"Kilometrówkigate". Wróblewski: tandeta, tandeta, tandeta

Zbyt niskie pensje i ludzka natura z tendencją do kombinowania - to podłoże nakręcanej od tygodni sprawy rozliczania się posłów i ministrów z wyjazdów służbowych.
Najpierw wydatki na podróże madryckiego tria, potem rozliczenia ryczałtów za podróże prywatnym autem Radosława Sikorskiego - od kilku tygodni trwa festiwal wyliczania, kto, ile, dokąd i czym przejechał. Oraz ile to kosztowało.

Im dokładniej przyjrzeć się wydatkom, tym więcej wątpliwości.

- Tandeta, tandeta, tandeta. Polityków tandeta - komentował w TOK FM Tomasz Wróblewski z Warsaw Enterprise Institute. - A to, że media się tym zajmują świadczy o prowincjonalności naszego kraju. Jestem zniesmaczony tym, że to jest główny temat polityczny w Polsce - dodał.

Zdaniem gości Tomasza Sekielskiego, których przepytywał, to uderza w całą klasę polityczną. - Są cwaniaczkami - wypalił Sekielski.

Publicyści podkreślali, że sprawy byłych posłów PiS i Sikorskiego należy rozróżniać. - W przypadku marszałka sprawa jest w toku, pamiętajmy, że jako szef MSZ podbierał należny mu ryczałt. Z kolei Hofman i spółka rozliczając wydatki na benzynę w sytuacji, gdy lecieli samolotem, jest jawnym oszustwem - komentował Wróblewski.

Zdaniem publicystów niewielu byłoby posłów, którzy uczciwie mogliby powiedzieć, że nigdy nie uszczknęli więcej niż powinni z pieniędzy podatników. - Politycy i posłowie "dorabiają" w ten sposób, robią to na dużą skalę. Skandalem jest to, że wszyscy o tym wiedzieli i się na to godzili - stwierdził Wróblewski.

Zdaniem gości Poranka tendencja do kombinowana wynika z ludzkiej natury i dodatkowo ma pole do popisu, kiedy pozwalają na to przepisy.

- Zamiast gadać, to zacznijmy coś zmieniać. Żadnemu z nas firma nie zwraca pieniędzy za to, że dojeżdżamy do pracy. Nie ma powodu, żeby posłowie dostawali. Każdy pracownik delegacje rozlicza szczegółowo i są one wliczane w dochód - komentowali.

Roman Imielski z "Gazety Wyborczej" mówił, że wyjścia z sytuacji są dwa. - Albo damy tę samą kwotę na działanie biur (np. 12 tys.) i niech się posłowie rządzą. Albo prowadźmy szczegółową buchalterię i rozliczajmy wszystkie wydatki - proponował.

Publicyści byli zgodni, że posłowie i wysocy urzędnicy (np. prezydent) zarabiają za mało. Wróblewski podsumował: Nie stać nas na dziadowskie państwo.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (15)
"Kilometrówkigate". Wróblewski: tandeta, tandeta, tandeta
Zaloguj się
 • much0m0r.sr0m0tnik0wy

  Oceniono 39 razy 39

  Panie Wróblewski!
  Czyżbyś nie uważał, że biedni posłowie w ramach tej biedoty mogą OKRADAĆ państwową kasę.
  Może więc pozwólmy im odpowiednią ustawą
  Jak im tak biednie, niech wezmą się do lepiej opłacanej roboty.
  To nie jest tandeta.
  To jest kradzież

  "Politycy i posłowie "dorabiają" w ten sposób, robią to na dużą skalę. Skandalem jest to, że wszyscy o tym wiedzieli i się na to godzili - stwierdził Wróblewski."

  Pan Wróblewski i inni też wiedzieli i byli w zmowie milczenia? Omerta?

 • adamofsky

  Oceniono 35 razy 31

  Ponieważ Hofman czy Girzyński kreadną, to jest dla Wróblewskiego powód, zeby dać posłom podwyżkę.. Fajne myślenie.. Ja bym na to nie wpadł ..

 • dokkk66

  Oceniono 30 razy 28

  Bóg, honor, ojczyzna i domniemanie niewinności.
  Motto polskich polityków.

 • basienka8700

  Oceniono 24 razy 22

  Idąc tym tropem myślenia, to każdy zbyt mało zarabiający obywatel tego kraju mógłby dorobić sobie, albo żadać większej pensji, ja żadam większej emerytury bo... ? Ucziwość polega na tym, że albo ją się ma , albo nie, dochody nie mają znaczenia, bardzo bogaci, też kombinują, płacąc np. podatki w rajach podatkowych nie w Polsce. No cóż każdy chciałby być piękny, młody i bogaty! Politycy mają moim zdanie proporcjonalne wynagrodzenie w porównaniu z zamożnością obywateli, a zbyt małe w porównaniu z luðźmi biznesu.

 • xvq111

  Oceniono 20 razy 20

  Dziadowskie państwo , Dziadowscy politycy , Dziadowscy publicyści i Dziadowscy Obywatele ?
  Wg Panów Publicystów ratować należy tylko polityków , dlaczego ?
  Dlaczego nie pomóc obywatelom ? Jak zwykle władza sama da sobie radę .
  www.tokfm.pl/blogi/z-kopa/2014/12/poziom_0/1

 • Piotr Kolec

  Oceniono 12 razy 12

  Przez sejmowe korytarze kroczy dumnie Czubek
  Ma na gębie znane twarze i dupsko ma grube

  Strasznie wieki Czub nadęty z wyższością spogląda
  Posłuszeństwa i szacunku Czub dla siebie żąda

  A ty patrzysz, i co to jest? Aż zachodzisz w głowę
  A to tylko Czub złodziejstwa, Czub Góry Lodowej…

 • cracovia.figiel

  Oceniono 13 razy 9

  Czyżby w takim razie pani marszałek Kopacz i reszta posłów to złodzieje? Pewnie tak...... jak mówi pan Wróblewski

 • klara551

  Oceniono 9 razy 7

  pamiętajmy, że jako szef MSZ podbierał należny mu ryczałt.-to cytat a ja zapytam o to czy należny czy należący się za rzeczywiście przejechane służbowo kilometry. Drobna różnica w pytaniu a znacząca. Jak brał należny to cwaniaczył a jak należący to był uczciwy. Ludzie policzcie ile godzin każdy z nich musiałby spędzić za kółkiem i czy mógłby mieć wtedy czas na pracę. To nie są kierowcy tirów a nasi przedstawiciele których podstawowym obowiązkiem jest praca w sejmie a nie wożenie doopy po Polsce i świecie. Do mieszkań w Warszawie m dopłacamy do wożenia doopy też.A i innym tak samo ot choćby marszałek Mazowsza,sędziowie,mundurowi,górnicy więc nic dziwnego ,że na inne potrzeby brakuje kasy.

 • zorro318

  Oceniono 5 razy 5

  Jesli zarabiaja za malo, niech ida do prywatnego businessu, tam zarobia wiecej.
  Jestem spokojny, ze na ich miejsce znajda sie fachowcy z prawdziwego zdarzenia
  za te same albo mniejsze pieniadze. Nie slyszalem o polityku, ktory zbiednial, przegladajac ich oswiadczenia majatkowe widac, ze z kadencji na kadencje maja
  sie coraz lepiej.
  Nieslawnej pamieci Romaszewski, jak tylko przestal byc politykiem ( przepadl w wyborach do senatu) zazadal odszkodowania za walke o niepodleglosc, bo godnie zyc trzeba. Normalna praca w Tesco jakos go nie satysfakcjonowala.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX