Piekarska przynosi do TOK FM zawiadomienie do prokuratury ws. dra Chazana [DOKUMENTY]

Katarzyna Piekarska z SLD pokazała trzystronnicowy dokument. Jej partia już wczoraj zapowiadała, że zamierza zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez Bogdana Chazana, ginekologa i dyrektora Szpitala św. Rodziny w Warszawie. Odmówił on przeprowadzenia aborcji u ciężarnej kobiety, której dziecko jest nieuleczalnie chore i umrze po urodzeniu.
Zawiadomienie do prokuratury, które przedstawiło SLD, dotyczy m.in. poniedziałkowej publikacji "Wprost". Tygodnik opisał historię młodej rodziny w Warszawie. Prof. Bogdan Chazan - jak podał tygodnik - powołując się na konflikt sumienia, odmówił wykonania aborcji u kobiety w 25. tygodniu ciąży, mimo diagnozy, iż dziecko z powodu licznych wad głowy, twarzy i mózgu umrze zaraz po narodzeniu. Chazan nie wskazał kobiecie innego szpitala, w którym mogłaby wykonać zabieg, ale zaoferował opiekę podczas ciąży, porodu i po porodzie oraz poinformował o możliwości skorzystania z hospicjum dla dzieci. Ponadto, jak powiedziała tygodnikowi matka, domagał się dostarczania kolejnych wyników badań i "chciał wszystko jak najdłużej przeciągać", aby minął termin, kiedy można legalnie wykonać aborcję w przypadku, gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony.

"Zachowanie prof. Chazana doprowadziło do narażenia ciężarnej pacjentki na ciężki rozstrój zdrowia, w szczególności zdrowia psychicznego. Kobieta do końca ciąży będzie żyć ze świadomością, iż wyda na świat nieuleczalnie chore dziecko, które z wysokim stopniem prawdopodobieństwa umrze niedługo po narodzinach. Spowodowanie u kobiety tak silnej traumy odbije się na całym jej przyszłym życiu" - czytamy w dokumencie.

SLD w zawiadomieniu powołuje się na art.156 (o spowodowanie ciężkiego kalectwa, ciężkiej choroby nieuleczalnej lub długotrwałej) oraz art. 160 (o narażaniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu).

Kontrowersyjny dyrektor

Prof. Bogdan Chazan jest dyrektorem warszawskiego Szpitala św. Rodziny. Sojusz skierował również wniosek do prezydenta stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz o odwołanie go z funkcji. Szef resortu zdrowia poinformował w poniedziałek na Twitterze, że sprawę Chazana kieruje do wyjaśnienia przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Naczelnej Izby Lekarskiej.

Chazan jest jednym z ok. 3 tys. osób związanych ze służbą zdrowia, która podpisała deklarację wiary, gdzie zapisano m.in. pierwszeństwo prawa bożego nad prawem ludzkim oraz potrzebę "przeciwstawiania się narzuconym antyhumanitarnym ideologiom współczesnej cywilizacji". Podpisując ją, lekarze i studenci medycyny deklarują tym samym, że nie będą wykonywać zabiegów sprzecznych z ich światopoglądem.

Dodał, że prawidłowość realizacji kontraktu skontroluje Narodowy Fundusz Zdrowia, a postępowanie medyczne sprawdzi Ministerstwo Zdrowia wraz z konsultantem krajowym. "Jeśli potwierdzi się, że mogło dojść do złamania prawa, zwrócę się do prokuratury o wyjaśnienie sprawy" - zapowiedział minister.

Kiedy aborcja jest możliwa?

Zgodnie z ustawą o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży aborcja jest legalna w trzech przypadkach: gdy ciąża zagraża życiu lub zdrowiu kobiety (do osiągnięcia przez płód zdolności do życia poza organizmem matki), jest wynikiem czynu zabronionego (do 12. tygodnia ciąży) lub gdy płód jest ciężko i nieodwracalnie uszkodzony (do chwili osiągnięcia przez płód zdolności do samodzielnego życia poza organizmem matki).

Z kolei w myśl ustawy o zawodzie lekarza "lekarz może powstrzymać się od wykonania świadczeń zdrowotnych niezgodnych z jego sumieniem, z zastrzeżeniem art. 30, z tym że ma obowiązek wskazać realne możliwości uzyskania tego świadczenia u innego lekarza lub w innym zakładzie opieki zdrowotnej oraz uzasadnić i odnotować ten fakt w dokumentacji medycznej. Lekarz wykonujący swój zawód na podstawie stosunku pracy lub w ramach służby ma ponadto obowiązek uprzedniego powiadomienia na piśmie przełożonego".

Prof. Chazan może nauczać na KUL-u, ale nie ma prawa wykładać na żadnej akademii medycznej. Bo nauka to nie światopogląd, lecz wiedza [BLOG]

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (101)
Piekarska przynosi do TOK FM zawiadomienie do prokuratury ws. dra Chazana [DOKUMENTY]
Zaloguj się
 • villk

  Oceniono 241 razy 233

  Ciekawe dlaczego Prokluratura nie zajela sie sprawa "z urzedu" , czyby prasy nie czytała?

 • sztucznamgla

  Oceniono 215 razy 203

  ogólnie to Chazna powinien przebadać psychiatra

  bo Chazan to taki Mengele polskich katolików

  jak można ZMUSZAĆ matkę do noszenia płodu, który umrze jej w łonie lub zaraz po porodzie

  dla takich jak on otworzą się wrota piekła

 • sztucznamgla

  Oceniono 170 razy 150

  ...po pierwsze - KTO przy zdrowych zmysłach udaje się do KATOLSKIEGO (nie tylko z nazwy ale i z powszechnie znanych informacji) szpitala w sprawach ginekologiczno-położniczych????

  po drugie głosujcie dalej na POPIS, ale także SLD, na korwiny, ziobry, gowiny, narodowców, obrońców wiary itd... to z PEWNOŚCIĄ obudzimy się w katolibanie

  przypomnę, że TYLKO Ruch Palikota chce tak naprawdę oddzielenia wiary od rozumu, czyli państwa świeckiego

  można nie lubić Palikota, nie zgadzać się do końca z poglądami, programem itd - ale jest to jedyna siła, na która oddany głos MOŻE cokolwiek w sprawach oszołomstwa katolskiego zdziałać

  macie wybór - ale jak wybierzecie źle - to potem nie narzekajcie

 • osika4

  Oceniono 95 razy 89

  Deklaracja wiary - co to ma być? Ile to instytucji ustawodawczych będzie jeszcze w naszym kraju? Ci lekarze, którzy podpisali ten świstek pomylili się z powołaniem. Oni powinni kształcić się na księży a nie lekarzy.

 • sztucznamgla

  Oceniono 73 razy 69

  .... Chazan to taki Mengele polskich katolików

  jak można ZMUSZAĆ matke do noszenia płodu, który umrze jej w łonie lub zaraz po porodzie

  dla takich jak on otworza się wrota piekła

 • krukpl

  Oceniono 52 razy 48

  czy może ktoś potwierdzić te negatywne komentarze na stronie
  www.znanylekarz.pl/bogdan-chazan/ginekolog/warszawa
  zwłaszcza te o nie wykonywaniu cesarki od 20 lat

 • sztucznamgla

  Oceniono 53 razy 45

  .... Chazan to taki Mengele polskich katolików

  jak można ZMUSZAĆ matke do noszenia płodu, który umrze jej w łonie lub zaraz po porodzie

  dla takich jak on otworza się wrota piekła

 • medalik111

  Oceniono 37 razy 33

  Każdu kto podpisał tę chorą deklarację powinien zostać pozbawiony prawa wykonywania zawodu.
  Treść tej deklaracji jest sprzeczna z Przyrzeczeniem Lekarskim, które jest preambułą Kodeksu Etyki Lekarskiej.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX