Kłopoty z systemem informatycznym PKW. "Ręce opadają"

Awarie, problem z drukowaniem protokołów - PKW ma poważne kłopoty z liczeniem głosów. - Jak słyszę, że projekt informatyczny zaczął być wdrażany trzy miesiące przed wyborami, to łapię się za głowę. Każda szanująca się instytucja wie, że najpierw trzeba przetestować na mniejszej grupie - komentowała w TOK FM Barbara Nowacka z TR. Wg prof. Tomasza Nałęcza, trzeba wyjaśnić, kto odpowiada za kłopoty związane z liczeniem głosów.
PKW przesuwa o trzy godziny zaplanowaną na 12.15 konferencję prasową. Znowu pojawiły się problemy z systemem informatycznym. Przypomnijmy, pierwsze pojawiły się zaledwie godzinę po zakończeniu niedzielnego głosowania. Wyników wyborów nie poznamy więc prędko.

NIK już zapowiedziało, że kontrolerzy sprawdzą "sposób zakupienia systemu informatycznego pod kątem jego zgodności z prawem, rzetelności, celowości i gospodarności". Kontrola Najwyższej Izby Kontroli zacznie się w styczniu.

Zdaniem Barbary Nowackiej z Twojego Ruchu, kłopotów z liczeniem głosów można byłoby uniknąć. - Jak słyszę, że projekt zaczyna być wdrażany trzy miesiące przed wyborami, to łapię się za głowę. Ręce opadają, bo nie tak się wdraża projekty informatyczne. Każda szanująca się instytucja wie, że system trzeba najpierw trzeba przetestować na mniejszej grupie. A my po raz kolejny oglądamy przedziwne widowisko.

Zniechęcenie

Jak mówiła Nowacka w TOK FM, informacje dotyczące kłopotów z systemem PKW oraz nieprawidłowościami dotyczącymi kart wyborczych mogą zniechęcić Polaków do brania udziału w wyborach.

Doradca prezydenta Komorowskiego - prof. Tomasz Nałęcz - oczekuje, że dowiemy się, kto jest winny zamieszaniu z liczeniem głosów. - Jeśli system wprowadza się trzy miesiące temu, to jak robienie operacji na żywym człowieku. To może się zdarzyć na Saharze, podczas rajdu samochodowego, ale nie tutaj. Żyjemy w XXI wieku, w nowoczesnym kraju Europy - mówił w TOK FM.

Trudna sytuacja PKW rozbawiła do łez publicystów komentujących problemy z systemem."Pracownicy pojechali do gmin. Okazało się, że brakuje stron protokołów". Relacja z komisji wyborczej>>>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (16)
Kłopoty z systemem informatycznym PKW. "Ręce opadają"
Zaloguj się
 • adamofsky

  Oceniono 25 razy 19

  A po co liczyć? Tylko nieprawdziwi Polacy głosują na inne partie niż PIS, więc ich głosów nie ma sensu brać pod uwagę.

 • mamula66

  Oceniono 16 razy 16

  W trzy miesiace nie mozna zaprojektowac, zbudowac i przetestowac ZADNEGO systemu. informatycznego. Chyba ze to jest projekt studencki.

  Jaka polska edukacja, taka i polska informatyka

 • magic3

  Oceniono 14 razy 10

  Niestety, zdaje się firmy prywatne nie muszą ogłaszać przetargów ( mylę się?). Państwowe muszą - i takie sa tego skutki: wybór firmy zewnętrznej taniej i beznadziejnej.

 • hei-zer

  Oceniono 13 razy 7

  Panowie , (posłowie, ministrowie, sędziowie i liczni Przewodniczący) którzy ukończyli 60 lat, powinni co roku zdawać egzamin- testy z zakresu obejmującego poziom nauczania z gimnazjum. Testy niezdane, powinny powodować przeniesienie do pracy lżejszej ( ogrodnictwo, zieleń miejska). Bruliony kart do głosowania, powinny być poprzedzone kartką zbiorczą z zestawieniem komitetów wyborczych, przy których powinny być dwie rubryki . Głosujący zaznaczał by jeden komitet i wpisywał nr kandydata. Jeden krzyżyk, jeden numer, jedna kartka.( może jako pierwsza w pliku kart komitetowych?

 • hei-zer

  Oceniono 7 razy 5

  Bank imają niezawodny system informatyczny, gdzie klienci mogą za pomocą Internetu przekazywać decyzje o dysponowaniu swoimi pieniędzmi. Programy są gotowe i tanie. Można przekazywać dyspozycje wyborcy za pomocą szeregu cyfr.
  Trzeba podać np. nr komitetu wyborczego, nr kandydata na liście, liczbą określony typ wyborów ( prezydent, rada miasta. czy sejmik)

 • partia_antyklerykalna

  Oceniono 10 razy 4

  to ta śmieszna PKW jeszcze nie podała się do dymisji ?????????

 • rot.leszek

  Oceniono 8 razy 4

  POLAND HIGH - TECH COUNTRY

  www.youtube.com/watch?v=dND1aQcWLHE

 • szpung

  Oceniono 9 razy 3

  Czyzby kolejny cud nad urna. Patrzac na przewodniczacego ktory pamieta jeszcze czasy Gierka, nie jest to wykluczone.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX