do Treblinki poprzez wszystkie pokolenia
nie zostawiajcie Ich samotnych.

Halina Birenbaum, fragmenty wiersza "Jedźcie do Treblinki"

>
Zobacz także

Zobacz więcej na temat:

 • 3

Komentarze (9)

 • avatar
 • avatar

  andy18m

  Oceniono 14 razy 4

  "Jedźcie do Treblinki!"
  Jak PIS przejmie władzę to kto wie...

 • avatar

  ciemnyludd

  Oceniono 5 razy 3

  PRASA SIĘ ROZPŁYWAŁA nad faktem że nawet w ...K O Ś C I O Ł A C H...bito w dzwony dla uczczenia OFIAR żydowskiego powstania... Rzeczywiście, sensacja.

 • avatar

  eksport_ukraina

  0

  Polska jest krajem w którym każdy kamień jest świadkiem historii, zazwyczaj tej smutnej. Pamiętając o tragedii narodu żydowskiego nie zapominajmy że tysiące naszych rodaków zapłaciło najwyższą cenę za pomoc im w trakcie okupacji Niemieckiej. Oczywiście były jednostki kolaborujące w okupantem ale to były wyjątki a nie reguła. Nasza historia najnowsza również pełna jest różnych dwuznacznych sytuacji które nie stawiają nas w najlepszym świetle, na własne życzenie zresztą
  obserwatorpolityczny.pl/?p=10115

 • avatar

  krikret

  Oceniono 3 razy -3

  Czyli co ? - Az tak byla Polska zazydzona ?!?! Panstwo w panstwie ? Zydki chcialy sobie fucking israel zrobic w Polsce ? Co zydziochy.... w Rosji w 1917 nie wyszlo ??? Zydowiny nigdy sie nie zasymiluja, z zadnym narodem wsrod ktorego zyja, , a raczej na ktorym zeruja, jak choroba rakowa. Coz to za placze ? Zydziska tez tak placza, , ze polski zolnierz nadstawial wlasna, du-pe, w 1939, rowniez i za nich ?!?!? Coz to za placze...polaczkowe kundle, bando bez honoru i poczucia suwerennosci wlasnego kraju. Ja osobiscie sram i na zydziska i na ten wymyslony holocaust. Tak kocham zyda jak zyd kocha mnie..., a nawet 2 razy bardziej. Zaprzestancie te zydlackie je,ki bo mnie sie, juz rzygac chce. Napiszcie o zagladzie Cyganow w czasie II Wojny Swiatowej - to byla tragedia. Ale to by przeslonilo zydlackie je,ki. Nawet Egipt wywalil te scierwa...juz wtedy sie, na nich poznali !!!

 • avatar

  leszek_orzeszek

  Oceniono 7 razy -5

  Artykuł o Żydach z odblokowanymi komentarzami na GazWybie? Chyba moderatorzy Michnikowscy zaspali. Pewnie dlatego, że mało im płaci :p

 • avatar

  necplusultra

  Oceniono 9 razy -7

  1 sierpnia na tok i gw eksperci będą zastanawiac się nad zasadnoscia PW. znowu bedzie rozpaczanie nad stratami, pytania o rozsądek przywódcow powstania i intencje rzadu na emigracji. Lewusy piszacy i komentujacy na ww portalach, jestescie najgorszej maści ścierwami obłudnymi niewartymi splunięcia. paka towarzysze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Napisz do TOK FM

Czekamy na Twoje opinie

Administratorem danych osobowych jest Agora S.A. z siedzibą w Warszawie, ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Podanie danych osobowych jest dobrowolne. Osobie, której dane dotyczą przysługuje prawo wglądu do danych osobowych oraz ich poprawiania.