"Zakaz uboju rytualnego to zwycięstwo zwierząt i przegrana kumoterstwa i cwaniactwa"

- Przegrało kumoterstwo, cwaniactwo, próby manipulowania danymi, działanie w interesie wąskiej grupy zaprzyjaźnionych przedsiębiorców - powiedziała w TOK FM Dorota Wiland, prezes Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA, komentując podtrzymanie zakazu uboju rytualnego w Polsce.
Głosy 128 posłów PiS, 33 z Ruchu Palikota, 18 z SLD i 38 z Platformy Obywatelskiej przesądziły o odrzuceniu przez Sejm rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój zwierząt bez ogłuszania, czyli tzw. ubój rytualny.

Część PO przeciw swojemu projektowi

Przeciw odrzuceniu ustawy było 124 posłów PO, 28 posłów PSL - czyli wszyscy ludowcy uczestniczący w głosowaniu, 13 posłów Solidarnej Polski, oraz dwóch posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wśród dziewięciu posłów wstrzymujących się od głosu było siedmiu polityków PO i dwóch z SLD. Przed głosowaniem minister rolnictwa Stanisław Kalemba apelował do posłów, by nie odrzucali rządowego projektu.

Kto jak głosował? Sprawdź>>

38 posłów PO zagłosowało za odrzuceniem rządowego projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny. Wśród nich byli: marszałek Sejmu Ewa Kopacz, przewodniczący Regionu Mazowieckiego PO Andrzej Halicki, a także wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. - To dużo, zważywszy na to, że było to projekt rządowy. Dziś zwyciężyły zwierzęta. Ale też demokracja parlamentarna, społeczeństwo obywatelskie. Dla mnie dyscyplina klubowa to łamanie demokracji i cieszę się, że posłowie mogli głosować zgodnie ze swoimi przekonaniami - mówiła w TOK FM Dorota Wiland, psycholog zwierząt, prezes Fundacji na rzecz Ochrony Zwierząt IUS ANIMALIA.

Co przegrało? - pytał Jakub Janiszewski. - Przegrały kumoterstwo, cwaniactwo, próby manipulowania danymi, działanie w interesie wąskiej grupy zaprzyjaźnionych przedsiębiorców - oceniała Wiland. - Przez kilka miesięcy byliśmy widzami festiwalu kłamstw (że np. zakaz uboju spowoduje wzrost bezrobocia) - stwierdziła w programie "Połączenie".

"Tego rozporządzenia nie powinno być"

Wiland przypomniała, że sprawa uboju ciągnie się od lat. - Ubój rytualny jest zakazany od 2002 roku, kiedy Sejm stanowczo i celowo usunął go z ustawy o ochronie zwierząt jako niemoralny. W 2004 r. ówczesny minister rolnictwa [Wojciech Olejniczak - red.] wydał niezgodne z prawem rozporządzenie i 8 lat zabrało zaskarżanie tego dokumentu przez Trybunałem Konstytucyjnym. Wokół tego nielegalnego rozporządzenia rozbudowano biznes. TK uznał nasze racje, ale nadal próbowano półprawdami zalegalizować coś wbrew opinii 80 proc. społeczeństwa - powiedziała prezes fundacji IUS ANIMALIA. - Projekt rządowy był bublem prawnym i nie powinien zostać przyjęty przez Sejm. Gdyby nie szaleństwo małej grupy ludzi wbrew wielkim pieniądzom i koalicji, to nie byłoby zwycięstwa - powiedziała Dorota Wiland.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (21)
"Zakaz uboju rytualnego to zwycięstwo zwierząt i przegrana kumoterstwa i cwaniactwa"
Zaloguj się
 • bogoria11

  Oceniono 120 razy 114

  Bo PSL, niestety, to jest szajka cynicznych szabrowników, którzy uczynili z III RP dojną krowę i doją ją na potęgę, bez skrupułów i opamiętania. Dorwali się do koryta władzy i wyjedzą z niego wszystko, co mogą. Gorzej niż świnie. Skala nadużyć tej szajki jest ogromna, a PO jeno palcem im grozi i uśmiecha się pobłażliwie, ot chłopki. A to nie są żadni spadkobiercy Witosa, tylko co najwyżej Jakuba Szeli. Broniąc się, ci gangsterzy często wysuwają argument, że ich niebożęta sekuje się bo są ze wsi...zapominając, że większość społeczeństwa ma wiejskie korzenie. Nie ważne skąd się jest, ważne jakim jest się człowiekiem, a chłopy z ferajny PSL , to element najgorszego autoramentu. Wstyd i tyle. Witos się w grobie przewraca (tym bardziej, że za życia był ekskomunikowany przez swojego biskupa...)

 • clevland

  Oceniono 74 razy 68

  Powinni zakazać na całym świecie tego barbarzyństwa.
  To nie średniowiecze.

  Kto nie ma szacunku do zwierząt, nie powinien mieć prawa z nich korzystać.

  Po wprowadzeniu zakazu okazałoby się że jednak można zmienić przyzwyczajenia.
  Niektórzy staliby się lepszymi ludźmi.
  Wiedzą przecież w jaki bestialski sposób zabijany jest ich posiłek.

  Religia? A co to ma do tego?

 • mieszczuch123

  Oceniono 69 razy 59

  To zwycięstwo wrażliwości i człowieczeństwa ponad podziałami.

 • ciemnyluddd

  Oceniono 48 razy 38

  Do tego tytułu NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ ....

 • czarna.beata

  Oceniono 35 razy 27

  Może ten zakaz spowolni emigracje do naszego kraju wszystkich tych udziwnionych religijnie ludzi.

 • andrzejt1950

  Oceniono 8 razy 8

  chamstwo od wieków było uczone przez czarną mafię,że zwierzę nie ma duszy i można z nim robić co się podoba , jeszcze nie słyszałem z ust kościelnych apelu do chamów , aby nie męczyli zwierząt , by traktowali zwierzęta jak swych braci.

 • yhnju78

  Oceniono 8 razy 8

  A tytuł na głównej (cytuję!):

  "Zakaz uboju przegrana cwaniactwa i wąskiej zaprzyjaźnionych przedsiębiorców"

  Jasne, że się domyślam iż chodziło o wąską grupę, a po "uboju" powinien być jakiś przecinek, myślnik... ale marzy mi się jeden dzień bez błędu na gazeta.pl

  Dałoby się tak skoncentrować? Na jeden dzień...

 • szy21

  Oceniono 49 razy 7

  przegrało cwaniactwo Platformy Obywatelskiej

  i bezpośrednio Tuska

  który popiera morderstwo rytualne zwierząt

  .

 • eliot_rosewater

  Oceniono 8 razy 6

  Wąska i wąsata grupa - tak powinno być w tytule ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX