Ministerstwo Zdrowia pomogło wywozić z Polski leki. Mamy miażdżącą opinię [AFERA LEKOWA]

Ministerstwo Zdrowia wydawało niezgodne z prawem interpretacje, przez które hurtownicy wywieźli z kraju leki warte miliony złotych. Reporter TOK FM dotarł do opinii biura analiz sejmowych, które nie pozostawia suchej nitki na kontrowersyjnych opiniach resortu.
Kilka tygodni temu ujawnialiśmy pisma, które podpisywał dyrektor i wicedyrektorzy departamentu lekowego resortu zdrowia. Artur Fałek, Wojciech Giermaziak i Grzegorz Bartolik zezwalali hurtowniom farmaceutycznym nie przestrzegać przy wywozie leków narzuconej ustawowo 5-procentowej marży. Dzięki temu wyprowadzanie leków z kraju było wielokrotnie bardziej opłacalne niż sprzedawanie ich do aptek w Polsce. Wielu przedsiębiorców dzięki tym opiniom ministerstwa zarobiło krocie. "Trzeba być frajerem, żeby w Polsce sprzedawać".

Po tym jak upubliczniliśmy nasze ustalenia poseł Tomasz Latos z PiS poprosił o wykładnię przepisów Biuro Analiz Sejmowych. Opina jest jednoznaczna i nie pozostawia wątpliwości, jak interpretować przepisy.

Całą opinię przeczytasz TUTAJ>>

Opinia jednoznaczna

Polskie hurtownie powinny przestrzegać marży, także wywożąc leki - wynika z podsumowania opinii. Latos zapowiada, że będzie chciał od ministerstwa kolejnych wyjaśnień i nie wyklucza, że skieruje sprawę do prokuratury. Dodajmy, że ministerstwo do dziś ani nam, ani farmaceutom nie podało podstawy prawnej swoich decyzji.

Nawet posłowie koalicji rządzącej nie polemizują z opinią BAS-u. Członek sejmowej Komisji Zdrowia Rajmund Miller po przeczytaniu opinii przygotowanej przez biuro przyznaje, że osoby odpowiedzialne za takie, a nie inne decyzje powinny ponieść konsekwencje.

"Jest mi smutno"

Przypomina też, że tej sprawy nie można przemilczeć, bo leków brakuje. - Jest mi smutno, ale nawet jako poseł koalicji nie mogę w takiej sytuacji milczeć i udawać, że nic się nie stało - mówi Miller.

Co innego jednak twierdzi ministerstwo. Miesiąc temu wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki bronił swoich urzędników, twierdząc, że ministerstwo ma opinię prawną na ten temat i wszystko jest legalne. Poprosiliśmy resort zdrowia o ustosunkowanie się do tej opinii. Nadal czekamy na odpowiedź.

Dostęp Premium TOK FM

Serwis informacyjny

Komentarze (164)
Ministerstwo Zdrowia pomogło wywozić z Polski leki. Mamy miażdżącą opinię [AFERA LEKOWA]
Zaloguj się
 • wodnik55

  Oceniono 379 razy 339

  Polski premier załatwia za granicą niższe stawki dla polskich kierowców, polskie ministerstwo pomaga wyprowadzać za granicą leki....tak i to młodzi nie rozumieją PO.
  Czy ktoś będzie ukarany???? tak już został....polskie społeczeństwo

 • glit64

  Oceniono 315 razy 281

  NIc im nie zrobia. NIe - bo nie. I już. Taki mamy, K,wa. Klmat.

  Jakieś pytania?

 • 1234qwerty

  Oceniono 196 razy 180

  Policja już była ? panowie siedzą żeby nie mataczyć ? A skąd przecież to zasłużeni towarzysze.

 • maura4

  Oceniono 170 razy 148

  Ostatnio czytałam, że brakuje specjalistycznego mleka dla dzieci i niemowląt, które nie mogą być żywione innym. Właściwie jest do kupienia na allegro po 100 zł za puszkę, a w aptece 10 zł. Tyle, że w aptekach i hurtowniach jest niedostępne.

 • feszter

  Oceniono 146 razy 140

  jeżeli urzędnik wydaje decyzję która firmom pozwala zarobić krocie to nie robi tego bezinteresownie. Pytanie brzmi: ile za to wzięli łapówki

 • bruthal

  Oceniono 137 razy 103

  "Po tym jak upubliczniliśmy nasze ustalenia poseł Tomasz Latos z PiS poprosił o wykładnię przepisów Biuro Analiz Sejmowych..."
  Znowu wina PIS że się wydało.
  Pewnie w zmowie z lekarzami z porozumienia zielonogórskiego ;)
  To bagno trzeba osuszyć. A po osuszeniu wypalić do gołej ziemi.
  Ogłosić PO jako organizacji o charakterze mafijnym i przejąć cały majątek w tym prywatny (dochody z przestępczej działalności zarobkowej). Wystarczy na wszystkie obietnice Dudy i jeszcze zostanie.

 • observanto

  Oceniono 95 razy 87

  Ktoś dostał pewnie miliony za takie (zgodne z prawem w/g PO) opinie i interpretacje przepisów!
  Ale ch.., doopa, i kamieni kupa !
  Państwa nie ma, pilota nie ma,
  Dajcie mi tydzień, a znajdę łajdaków, bo służby za PO są też do doooopy!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX