"Skandal, okrucieństwo, szczyt niemoralności" - Graff w TOK FM bezlitośnie o projekcie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej

- Ludziom się wydaje, że bronią prawa do życia uśmiechniętych dzieci z zespołem Downa, które mają kochających rodziców i pełne możliwości terapeutyczne. Tymczasem oni bronią prawa fundamentalistów do narzucania innym obowiązku heroizmu. To niesłychana uzurpacja - komentowała w TOK FM dr Agnieszka Graff. Pod projektem zaostrzającym ustawę antyaborcyjną podpisało się 400 tys. osób.
Przedstawiciele Komitetu Ustawodawczego "Stop Aborcji" 27 sierpnia złożyli w Sejmie obywatelski projekt zmiany Ustawy o planowaniu rodziny. Zakłada on zakaz przerywania ciąży w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby płodu, przez przeciwników zwanego aborcją eugeniczną. Pod projektem zebrali 400 tysięcy podpisów. Pisaliśmy o tym tydzień temu.

Pierwsze czytanie projektu ma się odbyć w czwartek 26 września.

Obowiązek heroizmu

- Jak zobaczyłam te 400 tys. podpisów, to mnie trochę zatkało. To jest armia osób, które są gotowe narzucać innym obowiązek heroizmu. I zmuszać ludzi, których sytuacji życiowej nie znają, do niewyobrażalnego cierpienia. Decydowanie w imieniu nieznanych kobiet to jest niesłychana uzurpacja. W tak trudnej sytuacji każdy powinien mieć prawo decydowania o samym sobie - mówiła w TOK FM dr Agnieszka Graff, członkini Rady Kongresu Kobiet i zespołu ''Krytyki Politycznej''.

- Jeżeli ten projekt przejdzie, to kobiety będą zmuszone rodzić dzieci, które np. umrą w ciągu kilku godzin po porodzie. To jest z punktu widzenia międzynarodowych standardów prawno-człowieczych zupełnie nie do pomyślenia. To jest ogromny skandal. Sam fakt, że tyle osób to poparło, spowodował u mnie rodzaj załamania. To świadczy o okrucieństwie i sile mobilizacji tych środowisk - mówiła w programie "OFF Czarek" Graff.

"Szczyt niemoralności"

Jak mówiła publicystka, obecnie ok. 12 proc. społeczeństwa jest za zaostrzeniem ustawy. - Myślę, że gdyby te osoby bardziej to przemyślały, wiele by się wycofało. Ludziom się wydaje, że bronią prawa do życia uśmiechniętych dzieci z zespołem Downa, które mają kochających rodziców i pełne możliwości terapeutyczne. A tymczasem oni bronią prawa fundamentalistów do narzucania ludziom takich sytuacji, które są nie do udźwignięcia dla większości - komentowała Graff.

To nie koniec krytyki. Graff działalność środowisk chcących zaostrzenia ustawy nazwała "szczytem niemoralności z punktu widzenia dowolnej etyki". - Oni przywołują uczucia rodzin dzieci niepełnosprawnych po to, żeby nas, zwolenników prawa do wyboru, zaszachować. Mówią: "zobaczcie, oni tak kochają swoje dzieci, czy chcecie, żeby te dzieci nie żyły?". To jest absurd. Środowiska rodzin wychowujących dzieci niepełnosprawne są w tej kwestii tak samo podzielone jak reszta społeczeństwa. Nawet myślę, że wśród nich jest więcej osób, które są za prawem do wyboru, bo oni wiedzą, jaki się za tym kryje ogrom cierpienia, problemów związanych z biedą, ze zmaganiami ze służbą zdrowia. Polska jest krajem, w którym nikt się z tymi ludźmi nie liczy. Zasiłki są skandalicznie niskie - 150 zł na dziecko. Państwo polskie chce zmuszać do rodzenia tych dzieci i nie daje im nic w momencie, kiedy te dzieci przychodzą na świat - mówiła ostro Graff.

"A Kościół chrzci takie dzieci w zakrystii"

- Piszą do nas rodzice i opiekunowie ciężko chorych dzieci. Piszą, że nie chcą ustawiać się po jakiejś stronie w tej ideologicznej dyskusji. Ale są za tym, żeby kobieta czy też kobieta w porozumieniu z partnerem, jeśli z nią pozostał, podejmowali decyzję. Bo oni, one najlepiej wiedzą, co to znaczy urodzić i rehabilitować ciężko chore czy niepełnosprawne dziecko w tym kraju - relacjonowała Anna Grzywacz z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

- Piszą także, że nie mają wsparcia od Kościoła katolickiego. Np. dzieci z niepełnosprawnością intelektualną nie są dopuszczane do sakramentów, jak pierwsza komunia, bądź są chrzczone w zakrystii, a nie podczas mszy świętej. Gdzie tutaj to zrozumienie, gdzie wsparcie duchowe ze strony kleru polskiego? - pytała Grzywacz.

"Rozumiem, że wg katolików cierpienie uświęca. Ale to nie demokracja"

- Jestem pełna podziwu dla umiejętności manipulacyjnych tych środowisk, które mówią o sobie "obrońcy życia". To jest coś naprawdę przedziwnego, że oni nazwali współczesną cywilizację europejską z jej szacunkiem dla równości, dla mniejszości, z jej szacunkiem dla prawa do decydowania, dla kobiet; że oni tę cywilizację nazwali "cywilizacją śmierci". I udało im się przeniknąć do naszej świadomości. Ja rozumiem, że katolicy uważają, że cierpienie uświęca, i mam do tego szacunek. Ale to jest przekonanie teologiczne. Nie ma nic wspólnego ze współczesną demokracją - mówiła dr Agnieszka Graff.

Słuchaj całej audycji "OFF Czarek" w Radiu TOK FM:"Nie zabijać, lecz leczyć"

W TOK FM rozmawialiśmy o projekcie z Mariuszem Dzierżawskim, pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "STOP ABORCJI".- Chcielibyśmy, żeby podejrzenie, że dziecko jest chore lub ma wadę genetyczną, np. zespół Downa, nie było powodem, żeby to dziecko zabijać. I będę się upierał, żeby mówić "dziecko", a nie płód, bo jak miało się urodzić parze Kate i Williamowi w Wielkiej Brytanii, to mówiło się o dziecku, a nie płodzie. Kiedy "Gazeta Wyborcza" pisze o małej Milence z in vitro, to mówi się o oczekiwaniu na dziecko - argumentował w programie "Post Factum" Dzierżawski.

- Nasze przypuszczenia są takie, że najczęstszą przyczyną aborcji eugenicznych jest podejrzenie zespołu Downa, z wadą serca. Chodzi o to, żeby nie było możliwości zabijania tych dzieci, ale żeby je leczyć - mówił.- Może dodatkowym elementem państwa akcji powinna być szeroka akcja edukacyjna zamiast zakazywania czegoś? - pytała swojego gościa prowadząca program Agata Kowalska. - Prowadzimy intensywną akcję edukacyjną od 2005 roku; pokazujemy, jak wygląda aborcja i jakie są jej skutki. Pokazujemy zdjęcia i one są przekonywające - odpowiadał Dzierżawski. - Czy nie lepiej, zamiast pokazywać takich zdjęć, wprowadzić rzetelną edukację seksualną? - dopytywała Kowalska. - Przykład Wielkiej Brytanii nie jest zachęcający. Tak zwana edukacja seksualna nie zmniejsza liczby aborcji, tylko zwiększa - ocenił przedstawiciel "STOP ABORCJI".

Pełny tekst projektu >>

Prezydent: Nie wolno naruszać kompromisu

Niemal rok temu w Sejmie rozpatrywano projekt zaostrzający ustawę aborcyjną autorstwa Solidarnej Polski. Nie został odrzucony w pierwszym czytaniu. Projekt przeszedł do prac komisji głosami 40 posłów PO i niemal całego klubu PSL. Z Platformy nie zagłosowało albo wstrzymało się od głosu 40 parlamentarzystów. Projekt ostatecznie przepadł, ale sprawa wywołała poruszenie. Głos zabrał prezydent Komorowski: - Nie wolno naruszać kompromisu, którym jest obecna ustawa antyaborcyjna. PO powinna bronić za wszelką cenę tego kompromisu. Naruszenie go grozi konsekwencjami, wojną światopoglądową - komentował Bronisław Komorowski.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (523)
"Skandal, okrucieństwo, szczyt niemoralności" - Graff w TOK FM bezlitośnie o projekcie zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej
Zaloguj się
 • atomasz

  Oceniono 798 razy 754

  Niech każda z tych osób , które podpisały apel o zaostrzenie prawa aborcyjnego wystąpi o adopcję głęboko upośledzonego dziecka - takiego, które nigdy nie usiądzie, nie powie mama, nie usmiechnie się, praktycznie nawet nie płacze, tylko skrzeczy. Niech wysiłkiem całej rodziny i wszystkich przyjaciół (bo nie państwa ani Kościoła) spróbuje zorganizowac jakąś rehabilitację lub choćby opiekę. Potem niech przewija, taszczy do wanny lub po schodach z drugiego pietra kogoś, kto waży 30, 40, 50, 60, 70 kg. Niech się zmierzą z ostracyzmem ( bo to na pewno kara za grzechy). Wtedy uwierzę, że wiedzą, co podpisali.

 • transformator2013

  Oceniono 845 razy 753

  No to "podziemie aborcyjne" i przygraniczne kliniki u naszych sąsiadów będą miały jeszcze większy zarobek...

 • jezierskiadam

  Oceniono 680 razy 502

  Projekt architektoniczny to nie jest Bazylika św Piotra.

  Plany wakacyjne to nie jest urlop na Hawajach.

  Drożdże to nie jest pół litra.

  Zygota nie jest człowiekiem.

 • maura4

  Oceniono 439 razy 391

  Odkąd zaostrzono w Polsce ustawę antyaborcyjną dzieci rodzi się coraz mniej. Jak to możliwe ? Nie wiem. Może zwolennicy dalszego zaostrzania sądzą, że dzieci zacznie rodzić się więcej. Tym razem chodzi o znaczący wzrost urodzeń dzieci z ciężkimi uszkodzeniami.No może to faktycznie będzie generować wzrost gospodarczy. Pampersy, specjalne łóżka, wózki inwalidzkie, lekarstwa itd.

 • glit64

  Oceniono 412 razy 286

  A co tam! Na nic protesty! Zgniły duch oswiecenia odchodzi w Niebyt,Szanowna Pani. Argumentacja w sprawie Katastrofy jest tego dowodem. Podobnie bedzie i w tym przypadku. Absolutna dominacja Króla- Ducha, nie Medrca szkiełko i oko. Macie efekt swoich zasr... wiedzminów, harrych garncarzy i tysiaca innych pierdualiów w kórych rzeczywistosc podlega prawu-pstrykniecia-palcami. łacznie z reklamami telewizyjnymi. do tego szczypta taniej i płaskiej empatii dyktowanej przez "klan" - i suflet z gówna gotowy. Kosciół zaprasza do stołu.

 • skynet1234

  Oceniono 315 razy 257

  Zaraz usłyszymy wszędzie o Terlikowskim, który będzie mówił te swoje brednie wszem i wobec... Po co tego człowieka zapraszają do jakichkolwiek programów?!

 • getz54

  Oceniono 250 razy 188

  PiS boi sie zamkniecia naturalnego doplywu nowych kadr do partii i jej elektoratu. Stad takie twarde stanowisko PiS-u w sprawie aborcji. A komu ten problem zawdzieczamy ? Tak. Naszemu papiezowi ukochanemu panu Wojtyle, zwanym tez Janem Pawlem II ( to ta dama osoba) Koles mial wizje na Giewoncie, tworczo ja rozwinal i wprowadzil w zycie. Tylko co nas to powinno obchodzic ?

 • lilekb48

  Oceniono 220 razy 186

  Chciałabym wiedzieć ile osób podpisanych pod tym projektem wychowuje dzieci specjalnej troski??? Hm jak znam życie katolickie zakłamanie nie zna granic.

 • zgw

  Oceniono 107 razy 87

  płód jest częścią kobiety przez 9 miesięcy ciąży i to czy chce urodzić czy nie jest jej prawem wyboru, wszelkie inne rozwiązania są zamachem na wolną wolę kobiety ciężarnej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX