Czapiński tłumaczy, dlaczego Platforma przegrywa wybory. "Mogą mówić, że nic się nie stało. Ale to będzie oznaczało klęskę"

Prof. Janusz Czapiński, psycholog społeczny z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania, mówił w Poranku Radia TOK FM o przyczynach porażki PO w wyborach prezydenckich. Ma być nią dwuskrzydłowość. - Ona opłaca się ptakom, ale niekoniecznie partiom politycznym - zaznaczył.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas

Czapiński wskazywał, że przed wyborami w 2011 roku PO wzmocniła swe lewe skrzydło. Przekaz w przypadku tej centroprawicowej partii miał być jasny: - Będziemy realizować interesy elektoratów lewicowego i prawicowego.

- Platforma chce mieć ciastko i zjeść ciastko. Tak się nie da. Nie można realizować interesów obu skrzydeł - zauważył psycholog. I podkreślił, że od tego czasu PO straciła 1,6 mln rozczarowanych wyborców. Z prawa i lewa.

- Myk z dwuskrzydłowością się udał, bo to był moment generowania nadziei. Ale potem przyszedł czas na rozliczanie - wskazał Czapiński. Jego zdaniem PO musi teraz postawić na lewo lub prawo. Wyborcy centrowi nie wystarczą. - Mogą też mówić, że nic się nie stało. Ale to będzie oznaczało klęskę - skwitował psycholog społeczny.

Czyżby Platforma nie miała na stanie swoich 30- i 40-latków? Najwyższa pora, aby stwarzać własnych Dudów [BLOG]

Więcej o:

Dostęp Premium TOK FM

Komentarze (183)
Czapiński tłumaczy, dlaczego Platforma przegrywa wybory. "Mogą mówić, że nic się nie stało. Ale to będzie oznaczało klęskę"
Zaloguj się
 • tarkovsky

  Oceniono 306 razy 272

  Dla przypomnienia panu profesorowi:
  1. 05.05.2014, TOK FM: "Jak ocenia prof. Janusz Czapiński, mimo bardzo dobrych wyników w sondażach Nowa Prawica nie wejdzie do PE. – Ma za sobą głównie młodych wyborców, którzy opowiadają się za wolnością absolutną. Ale ci wyborcy nie pójdą głosować".
  2. 21.11.2014 "Po drodze wybory prezydenckie - tutaj nie ma co dywagować, wiadomo, że są w tej chwili rozstrzygnięte. Urzędujący prezydent nie ma solidnego kontrkandydata, nie da się pana Dudy wypromować w tak krótkim czasie w takiej skali, żeby Polacy się nim zachwycili".

  Idź Pan wnuki bawić, a nie politykę tłumaczyć.

 • 66kropek

  Oceniono 155 razy 113

  Oj, tak sie cieszę, że Czapiński nas oświecił!!! Jeszcze niedawno jego badania wykazały, że Polacy czują się jakoś w 70% ( nie pamiętam dokładnie liczby) szczęśliwi i zadowoleni i Po sądziła, że faktycznie, zwłaszcza , że sama za te badania zapłaciła.

 • domektomek

  Oceniono 128 razy 84

  Proponuję poniższy slogan na hasło wyborcze Platformy:
  --- NIC SIĘ NIE STAŁO.
  Przecież przez tyle lat to zdanie tuszowało wszystkie ich przekręty.

 • hanishl

  Oceniono 86 razy 68

  Partia która toleruje takie rozbieżności światopoglądowe jak Gowin , Żalek , Biernacki czy Grabarczyk lub Radziszewska nie ma racji bytu . Zawsze będą w rozkroku kościoła .
  Ostatnio z Po odszedł przez "gender" Kopeć . To jest chora partia . Jeśli partia nie ma jednolitego stanowiska w sprawie np. in vitro to jest to chore.
  Partia nie może być dla wszystkich bo wszystkim nie dogodzi.
  Jak mógł premier Tusk mówić : Nie będziemy klękali ... .
  Tymczasem klękali mimo nauk z historii .Kościół uważa że należy mu to się jak psu zupa.
  Dalej robi swoje i wystawia rachunki .

 • thegreatmongo

  Oceniono 79 razy 51

  Przestancie juz cytowac tego typa. Co wybory to nie trafia... zero totalne

 • kotmiki

  Oceniono 116 razy 42

  Proponuję referendum w sprawie podziału Polski na dwa nowe Państwa jak stało się z Czechoslowacją ,gdyż u nas podobnie widać zasadnicze różnice ekonomiczne , mentalne i światopoglądowe.
  Proponuję utworzyć IV RP wyznaniową na terenach pisowskich z walutą zł.
  oraz III RP europejską z €
  Żeby niebyło wojennej obie Polski oddzielić murem ,wprowadzić ruch wizowy i niech każda Polska zarabia na siebie.
  Co myślicie o tym pomyśle mojej mądrej zony !!! Przynajmniej będziemy wolni od polactwa

 • jangur

  Oceniono 51 razy 39

  g*wno prawda. zarówno "prawi" i "lewi" mają jeden podstawowy wspólny interes, który powinien realizować rząd: godne życie na poziomie z bezpieczną starością. Mam w dupie prawicowe brednie o kościele i krzyżach oraz leciwe brednie o gejach i tęczy. Tu nie chodzi o prawo i lewo, bo akurat prawica u nas jest gospodarczo lewa ;p

 • rastablaster

  Oceniono 46 razy 28

  Każdy człowiek nauki staje przed wyborem. Albo zajmuje się nauką, albo ciąży w kierunku władzy i przywilejów. Ten ostatni prędzej niż później zaczyna naukę prostytuować. Pan Czapiński to przykład dość jaskrawy takowej intelektualnej prostytucji.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX