Etyka dla jednego ucznia? Minister wydała rozporządzenie, ale sprawa wcale nie jest prosta

Etyka nawet dla jednego ucznia? Owszem, ale tylko w gminie, w której nie da się utworzyć grupy międzyszkolnej. Co więcej, to samorząd ma zdecydować, czy w szkole będą dwie godziny etyki tygodniowo czy tylko jedna. Dostaliśmy wyjaśnienia Ministerstwa Edukacji Narodowej na ten temat. Również w sprawie pieniędzy.
Kilka dni temu minister edukacji Joanna Kluzik-Rostkowska podpisała rozporządzenie, które zmienia dotychczasowe zasady organizacji lekcji etyki w szkołach. Chodzi o zmianę przepisów z 1992 roku, a zmiana wynika z wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu z czerwca 2010 roku w sprawie "Grzelak przeciwko Polsce".

Na stronie MEN możemy znaleźć wypowiedź pani minister z 25 marca. - Wprowadzenie tej zmiany pozwoli zapewnić naukę etyki każdemu uczniowi zainteresowanemu udziałem w zajęciach z tego przedmiotu. Wyeliminuje jednocześnie - wskazane przez Europejski Trybunał Praw Człowieka - przypadki odmowy zorganizowania zajęć z etyki przez szkołę lub organ prowadzący ze względu na brak wymaganej liczby uczniów - mówi Joanna Kluzik-Rostkowska, minister edukacji narodowej.

Jeden czy dwóch uczniów wystarczy, by szkoła musiała zorganizować etykę u siebie? Nie do końca.

Okazuje się, że owszem, jeden czy dwóch uczniów wystarczy, ale tylko na terenie gminy, w której w żadnej ze szkół nie ma etyki. W innym przypadku powinna być utworzona grupa międzyszkolna: uczniowie z kilku szkół mogą mieć etykę w jednym miejscu, jako jeden zespół, taka możliwość istniała też do tej pory.

- W przypadku, gdy w szkole zgłosi się jeden lub dwóch uczniów zainteresowanych zajęciami z etyki lub religii, wejście przepisów proponowanych w przedmiotowym projekcie spowoduje konieczność dodatkowego zatrudnienia nauczyciela etyki, o ile na terenie gminy nie istnieją punkty międzyszkolne lub pozaszkolne, w których jest nauczana etyka - informuje Joanna Dębek, rzecznik prasowy MEN. Czyli gdy na terenie CAŁEJ gminy zgłosi się ZALEDWIE jeden czy dwóch uczniów, dopiero wtedy pojawi się konieczność zatrudnienia w danej szkole nauczyciela etyki - a to oznacza, że nie będzie tak, że w dowolnej szkole jeden uczeń wystarczy, by trzeba było lekcje etyki organizować.

Samorząd zdecyduje - jedna etyka w tygodniu czy dwie

Jest jeszcze coś: MEN dopuszcza, aby to samorządy zdecydowały, czy chcą, by w szkołach była jedna godzina etyki tygodniowo czy też dwie. Rzeczniczka przyznaje, że samorządom została pozostawiona taka właśnie "furtka".

Ministerstwo oszacowało, ile wprowadzenie tych zmian może kosztować. Zrobiło to w dwóch wariantach, właśnie ze względu na jedną lub dwie godziny etyki w tygodniu. Nikt nie był w stanie przewidzieć, w ilu szkołach pojawią się chętni na etykę, dlatego - jak podkreśla dyrektor Grzegorz Pochopień z Departamentu Analiz i Prognoz MEN - to są tylko szacunki. MEN założyło, że koszt wariantu zakładającego jedną godzinę etyki tygodniowo to nieco ponad 700 tysięcy złotych (za okres od września 2014 do grudnia 2014) - za dwie godziny w tygodniu to prawie półtora miliona złotych. Jak wyjaśnia dyrektor Pochopień, przy szacowaniu tych kosztów założono, że etyka dla jednego czy dwóch uczniów pojawiłaby się w jednej szkole w każdym powiecie, przy podwojeniu liczby gmin, w których jest nauczana. - Czyli obliczenia zostały wykonane dla 630 takich przypadków - mówi nam dyrektor.

Wiadomo, że samorządy alarmowały, że nie mają pieniędzy na zatrudnianie dodatkowych nauczycieli. Dlatego lekcje (w gminach z jednym czy dwoma uczniami) w tym roku mają zostać sfinansowane z rezerwy oświatowej. - Natomiast jeśli od 2015 roku okaże się, że pojawią się dodatkowe środki dla jednostek samorządu terytorialnego, zadanie to zostanie włączone do subwencji oświatowej - informuje Joanna Dębek.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (13)
Etyka dla jednego ucznia? Minister wydała rozporządzenie, ale sprawa wcale nie jest prosta
Zaloguj się
 • o.r.i

  Oceniono 54 razy 50

  Za to oglupiajacej religii pod dostatkiem w murach szkolnych.
  Dawniej religia byla w salkach przykoscielnych i nikomu to jakos nie przeszkadzalo, chodzil kto chcial i bylo dobrze. Szkola natomiast powinna uczyc religionzawstwa, a nie prowadzic indoktryniacji religijnej.

 • oswiecony19

  Oceniono 44 razy 44

  Lekcje Religii kosztują Państwo 1,350,000,000 rocznie (1mld 350 mln) Ile kilometrów nowych autostrad, byłoby za lekcje religii ? Specjaliści obliczyli: jeden zbudowany kilometr nowej autostrady, generuję następnie 88 nowych miejsc pracy w jej gotowej infrastrukturze.
  Ale co tam bezrobocie ... to nic ... módlmy się ...

 • patrycja212121

  Oceniono 41 razy 39

  Jestem przekonana, że ministerka prokleszej PO tak napisała rozporządzenie, nota bene pod przymusem UE, ab dalej etyki moje było. Nie po to Kluzik Rostkowska była w PiSie, a teraz jest w PO aby Polacy mniej wydawali na kościół.

 • zelalem

  Oceniono 25 razy 23

  Oj tam, oj tam...
  Etyki będzie nauczał ksiądz, za drobną dodatkową sumkę!

  W końcu co ksiądz, to lepszy etyk!

 • olorintr

  Oceniono 17 razy 17

  i znowu PO nas, wykształciuchów oszukała. Róbcie tak dalej, już wiadomo na kogo trzeba zagłosować w najbliższych potrójnych wyborach....

 • pandzik

  Oceniono 17 razy 15

  Taki jest ten rząd. pachołki Watykanu. Zdrajcy Polski. Sprzedali się za odpusty, żołnierze Opus Dei...

 • miroo

  Oceniono 13 razy 13

  kapłani tej sekty i jej poplecznicy są tak bezczelni, że potrafią nawet gadać, że dobro na świecie i etyka to wymysł właśnie ich sekty i istnieje tylko dzięki religii...

  to tak, jakby hammurabi i sumerowie wcześniej zanim powstała sekta chrześcijan oraz ludy na świecie nie znające wcześniej tej sekty uważały za normalne mordowanie, gwałcenie i kradzież...

  ale tak twierdzą kapłani tej sekty i jej poplecznicy... że niby jak religii by nie było to by tylko samo zło zapanowało i piekło... sprytnie gadają.. wielu daje się na to nabrać..

 • ozezty

  Oceniono 9 razy 9

  Ch.. bombki strzelił, choinki nie będzie.
  Zapowiadało się sensownie, a wyszło jak zwykle.

 • realistas

  Oceniono 5 razy 3

  Lepiej byłoby wyprowadzić religię ze szkół. Nie byłoby innych problemów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX