Eurowizja 2015. Wiedeń zmienia światła na przejściach dla pieszych. Zamiast ludzika są pary gejowska, lesbijska i heteroseksualna

Protesty opozycji wywołała zmiana na przejściach dla pieszych w Wiedniu. Miasto zdecydowało się na zmianę świateł - zamiast tradycyjnego obrazka sygnał do przejścia przez skrzyżowanie dają pary homo- i heteroseksualne.
47 skrzyżowań w Wiedniu odświeżono z okazji zbliżającego się Konkursu Piosenki Eurowizji 2015. Zamiast tradycyjnych figur przedstawiających stojącego lub idącego ludka zainstalowano nowe symbole pokazujące trzymające się za ręce pary. Niektóre z nich przedstawiają osoby tej samej płci. Każda lampa jest także ozdobiona małym serduszkiem.

Władze miasta mają nadzieję, że nowe sygnały nie tylko poprawią bezpieczeństwo na drogach, ale także podkreślą zaangażowanie Wiednia w działaniach na rzecz równości, różnorodności i tolerancji. - Symbole te pojawią się w sumie na 120 skrzyżowaniach - mówił na antenie CNN jeden z przedstawicieli wiedeńskiego ratusza. Oznaczenia pozostaną na przejściach dla pieszych do końca czerwca.

Wiedeń za równością

Skąd pomysł na zmianę? Już 19 maja w Wiedniu odbędzie się Konkurs Piosenki Eurowizji. Edycję zeszłoroczną wygrała Conchita Wurst - austriacka drag queen.

Światła zostały zamontowane nie tylko dla uczczenia zwycięstwa austriackiej piosenkarki. Wiedeń będzie gościł w najbliższym czasie również inne wydarzenia związane ze środowiskami LGBT, w tym Life Ball. Uroczyste przyjęcie jest największym europejskim wydarzeniem charytatywnym, podczas którego zbiera się fundusze na badania nad AIDS i wirusem HIV.

"Mnie się podoba"

A jak na zmianę reagują piesi wiedeńczycy? Większość z nich odnosi się do pomysłu pozytywnie. - Myślę, że to świetny pomysł - powiedział "Guardianowi" Clemens Bendtner, wiedeński przechodzień. - Temat równości i równego traktowania jest bardzo ważny, a przez tę kampanię przyciągnie więcej uwagi - podkreśla.

"Będą protesty"

Nie wszystkim jednak podoba się pomysł ze zmianą świateł. Partia Wolności zapowiedziała złożenie pozwu przeciwko Marii Vassilakou, która jest odpowiedzialna z ramienia rady miasta za ruch miejski. Przedstawiciele partii twierdzą, że zmiana świateł zakłóca ruch uliczny i jest stratą pieniędzy podatników. Nowe światła kosztowały około 63 tys. euro.

Nowe światła - jak ripostuje przedstawiciel miasta - są zgodne z prawem i nie działają tylko na rzecz wspierania tolerancji. Miasto liczy, że przyciągną więcej uwagi pieszych, którzy nie będą dzięki temu nieprzepisowo przechodzić przez ulicę.

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (29)
Eurowizja 2015. Wiedeń zmienia światła na przejściach dla pieszych. Zamiast ludzika są pary gejowska, lesbijska i heteroseksualna
Zaloguj się
 • white_lake

  Oceniono 118 razy 98

  te światła dyskryminują ludzi samotnych

 • darius112

  Oceniono 49 razy 17

  To bardzo ważny news. A tutaj macie jeszcze ważniejszy, ale jakoś redaktorzy Czerscy uważają za zupełnie nieważny: 'Bruksela chce, by nielegalni imigranci, którzy trafią do Europy, byli rozdzielani między wszystkie państwa Unii. Przyjęto takie wskaźniki, które sprawią, że Polska będzie jednym z tych państw, które będzie musiało przyjąć NAJWIĘCEJ uchodźców. Dokument opracowywany w Komisji Europejskiej stanie dziś na tzw. COREPERZE'

 • antybiurokrata

  Oceniono 50 razy 16

  Ja dalej nie widzę na tych obrazkach w światłach że to geje. Trzeba dodać więcej krytycznych detali.

 • glit64

  Oceniono 54 razy 14

  hoho! takie rzeczy we Wiedniu! Kto by pomyslał, ze matecznik nazizmu doczeka takich wydarzeń!! jest jednak postęp w świecie. Szkoda ze nie wszędzie....

 • transformator2014

  Oceniono 55 razy 13

  Super - tak powinno być w każdym normalnym szanującym wolność i wolny wybór człowieka kraju.
  Niestety katofaszystom w Polsce zabobon jeszcze przez długie lata zaciemni racjonalne zachowanie.

 • pyzz

  Oceniono 20 razy 6

  Ja bym tylko zwrócił uwagę, że robienie sobie ćwiczeń z kreatywności z oznakowania dróg ma tylko jedną przykrą konsekwencję. Otóż wzór oznakowania jest jasno i precyzyjnie określony w kodeksie ruchu drogowego i jak se zamiast na przykład przejścia dla pieszych ktoś namaluje szlaczek, albo (jak w Warszawie) klawiaturę fortepianową, to to powoduje, że taki znak po prostu NIE OBOWIĄZUJE.
  Z pewnych rzeczy se można robić jajca, ale z innych lepiej nie.

 • krzysztof-s-live

  Oceniono 13 razy 5

  Trzeba propagować przyjaźń mężczyzna-mężczyzna i kobieta-kobieta.

 • 66kropek

  Oceniono 25 razy 5

  Super, wspaniale !!! Dlaczego nie ma tej wstrząsającej informacji na pierwszym miejscu? Warto żyć i walczyć dla takich rzeczy. Jakbyście się zastanawiali dlaczego różne dziwne twory zwane u nas lewicą tak strasznie dostają w tyłek to waśnie podaliście przykład.

 • rot.leszek

  Oceniono 11 razy 3

  I co komu z heterosexualnego obrazka ludzika w Polsce
  jak cie rozjada na pasach...
  W Wiedniu tez trzeba uwazac ale juz mniejsze szanse...

  PS
  A ja juz to zawsze dostaniesz sie do lepszego szpitala
  i masz szanse na wyzsze odszkodowanie hehe))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX