Ukraiński rząd? "Jaceniuk będzie musiał się spiąć. Czornowoł? Nie ma temperamentu urzędniczki"

- Trzeba będzie podejmować decyzje niepopularne, które naruszą obecną sytuację ekonomiczną wielu obywateli. Trzeba będzie urynkowić ceny energii i gazu. A to się nie będzie wielu ludziom podobało. Oberwą za to rząd i ministrowie. Przebudowa systemu nie jest prosta, a ludzie, którzy nie mieli nigdy do czynienia z administracją, pewnie będą mieli problemy - mówiła w TOK FM Jagienka Wilczak o ogłoszonym składzie rządu zaufania narodowego na Ukrainie.
Arsenij Jaceniuk, jeden z liderów dotychczasowej opozycji ukraińskiej podczas protestów przeciwko ekipie prezydenta Wiktora Janukowycza, został wysunięty jako kandydat na premiera rządu zaufania narodowego Ukrainy. Nazwiska przyszłych członków Rady Ministrów odczytano na wiecu w centrum protestów, na Majdanie Niepodległości w Kijowie.

Tymoszenko z tylnego siedzenia?

- Jaceniuk ma trudne zadanie do wykonania - komentowała w TOK FM Jagienka Wilczak z tygodnika "Polityka". - Jego funkcja jest tylko do wyborów (czyli do 25 maja - red.). Będzie się musiał spiąć, żeby pozałatwiać wszystkie sprawy. On się liczył z tym, że obejmie tę funkcję. Mówił wczoraj, że to stanowisko dla samobójców. Pewnie Julia Tymoszenko będzie miała wpływ na jego decyzje. Jaceniuk będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chce być samodzielnym politykiem - komentowała dziennikarka.

Na szefa ukraińskiej dyplomacji zaproponowano Andrija Deszczycę, b. ambasadora Ukrainy w Finlandii, który pracował wcześniej w Polsce. Ministrem spraw wewnętrznych ma zostać Arsen Awakow, który pełni obecnie funkcje szefa tego resortu.

Tetiana na urzędnika? Chyba przez chwilę

Na czele ministerstwa młodzieży i sportu ma stanąć Dmytro Bułatow, jeden z liderów ruchu Automajdan, porwany i torturowany podczas protestów przez ludzi związanych z ekipą obalonego Janukowycza. Tetiana Czernowoł, dziennikarka, która została brutalnie pobita w grudniu, i inni ludzie związani z Majdanem zajmą się lustracją. Czornowoł dużo pisała o bogactwie najwyższych urzędników państwowych z prezydentem Wiktorem Janukowyczem na czele. - Nie sądzę, żeby obsadzanie tego stanowiska młodą dziewczyną to był dobry wybór. Pisała o korupcji, ucierpiała, ale nie wiem, czy to dobry wybór na dłużej. Znam panią Tetianę, nie wiem, czy ma temperament urzędnika - komentowała Wilczak.

Najgorsze przed nimi

Wilczak podkreśla, że nie ma pewności, że majdanowcy nie przepadną w wyborach i dostaną stanowiska po wyborach 25 maja. - Trzeba będzie podejmować decyzje niepopularne, które naruszą obecną sytuację ekonomiczną wielu obywateli. Trzeba będzie urynkowić ceny energii i gazu. A to się nie będzie wielu ludziom podobało. Oberwą za to rząd i ministrowie. Przebudowa systemu nie jest prosta, a ludzie, którzy nie mieli nigdy do czynienia z administracją, pewnie będą mieli problemy. Ale skoro na Majdanie była opieka zdrowotna i socjalna, znaczy, że potrafią to zrobić. To opóźniony efekt Euro 2012, bo to wolontariusze policzyli się i to oni byli na Majdanie. I oni poradzili sobie z wyzwaniami - mówiła dziennikarka.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (40)
Ukraiński rząd? "Jaceniuk będzie musiał się spiąć. Czornowoł? Nie ma temperamentu urzędniczki"
Zaloguj się
 • aniechich03

  Oceniono 71 razy 11

  Ministrem Zdrowia tego banderowskiego rządu powinni zrobić tego co w tym namiocie sanitarnym odganiał reportera od leżącego z wydłubanymi oczami i odrąbaną dłonią milicjanta z Berkutu
  Na protest reportera, że przecież chłopak jest w ciężkim stanie i trzeba wezwać karetkę ,
  odparł : nie trzeba to berkutowiec.
  Ma kwalifikacje

 • smok61

  Oceniono 27 razy 7

  Ludzie z partii Batkiwszczyna Julii Tymoszenko :

  Premier - Arsenij Jaceniuk;
  Wicepremier ds. Integracji Europejskiej - Borys Tarasiuk
  Ministerstwo Energetyki - Jurij Prodan

  Wiele osób nienależących do Batkiwszczyny, ale powiązanych z piękną Julią.
  Dwoje ministrów zasłużonych tylko tym, że dostali po twarzy od berkutu.

  Brawo mołodcy , słowa bohaterom...
  Do widzenia na majdanie...za jakiś czas ....

 • 24alert

  Oceniono 12 razy 6

  Jaceniuk pozdrawia Sikorskiego: i.imgur.com/seTcwS7.jpg

 • kwiecien45

  Oceniono 32 razy 6

  Drugi rząd krzeseł starego skorumpowonego układu z czasów panowania mafii Tymoszenko plus kilku idealistów na nic nie znaczących stanowiskach.
  Część Majdanu głośno protestowała przeciwko składowi rządu ale kazali śpiewać hymn.
  Nasi sprawozdawcy protestujących "nie zauważyli".
  Ja bym jednego grosza z moich podatków nie dał tym ludziom bo je albo ukradną albo zmarnują, albo zgubia.
  Zamiast powołać rząd fachowców komitet rewolucyjny tworzą.
  Jeszcze powinni poszukać Pałacu Smolnego. Ale Trockiego to nie mają więc i tak kicha.

 • sp-dziadu2012

  Oceniono 12 razy 4

  Nasze wszystkie media bezkrytycznie popierają Majdan. Czy nikt nie widzi że w przekazach tv wszyscy ci przywódcy przemawiają na tle zdjęciq Bandery? Nic to nie mówi? To poparcie wykreowane przez media zupełnie nie odpowiada polskiej rzeczywistości. Polacy tak naprawdę uważają Ukraińców za gorszy gatunek człowieka-bandytę i złodzieja. Poparcie jest minimalne jeśli nie zadne.

 • szmaciarewicz_ruski_agent

  Oceniono 17 razy 3

  Majdan-Srajdan. Ciekawe czy wymyślą kasę na pensje. Bo polskije pany same dziady i najwyżej Żakowski im da.

 • polak_nieprawdziwy

  Oceniono 25 razy 3

  Rewelacja! Znają skład przyszłego rządu!
  Szkoda, że nie znają składu następnego. Czekam z niecierpliwością.

 • jeszcze1.uk

  Oceniono 27 razy 3

  Dadza rade maja swoje sposoby.Na filmiku widac ze wybory imnie potrzebne.

  gazeta.ua/ru/articles/politics/_predstavitel-pravogo-sektora-prishel-v-rovenskij-oblsovet-s-avtomatom-kalashnikova/544253

 • penible4

  Oceniono 4 razy 2

  Ile osób musi zaufać władzy, żeby mogła nazwać się ona rządem zaufania narodowego?????

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX