Wipler kusi Gowina: Może zostać prominentnym politykiem PiS. Ten wagonik już nie jedzie w pociągu PO

- Jarosław Gowin jest wagonikiem w pociągu Platforma Obywatelska, który jest już odczepiony. Teraz ma przed sobą kilka wariantów. Pierwszy to taki, że staje się prominentnym politykiem PiS - mówił w ?Poranku Radia TOK FM? poseł PiS Przemysław Wipler. To już drugi raz, gdy Wipler sugeruje w TOK FM Gowinowi, by porozumiał się z jego partią.
Jacek Żakowski i jego gość rozmawiali w "Poranku" o zmianach na scenie politycznej, w szczególności na prawicy, i o tym, czy w kolejnych wyborach możliwy byłby sukces nowej prawicowej partii. Np. takiej, w której Przemysław Wipler współpracowałby z bezpartyjnym prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem i będącym w konflikcie z premierem Jarosławem Gowinem.

- Nie wiem, jakie plany mają panowie. Ale na początku tego roku pisałem w "Rzeczpospolitej", że w ciągu kilku miesięcy Gowin przestanie być członkiem PO. Nie da się utrzymać Platformy jako partii dla każdego, która ma swoją koncesjonowaną prawicę, swoją koncesjonowaną lewicę, ale jest targana wewnętrznymi konfliktami i emocjami. To nie jest projekt, który da się utrzymać długofalowo i same konfitury władzy to będzie zbyt mało, by utrzymać tę ekipę razem - stwierdził gość TOK FM.

Wipler ocenia, że odejście Gowina z PO to tylko kwestia czasu: - To już jasne, że Jarosław Gowin jest wagonikiem w pociągu Platforma Obywatelska, który jest już odczepiony. Póki pociąg jedzie z górki, to widać, że jedzie razem, ale przy pierwszym podjeździe pod górkę, a najbardziej twardym i konkretnym będą wybory, już nie pojedzie razem z resztą składu. Premier już ten wagonik odczepił i Gowin nie jest jedynym wagonikiem, który został odczepiony.

Wg posła PiS były minister sprawiedliwości ma teraz kilka wariantów do wyboru. - Pierwszy to taki, że staje się prominentnym politykiem PiS.

Co na to prezes PiS? Wipler nie chciał przyznać, czy już rozmawiał o tym z Jarosławem Kaczyńskim i czy dostał jego pozwolenie, by w ten sposób przyciągać Gowina do partii. Ale w styczniu, również w "Poranku Radia TOK FM" , także sugerował, że Gowin bardzo pasowałby do PiS-u.

Prezes przyjąłby Gowina? Wipler: Wg mnie to oczywista oczywistość

- Nauczyłem się, żeby nie komentować prywatnych rozmów z prezesem. Na moje oko prezes wie, że to oczywista oczywistość. W wielkiej partii, która chce wygrać wybory, musimy mieć i takich polityków, jakich teraz mamy, i przyciągnąć parę nazwisk, które uwiarygadniały PO jako partię, która ma swoją prawicę. Jeśli Platforma straci tę prawą nogę, na której też umiejętnie stoi, to straci hegemonię w centrum i zostanie zredukowana do dawnej Unii Wolności. Bo i na lewicy rozwijają się projekty, które będą redukować Platformę. Jak czytałem chyba dwa tygodnie temu w "Polityce", PO straciła od ostatnich wyborów 40 proc. wyborców i traci równo: na lewicy, w centrum, na prawicy... A przecież nie będziemy sięgać po wyborców centrolewicowych - po centroprawicowych powinniśmy sięgać. To nasz podstawowy cel polityczny. Mam nadzieję, że to się uda - mówił.

Poseł PiS podkreślił też, że dla niego samego PiS to obecnie najlepsza opcja i że słabo ocenia szanse nowego bytu politycznego na prawicy, także gdyby dołączyły do niego takie polityczne gwiazdy, jak Gowin czy Dutkiewicz. Zauważył, że mają "różne relacje z PiS-em". - Podobnie jak Jan Maria Rokita, który w ogóle kontestuje to, jak polityka jest uprawiana i obecną rzeczywistość. Dlatego to nie jest wariant, który należy rozważać - dodał.

A może jakiś trzeci byt? - Zobaczymy. Przyszłość będzie z pewnością ciekawa. Ale zakładam, że centrum uda nam się zagospodarować jako Prawo i Sprawiedliwość. To wariant i dla Polski, i dla bardzo wielu osób dobry. Każdy, kto myśli o nowych projektach, musi spojrzeć na pole minowe, i zobaczy tam osoby, które szły pod hasłem Polska XXI, PJN i które próbują iść dalej, chociaż coraz mniej mrawo, pod hasłem Solidarna Polska. I trzy razy poskrobie się po głowie, zanim coś zacznie. Ja jako były rzecznik UPR doskonale wiem, co to jest opozycja pozaparlamentarna. Dla mnie - przy moich ewidentnych, twardych prawicowych poglądach - bycie w takiej dużej formacji jak PiS to jest kompromis. Na pewne rzeczy trzeba się zgodzić i walczyć, by lista pewnych postulatów była realizowana. To był powód, dla którego zostałem w PiS. I mam satysfakcję: wiele moich postulatów było przyjmowanych z życzliwością, jak np. otwarcie zawodów - stwierdził Wipler.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (37)
Wipler kusi Gowina: Może zostać prominentnym politykiem PiS. Ten wagonik już nie jedzie w pociągu PO
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 43 razy 35

  Wipler nie rzucił tej propozycji ot tak sobie, bo znając stosunki panujące w PiS, nic tam nie może być publicznie powiedziane bez akceptacji Prezesa. Gowin jest potrzebny Z POWODÓW PROPAGANDOWYCH, by pokazać jak to PO traktuje "mądrych" ludzi oraz CZYSTO PRAKTYCZNYCH - by znaleźć "dojście" do Dziwisza. Tyle że jest, to zwykła podpucha, którą jak Gowin łyknie to polegnie niczym Rokita. Jasio tego nie rozumiał i się zawahał, więc do dokopania PO użyto jego MĄDRĄ :-) żonę, która kiedy już wykonała swoją robotę, została potraktowana niczym przysłowiowy "murzyn, który zrobił swoje"

 • oko.demona

  Oceniono 33 razy 31

  Rzeczywiście w PiS jest miejsce po Neli Rokita, w sam raz dla Gowina

 • jamcijest44

  Oceniono 33 razy 29

  "Może zostać prominentnym politykiem PiS"?. To może od razu kolejnym "technicznym premierem"? Byłby wreszcie wymarzony "premier z Krakowa", choć - jak to zwykle w PiSie - premier ze wszech miar wirtualny (a.k.a. premier z tableta)...

 • bushman14

  Oceniono 43 razy 23

  Ja rozumiem, że prawicowiec z definicji musi wierzyć w bajki, ale zamach smoleński to już dla Gowina może być przegięcie...

 • jamcijest44

  Oceniono 27 razy 21

  Wipler: "Gowin może zostać prominentnym politykiem PiS".

  O, z pewnością. Przecież prezes właśnie po to przyspiesza wybory, żeby podzielić się władzą, od zawsze jest z tego znany. Więc kto wie, może mu nawet własne stanowisko odda, ot tak, na złość Tuskowi. Pan Wipler nadawałby się na stand-upera, choć gdzie mu tam do prezesa z tabletem...

 • ciemnyludd

  Oceniono 21 razy 11

  Wipler z jego koślawymi "powiastkami" to GEJZER INTELEKTU raczej nie jest. Ciekawe dlaczego TokFM czuje się w obowiązku zapoznać nas z właśnie jego opiniami.

 • bzzbzzbzz

  Oceniono 17 razy 9

  Panie Wipler - nie jest Pan głupim człowiekiem ale cytując słowa znanego artysty "jak bardzo ..... się by sprzedać swą muzykę".
  Proszę odpowiedzieć wprost na jedno pytanie: " Wierzy Pan w teorię komisji pod przewodnictwem Posła Macierewicza "? - do wyboru tak lub nie

 • antypiskopat

  Oceniono 16 razy 8

  Luźna teoria - Gowin przechodzi do PiS, buduje w niej własne skrzydło a przed wyborami parlamentarnymi tworzy nową partię ze swojego skrzydła w PiS i swojego skrzydła w PO (zgaduję, że skrzydło będzie w PO trwać ale nie będzie mogło liczyć na przychylność Donka przy konstruowaniu list wyborczych). Gowin więc tworzy partię i wygrywa wybory, zostaje premierem.
  Przesadziłem? ;)
  --------------------
  antypiskopat.blogspot.com/

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX