CIA zapłaciła za więzienie w Polsce? "Polska jawiła się jako miejsce bezpieczne - że tu nie będzie zakłóceń..."

- Płacenie za więzienia, warunki w nich panujące, kto był przetrzymywany w Polsce - tego wszystkiego możemy dowiedzieć się z artykułu "Washington Post" - mówi w rozmowie z TOK FM dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Ale ważne są też komentarze, dlaczego to Polska została wybrana przez CIA... - dodaje.
Więzienie CIA w Polsce było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 roku - pisze Adam Goldman z "Washington Post". Polski wywiad miał otrzymać od CIA 15 mln dol. za udostępnienie Amerykanom ośrodka szkoleniowego w Starych Kiejkutach, w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy.

- Artykuł Goldmana przynosi cały szereg nowych informacji - komentuje w rozmowie z TOK FM dr Adam Bodnar z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - To informacje m.in. o tym, że za to więzienie zapłacono polskim władzom czy polskim przedstawicielom służb specjalnych. Ale są też informacje, kto był przetrzymywany i torturowany w Polsce. Potwierdzają się wcześniejsze informacje - dodaje.

"Polska jawiła się jako bezpieczne miejsce..."

- Artykuł też przywołuje szczegółowe informacje odnośnie metod, które były stosowane, oficerów, którzy byli za to odpowiedzialni, czy tłumaczy - opowiada Bodnar. - Możemy się dowiedzieć, jakie warunki panowały w więzieniu - że te wille, które były dostosowywane w Kiejkutach na potrzeby więzienia, okazywały się za małe. Że nawet szopa, która była obok willi, była używana na potrzeby więzienia.

- Ważne są też komentarze Goldmana, dlaczego to właśnie Polska została wybrana - podkreśla ekspert. - Po prostu Polska jawiła się jako miejsce bezpieczne, w którym tego typu procedury będzie można przeprowadzać przez dłuższy okres czasu bez żadnych ryzyk czy zakłóceń.

"Kompromitacja zaczęła się lata temu"

- Kompromitacja Polski rozpoczęła się od momentu, kiedy polskie władze wyraziły zgodę na współpracę z CIA - uważa Bodnar. - To wtedy wyrażono zgodę na łamanie Konstytucji. Przez tyle lat, pomimo informacji i śledztw prowadzonych przez ciała międzynarodowe, nie doprowadzono do zakończenia śledztwa i postawienia przed trybunałem osób odpowiedzialnych za to, co się stało - podkreśla.

Nowy blog - Anna Gmiterek-Zabłocka zajmie się Twoją sprawą! >>
Kliknij, by przeczytać artykuł

Więcej o:

APLIKACJA TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
CIA zapłaciła za więzienie w Polsce? "Polska jawiła się jako miejsce bezpieczne - że tu nie będzie zakłóceń..."
Zaloguj się
 • alebyk

  Oceniono 79 razy 45

  Jestesmy tanimi kvrwami, nie da się ukryć. Polactwo to tanie sprzedajne kvrwy. Nieprzypadkowo główny eksport to prostytutki, złodzieje i misjonarze...

 • 150_w_kapeluszu

  Oceniono 52 razy 38

  Towarzyszu Miller, czy tworząc te więzienie przygotowałeś wygodną celkę dla siebie i współtowarzyszy?

 • jedzcie.i.pijcie

  Oceniono 63 razy 37

  No dobra ale nas, czytelników interesuje, kto wziął w łapę te 15 baniek z kartonu?
  Miałem nosa, że nie głosuje na postkomuchów ostatnio, tylko na Twój Ruch.

 • udrekabezekstazy

  Oceniono 51 razy 33

  Panie Miller, z niecierpliwością posłucham jutro pańskich zwyczajowych bon motów, tyle że tym razem nie o 49 województwach a o 15 milionach dolarów. Droga, ale jednak dziwka.

 • vito3

  Oceniono 45 razy 31

  potraktowali nas jak tania dziwke a sutenerami byli miler z kwasniewskim

 • s0ap

  Oceniono 19 razy 19

  Mostowiakowa wjechała w kartony.
  PRZYPADEK?

 • mateusztt

  Oceniono 21 razy 15

  Konstytucja ? Nas.ać na konstytucję ...
  5 dla Leszka, 5 dla Olka, raszta dla pomniejszych kacyków

 • starzec1952

  Oceniono 18 razy 12

  A gdzie bylo sluszne i sprawiedliwe oburzenie przewodniej sily narodu tj.Kk?Co ,purpuraci o niczym nie wiedzieli?Ateistom jestem,Boze wybacz,w cuda nie wierze

 • jakobhorner

  Oceniono 11 razy 11

  Wszyscy politycy są winni Nie tylko Kwach i Miller. Każdy jeden który był / jest u żłobu - i zaprzecza, utrudnia śledztwo, sam najchętniej wyraził by zgodę na polskie Guantanamo w 100 przypadkach na 100

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX