Mull: Celem USA jest wycofanie Rosjan z Krymu. Ukraina ma prawo do obrony

- Każdy kraj ma prawo do samoobrony. Ukrainie trzeba w tym pomóc. Ale trzeba to robić ostrożnie, by nie było ryzyka eskalacji konfliktu. Każdy krok musi być wykonany ostrożnie, ale bardzo skutecznie - tak o wysłaniu instruktorów wojskowych, m.in. przez USA i Polskę, mówi Stephen Mull, ambasador USA w Polsce.
- Naszym celem jest wycofanie Rosjan z Krymu - mówił w Poranku Radia TOK FM ambasador USA w Polsce Stephen Mull. Mija rok od rosyjskiej aneksji należącego do Ukrainy Krymu.

Amerykański ambasador zapewnił, że Stany Zjednoczone nie zmienią swojego stanowiska. - Trzeba pamiętać o tym, że kiedy ZSRR anektował kraje bałtyckie, USA były temu przeciwne. Nigdy tego faktu nie uznaliśmy. Trwało to długo, ale w końcu, po ponad 50 latach, kraje bałtyckie odzyskały niepodległość.

Zdaniem Stephena Mulla w doprowadzeniu do odzyskania przez Ukrainę Krymu mogą pomóc sankcje i jednomyślność Zachodu. Nie można więc wykluczyć, że jakiś rodzaj sankcji wobec Rosji może obowiązywać do chwili wycofania się Rosjan z Półwyspu Krymskiego.

Prawo do samoobrony

Polska razem z USA są w grupie państw, które wyślą na Ukrainę instruktorów wojskowych, by szkolili ukraińską armię. Według amerykańskiego ambasadora to dobra decyzja.

- Każdy kraj ma prawo do samoobrony. Trzeba w tym pomóc. Ale trzeba to robić w taki sposób, by nie doprowadzić do eskalacji konfliktu. Instruktorzy to niejedyna nasza decyzja. Obiecaliśmy ponad 100 mln dolarów na ukraińskie wojsko. Myślę, że taka pomoc będzie kontynuowana. Każdy krok musi być podejmowany bardzo ostrożnie, ale też bardzo skutecznie - stwierdził Stephen Mull.

Gość "Poranka Radia TOK FM" nie ma wątpliwości, że Polska nie stanie się ofiarą agresywnej polityki Kremla. - Polska jest najbezpieczniejsza w całej swojej historii. Ma to oczywiście związek z członkostwem w NATO i sojuszem ze Stanami Zjednoczonymi. Jestem przekonany, że wojny w Polsce nie będzie - skwitował.

O ekspansji Kremla i wojnie na Ukrainie przeczytaj w książkach >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (152)
Mull: Celem USA jest wycofanie Rosjan z Krymu. Ukraina ma prawo do obrony
Zaloguj się
 • jezierskiadam

  Oceniono 101 razy 41

  Długa wojna to dużo sprzedanego szrotu.

 • zd46

  Oceniono 24 razy 24

  Kochani a jak wam sie podoba, "wredny przyjaciel amerykanin" podsluchuje najwazniejsze osoby w krajach sojuszniczych, podsluchuje i rozpracowuje ich sluzby specjalne a sojusznicy "dostaja z zachwytu orgazmu", ze AMERYKANIE przy podsluchiwaniu nikogo nie pomineli i ....wszystkich maja w du.ie. Inny amerykanski kwiatek, przywoza do wiezien w waszym kraju pojmanych i wiezionych bez wyrokow, torturuja ich w sposob NIELUDZKI, ALE AMERYKANSKI a wy ZA NICH placicie ODSZKODOWANIA, "wsrod serdecznych przyjaciol psy zajaca zjadly i pyskowaly ze byl troche chudy". Panie Mull a gdzie wizy amerykanskie dla POLAKOW a tak bardzo sie staramy i tak "bardzo was kochamy".

 • zd46

  Oceniono 32 razy 24

  Cos pana Mulli panie amerykan, wycofac Rosje z Krymu a przywiezc jankesow z bazami wojskowymi? To wasz cel ale jak na razie to Putin wsadzil wam palec w oko i pozostalo wam przywiezc sol, make i kasze do ukrainskich sklepow. Nie uznawaliscie zaboru panstw nadbaltyckich przez ZSRR? BZDURA !!!! Uznawaliscie ZSRR prowadzac z nim interesy nawet "interesy szemrane". Poczytaj pan historie. Polske tez SPRZEDALISCIE Stalinowi !!!!!! Byliscie dla nas wilkiem w owczej skorze. Dla wszystkich byliscie dobrzy tylko skad po swiecie tyle grobow i mogil "zbudowanych przez wasza demokracje smierci" made in USA?

 • sadystaaa

  Oceniono 36 razy 24

  Plastuś jątrzy bezkarnie, podczas gdy zamiast Polańskiego, bite 9 godzin powinien tłumaczyć prokuraturze kulisy korumpowania przez CIA polskich urzędników państwowych ($10mln za więzienia). W ten sam sposób korumpowano ukraińskich włodarzy by forsować swoje racje, a teraz obnosi się świętym oburzeniem o samoobronie. A zgniłe jaja w ambasadę macie gratis za wizy.

 • blue911

  Oceniono 58 razy 24

  Panie Mull: zadamy oddania calego kontynentu Indianom! Jak poszanowanie praw tubylcow to wszedzie,a nie wybiorczo!

 • edi54

  Oceniono 94 razy 24

  Mrzonki pana ambasadora . Jankesom sie marzyło by wejsć na Krym ze swoja flotą.Krym juz nigdy nie wróci do Ukrainy. Kwestia otwartą
  jest odłączenie się od Ukrainy Odessy , stricte rosyjskiego miasta i innych miast na wschodzie Ukrainy.

 • dezyd

  Oceniono 128 razy 24

  Pan ambasador kpi w żywe oczy z tym sojuszem z USA? Widać wyraźnie, jak do tej pory na tym wychodzimy, by wspomnieć tylko Irak, F-16 i słynny oszukany offset, wyrok za amerykańskie ekscesy z torturami... Trafnie to ujął Radek Sikorski podczas słynnej kolacji u Sowy! I znów dajemy się wkręcać Amerykanom w kolejną awanturę - cała reszta kontynentu europejskiego zachowuje wstrzemięźliwość. Zgadnijcie na kim się to skrupi? Na Amerykanach czy na Polsce?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX