Kuźniar: Przejazd amerykańskich kolumn przez Polskę ma pokazać solidarność NATO. Putin nie ma zahamowań

Rosjanie prowadzą podjazdową wojnę psychologiczną i próbują destabilizować zdolność do oporu różnych rządów w różnych częściach Europy. Putin nie ma zahamowań, jeśli chodzi o posługiwanie się siłą dla osiągania celów politycznych - mówił w Poranku Radia TOK FM prof. Roman Kuźniar.
Czy przejazd amerykańskich kolumn przez Polskę to dobra rzecz? - Przekaz jest jednoznaczny: nie zamierzamy się przestraszyć. Jesteśmy tutaj, wzmacniamy wschodnią flankę, sojusz jest solidny, spójny, nie da się rozerwać jego solidarności i lojalności - komentował w TOK FM prof. Roman Kuźniar, doradca prezydenta ds. międzynarodowych. - Rosjanie prowadzą taką podjazdową wojnę psychologiczną i próbują destabilizować zdolność do oporu różnych rządów w różnych częściach Europy i rozerwać sojusz między Europą a USA. Oferują niby lepsze warunki i harmonijne współżycie z Rosją, do którego Ameryka jest niepotrzebna - mówił.

Zdaniem prof. Kuźniara nie można ignorować tego, co robi strona rosyjska. - Jestem zaniepokojony. Może się zdarzyć coś, nad czym nie będziemy mieć kontroli. Prezydent Putin prowadzi teraz coś, co w czasach zimnej wojny nazywano balansowaniem na krawędzi wojny. To jest zgodne z jego charakterem, bowiem według różnych badań to człowiek, który ma podwyższoną zdolność do podejmowania ryzyka i obniżoną zdolność, jeśli chodzi o ocenę sytuacji, która grozi ryzykiem, chodzi o instynkt samozachowawczy - mówił doradca prezydenta.

"Putin nie ma zahamowań"

Gość Poranka Radia TOK FM mówi, że "poważnie obawiałby się incydentu zbrojnego wywołanego prowokacjami rosyjskimi, które w tej chwili widać w różnych częściach Europy". - Putin nie ma zahamowań, jeśli chodzi o posługiwanie się siłą dla osiągania celów politycznych. To już trzeci wypadek - najpierw była krwawa wojna czeczeńska, potem wojna w Gruzji, wreszcie wojna przeciwko Ukrainie. To problem dla Zachodu, jak się do tego odnosić - komentował prof. Kuźniar.

Jego zdaniem scenariuszy jest kilka - m.in. można dawać Rosji, co chce, lub można iść w stronę sankcji, które są dla nich dokuczliwe. Najsłabsze ogniowo to cały szereg państw czy środowisk, które uważają, że nic się nie stało i trzeba przyjąć warunki Putina. To są państwa, które są za Alpami i nie widzą zagrożenia bezpieczeństwa dla Europy Zachodniej. Ich zdaniem prawdziwe zagrożenie idzie z południa - mówił.

W poniedziałek pierwsza kolumna z konwojów amerykańskich żołnierzy, którzy po ćwiczeniach w Polsce i krajach bałtyckich wracają do baz w Niemczech, dotarła do koszar w Białymstoku. Po trwających trzy miesiące ćwiczeniach do koszar w bawarskim Vilseck wracają żołnierze 3. szwadronu 2. Pułku Kawalerii. Ich miejsce na poligonach, w tym w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim, zajęli już pancerniacy z 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 3. Dywizji Piechoty, przybyli z koszar Fort Stewart w Georgii. Po wymianie amerykańskich pododdziałów dwustronne i wielostronne treningi będą kontynuowane, a ich kulminacją będą połączone ćwiczenia wielonarodowe, planowane na maj i czerwiec.

O Władimirze Putinie i polityce współczesnej Rosji przeczytaj w książkach >>

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (119)
Kuźniar: Przejazd amerykańskich kolumn przez Polskę ma pokazać solidarność NATO. Putin nie ma zahamowań
Zaloguj się
 • 3szabelka

  Oceniono 98 razy 34

  Skoro Putin to szaleniec bez zahamowań, gorszy od Stalina i Hitlera, to ta kolumna powinna nie wracać na południe Niemiec, ale jechać wprost do Donbasu:)
  Trzeba zatrzymać tą pełzającą inwazję na Europe:)
  Czym wcześniej tym lepiej:)

 • mariner4

  Oceniono 37 razy 27

  To jest operacja logistyczna. Sprawdzają trasy przerzutu wojsk. W czasie przemarszu tych wojs, robią pomiary, zdjęcia, badają krzywizny zakrętów itp. To dlatego jest kilka kolumn i dlatego jadą przez Polskę i Czechy. Nie dlatego, żeby pomachać tubylcom. To jest poważna sprawa.

 • rystra

  Oceniono 27 razy 5

  Żeby było uczciwie, to tytuł powinien brzmieć: "Putin, tak jak Obama, nie ma zahamowań, jeśli chodzi o posługiwanie się siłą dla osiągania celów politycznych".

 • edi54

  Oceniono 22 razy 2

  To co prezentuje Kuźniar od dawna go kompromituje. Czyms znacznie groźniejszym jest fakt , ze jego idiotyczne analizy i diagnozy mogą byc b rane pod uwagę przez polskich rządzących.
  Ale cóż , w tym kraju , w moim kraju , cierpimy na niedostatek ludzi mądrych , roztropnych i odpowiedzialnych.

 • ohayoo

  Oceniono 34 razy 2

  Putin nie ma zahamowań - mówimy o tym samy demokratyzującym się przyjacielskim Putinie ??

 • przyganiacz

  Oceniono 7 razy 1

  Kuźniar: Przejazd amerykańskich kolumn przez Polskę ma pokazać solidarność NATO....

  Pokaże jedynie, że nie sprzęt wojsk USA także nie umie latać. Z solidarnością ma tyle co piernik z wiatrakiem. Chyba że chodzi o solidarne zasmradzanie spalinami przyrody...

 • elrobertos

  Oceniono 9 razy 1

  Powiem jak ja to widzę. Putin krok po kroku realizuje plan odzyskania strefy wpływów jak za ZSRR. Do tego potrzebne mu jest rozbicie jedności UE i sparaliżowanie decyzyjne NATO. Jestem w stanie sobie wyobrazić przy tak działającej machinie propagandowej w Rosji zrobienie z Polski rusofobicznego, awanturniczego państwa, którego działania godzą w narodowe interesy państwa rosyjskiego w taki sposób, że musi się to spotkać z adekwatną reakcją, łącznie inwazją wojskową na Polskę. I czy Zachód zechce wtedy przelewać krew za Polskę, "która sama wywołała wojnę z sąsiadem" ? Rosyjska machina propagandowa okłada nas już na lewo i prawo po twarzy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX